szerző:
Szlavkovits Rita
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

„Még nincs veszély, de lehet, ezért fontos a határzár mielőbbi felépítése” – érvelt a kerítés megépítése mellett Nagy István, a Földművelésügyi Minisztérium államtitkára egy kedd esti gazdafórumon Mórahalmon. Nagy szerint beláthatatlan károkat okozhatnak a növény- és állatbetegséget terjesztő vírusok, baktériumok, amelyeket a migránsok hurcolnak Magyarországra a szendvicseikben. A mórahalmi polgármestert azzal bízták meg, hogy gyűjtse össze a gazdák eddigi kárait, amelyiket a menekültek okoztak veteményeikben, és forduljanak a tárcához kárenyhítésért.

Félszáz homokhátsági gazda gyűlt össze kedd délután a mórahalmi rendezvényház házasságkötő termében, hogy elmondhassák, milyen károkat okoztak gazdaságaikban a migránsok, miközben a földjeiken keresztül vitt az útjuk. A fórumon a megyei rendőrkapitány számolt be az elmúlt négyéves munkájukról, arról, hogy miként erősítették a határőrizetet. Az agrártárca államtitkára a lehetséges veszélyekről beszélt, amelyeknek szerinte a hamarosan megépülő műszaki határzár gátat fog szabni.

Nagy István szerint a menekültek szendvicseiben ezernyi veszély rejlik: a kolbászban behurcolhatják a sertéspestist. Miután közben rájött, hogy a menekültek jelentős része a vallásuk miatt nem is eszik disznóhúst, zöldségekkel és gyümölcsökkel példálózott tovább – ezek számos, Szerbiában már jelen levő növénybetegségek baktériumait, vírusait hozhatják be Magyarországra, hiszen semmiféle ellenőrzésen nem esnek át. A politikus szerint a kerítés a határon mindezt megakadályozhatja, így elkerülhető, hogy egy esetleges fertőzés miatt exporttilalmat rendeljenek el Magyarországgal szemben, amely milliárdos károkat okozhat hazánknak. „Még nincs veszély, de lehet” – figyelmeztette a gazdákat az államtitkár.

Nógrádi Zoltán, Mórahalom polgármestere egy korábbi fórumon
MTI / Rosta Tibor

„Sokaknak van ellenérzése a határzárral kapcsolatosan, meg kellett küzdeni a közvéleménnyel, az Európai Unióval szemben is meg kellett védeni az igazunkat, de önökért épül a kerítés.” Jakab István, a MAGOSZ elnöke egyrészt megerősítette az előtte szóló államtitkár szavait és személyes élményeit osztotta meg a jelenlévőkkel: „Nekünk is vérzik a szívünk látva a menekült családokat. Voltam Tunéziában, láttam, hogy mi indítja útnak a menekülteket, de láttam az embercsempészeket is. Mindezzel együtt nekik is be kell tartaniuk a törvényeinket. Letapossák a veteményt, felhasogatják a fóliát, már olyan is volt, hogy megrongálták az öntözőberendezést. Ne adja az ég, hogy a gabonaföldön eldobjanak egy csikket. Arra már volt példa, hogy az erdőben tüzet raktak, ki kellett vonulniuk a tűzoltóknak.”

Nagy István a Parlamentben
MTI / Illyés Tibor

A fórumon részt vevőket Lukács János, dandártábornok, a Csongrád megyei Rendőr-főkapitányság parancsnoka arra biztatta, hogy kár esetén tegyenek bejelentést, mindeddig összesen négy bejelentés érkezett. Mivel a migránsok 24 óráig tartózkodnak hatókörükben, amennyiben időben tesznek bejelentést, van esély arra, hogy beazonosítsák az elkövetőket. A megjelent gazdák közül négyen szólaltak fel a fórumon: a szerb rendőrség tevékenységének hatékonyságát kérdőjelezte meg egyikük, egy másik gazda a rendőrség és határőrség korábbi összevonásáról mondott véleményt, s volt, aki arra hívta fel a figyelmet, hogy a migránsok azzal, hogy átvágnak az erdőn az őzek üzekedését zavarják meg.

A fórumon megbízták Nógrádi Zoltán mórahalmi polgármestert, hogy az érintett települések polgármestereivel egyeztetve gyűjtsék össze a felmerült károkat, azokat küldjék meg a kormánynak azzal a kéréssel, hogy dolgozzák ki a kárenyhítés módszerét.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!