szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Deutsch Tamás, az elnökség, valamint a Magyar Paralimpiai Bizottság valamennyi munkatársa maradt a pozíciójában, ezért Pásztory Dóra paralimpiai elnök csalódott az új elnök megválasztása körüli folyamatok miatt. De leginkább azt sajnálja, hogy az ellentábor nem talált megfelelő jelöltet Szabó Lászlóval, Deutsch egykori sportminisztériumi beosztottjával szemben, aki néhány hete még azt ígérte, nem indul el a pályázaton. Később Deutsch Tamás reagált Pásztory véleményére.

Pásztory Dóra Londonban élő kétszeres paralimpiai bajnok azok között volt, akik lemondásra szólították fel Gömöri Zsolt parabizottsági elnököt. A távozó elnöknek azt követően vált tarthatatlanná a helyzete, hogy a parasportolók bizalmát végleg elveszítette, amihez hozzájárult az a hárommilliós vissza nem térítendő támogatás, amit a szervezettől kapott devizahitele végtörlesztéséhez. De a sportolók egyebek mellett kritizálták a sporttámogatások alacsony szintje és fölöslegesen drága rendezvények megtartása miatt is. Mint ahogy a hvg.hu megírta, a Gömöri vezette elnökség erősen kivonatolva közölte a felügyelőbizottság vizsgálati jelentését is a kérdéses hitelfelvételekkel kapcsolatban.

Nemcsak ellenzék pártok szólították fel lemondásra, hanem a Magyar Olimpiai Bizottság vezetője, Borkai Zsolt is jónak látta volna a távozását. Az MPB közgyűlése végül a hétfői ülésén Szabó Lászlót, a Fogyatékosok Országos Diák- és Szabadidősport Szövetségének (FODISZ) vezetőjét választotta elnöknek, akit az MPB nyolc tagszervezete, a Magyar Atlétikai Szövetség, a Magyar Úszó Szövetség, a Magyar Tenisz Szövetség, a Magyar Kosárlabdázók Országos Szövetsége, a Magyar Szkander Szövetség, a Magyar Táncsport Szövetség, a Magyar Erőemelő Szövetség és a Magyar Hallássérültek Sportszövetsége is elnöknek jelölte.

Túry Gergely

Szabó László az első Orbán-kormány idején a Deutsch Tamás (az MPB jelenlegi alelöke) vezette sportminisztériumnak volt az államtitkára, később a Magyar Televízió felügyelőbizottságának lett a Fidesz által delegált tagja, majd 2011-2012-ben az MTVA kommunikációs igazgatója is volt.

Megválasztásáról Pásztory az alábbi gondolatokat fogalmazta meg a Facebook-oldalán:

Megválasztották Szabó Lászlót az MPB elnökének, az alelnök (Deutsch Tamás) és az elnökség ellen nem volt bizalmi szavazás. Éppen azon a napon, amikor a magyar sport az olimpia és a paralimpia pályázásának lehetőségét ünnepli.

Miközben értem, látom az értékeket és lehetőséget, amelyet az olimpia rendezése jelenthet, és ezért támogatom is a kezdeményezést, nem tudom figyelmen kívül hagyni a kockázatokat sem:

a korrupciót, a tolerancia hiányát, a politika mérgező hatását, amely már a sportot is átszövi. Az egyéni érdekek mentén érvényesülő hatalomgyakorlást, a személyes kapcsolatokat a szakmai alkalmassággal szemben előtérbe helyező döntéseket. A következmények nélküli kijelentéseket és tetteket. A kritikát, személyeskedést, amely rombol, de nem épít. A hosszú távú, stratégiai gondolkodás hiányát.

Az MPB körül kialakult helyzet akár egy teszt is lehetett volna arra, hogy valóban készen állunk-e a változásra, tudjuk-e érvényesíteni a közösség akaratát, megtaláljuk-e és el tudjuk-e érni, hogy a sportolók által alkalmas és támogatott vezetés irányítsa a szakmai munkát. Úgy érzem elbuktunk ezen a teszten.

Az, hogy Deutsch Tamás, az elnökség, az MPB eddigi munkatársai mind mind maradtak pozíciójukban, számomra azt jelenti, hogy egy bábucsere történt az elnöki pozícióban, amely nem a megtisztulást és a megújulást szolgálja, hanem azt, hogy minél kevesebben veszítsék el bebetonozott pozíciójukat ebben a botrányban. Most úgy tűnik egyetlen "emberáldozattal" megússzák az egészet.

Szabó László munkáját nem kritizálhatom, hisz csak néhány órája vezeti az Paralimpiai Bizottságot. Az alapján tudom csak megítélni, hogy hetekkel ezelőtt azt mondta, nem pályázik az elnöki címre, ma pedig ő az MPB elnöke. Az alapján tudom csak megítélni, hogy nem szólította fel Deutsch Tamást és az elnökséget a lemondásra azok után, hogy ők mind felelősséggel tartoznak a kifogásolható működésért, azokért a döntésekért, amelyek Gömöri Zsolt lemondásához vezettek. Az alelnök minősíthetetlen nyilatkozatáról nem is beszélve.

Ezek alapján nem tartom méltónak erre a pozícióra.

Nem ez az egyetlen, amiért csalódott vagyok. Azért történhetett meg, hogy Szabó Lászlót csont nélkül megválasztották elnöknek és minden marad a régiben, mert a szövetségek, a sportolók képviselői nem tudtak kiállítani egy olyan kihívót, aki alkalmasabb lett volna nála.

Tanulsága ennek a történetnek, hogy nem az a legnagyobb kihívás és feladat, hogy leváltsunk egy alkalmatlan vezetőt, hanem az, hogy találjunk helyette egy alkalmasat.

Pásztory bejegyzésére később Deutsch Tamás is reagált, szintén a Facebookon:

Sporteredményeidet végtelenül tisztelve, idősebb és tapasztaltabb emberként mondom, hogy aki, mint Te, csak a bajt látja a hazájában, a sportközösségében, az itthoni dolgokban, az valójában saját magával nincsen kibékülve.

Te Londonból, 1720 kilométer távolságból, saját belső békétlenségedet másokra kivetítve kritizálsz. Ellenségeket gyártasz, miközben mi itthon barátokat és szövetségeseket keresünk a közös munkához. Ég és föld.

Szorítok, hogy megtaláld a belső harmóniád! Ha meglesz, csatlakozz a közös munkához, számítunk Rád!

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!