szerző:
Kálmán Attila
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Nyugtalanító adatokat közölt az Országos Epidemológiai intézet az intravénás szerhasználók fertőzöttségéről: közülük majdnem minden második hepatitiszes, és közel 10 év után először szűrtek ki HIV-betegeket is. A helyzetet súlyosbítja, hogy kevés a szűrővizsgálat, ezért kevesen tesztelik magukat, így nem is tudnak betegségükről.

Az intravénás szerhasználók majdnem fele hepatitiszes, és 2006 óta először két új HIV-fertőzöttet is találtak 2014-ben a kábítószerélvezők között, olvasható az Országos Epidemológiai Központ (OEK) legfrissebb jelentésében.

A felmérés keretében összesen 592 szerhasználót szűrtek tavaly 19 budapesti és vidéki tűcsereprogram és drogambulancia bevonásával, minden harmadik szűrésben résztvevő korábban soha nem tesztelte magát egyik fertőző betegségre sem. Ennek az adatnak a tükrében érthető, hogy a szakemberek nagyon magas látenciával számolnak, és az alacsonyküszöbű szolgáltatások megszüntetésével a fel nem ismert fertőzések számának növekedését jósolják. Különösen aggasztó, hogy a két HIV-beteg közül egyik sem tudott saját fertőzöttségéről.

 

AFP / RIA Novosti / Sergey Venyavsky

Budapesten tízből hat, vidéken tízből három intravénás szerhasználó HCV-fertőzött, de a tendencia vidéken rosszabb: míg a fővárosban 2011 óta “csak” megkétszereződött a hepatitisz prevalencia, addig vidéken megháromszorozódott.

A hepatitisz elterjedése összefüggésben lehet a designer drogok terjedésével, ugyanis ők a leginkább fertőzöttek (jelenleg 60 százalékuk HCV-s) anyagtípusok szerint, ami azzal magyarázható, hogy ezeket a szereket sokkal gyakrabban, akár naponta 10-15-ször is lövik a szenvedélybetegek, ennyi sterill tűhöz viszont nem jutnak hozzá.

Az OEK szerint gyakoribb és kiterjedtebb szűrőprogramra lenne szükség ahhoz, hogy ne törjön ki járvány, egyelőre azonban nincs ilyen kormányzati törekvés. Ráadásul a tűcsereprogramok megszűnésével sok szerhasználó egyáltalán nem kerül be az ellátórendszerbe, és így szűrővizsgálaton sem esik át.

Kováts Virág, az Alternatíva Alapítvány munkatársa korábban arra hívta fel a figyelmet, hogy a járványveszély közegészségügyi probléma, ugyanis nagy az átfedés a szexmunkások és a szerhasználók között, így a fertőzés a többségi társadalmat is fenyegeti.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!