szerző:
Csikász Brigitta
Tetszett a cikk?

Rendszeresen előfordul, hogy a rendőrség "idő előtt" behajtja a büntetést az autósokon, például nem várják meg a panaszok elbírálását. Pedig a gyorshajtókról készült fényképek gyakran homályosak, mások azt kifogásolják, hogy túl magas a bírság, nem is mentek olyan gyorsan. Ráadásul vitatták az érintetteket képviselő cég jogosultságát az eljárásban való részvételre is. Egy ez utóbbi miatt indult és júniusban született jogerős bírósági verdikt alapján – melyen több ezer autós ügye múlhat – a rendőrök rosszul értelmezik a törvény.

Szabálytalanul parkolt Budapest belvárosában, az Apáczai Csere János utcában egy autós még évekkel ezelőtt. A bírságot nem volt hajlandó elfogadni, panaszt tett a rendőrségen. Még javában vitázott a testülettel, amikor a rendőrség az önkormányzatot arról értesítette, hogy jogerős lett a határozat, és a számlájáról leemelték a 30 ezer forintos bírságot. Ráadásul a rendőrség a pénz behajtásával megbízott egy végrehajtót, aki felszámolta a maga költségeit és ő is leemelt a számláról 15 ezret. Pedig a testület döntése még nem is emelkedett jogerőre – derült ki a nő számára a police.hu adatbázisából.

Kiderült, nincs egyedül a problémájával. Rajta kívül még sokan dühösek, amiért a rendőrség az ügy jogerős lezárása előtt beszedte tőlük a pénzt. Sőt, a fővárosban megbírságolt nő még szerencsésnek mondható, legalábbis azokhoz képest, akiknek még a forgalomból is kivonták az autójukat – közel 4 ezren jártak így. Ahol nagy a kereslet, ott persze megjelenik a kínálat is: már évek óta működik egy olyan cég, amely segít a megbírságoltaknak, és ha kell, a bíróságig elviszi az ügyüket a rendőrséggel szemben. Gulya Tibor Két Patrónus Kft.-jéhez fordult a cikkünk elején említett autós – ahogy sokan másik is –, de a rendőrség mindig azzal támadta a céget, hogy nem is jogosult eljárni mások helyett, és megpróbálta kizárni ezekből az ügyekből.

Nincs itt semmi látnivaló!

A vita végére a bíróság tett pontot: mind a közigazgatási hatósági eljárásokban illetékes Vas Megyei Rendőr-főkapitányság (első fok), mind a Budapesti Rendőr-főkapitányság (másodfok), mind az őket irányító Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) fellebbezését elmeszelte. A Fővárosi Ítélőtábla döntése súlyos megállapításokat tartalmaz a rendőrségre nézve: a határozat megjegyezte, a vonatkozó jogszabályok rendkívül egyszerűek, de a rendőröknek ezek nyelvtani értelmezésével is meggyűlt a bajuk. S mivel nem tudták értelmezni a törvényt, így nem is jártak el szabályosan. A bírósági döntés lényege, hogy a Két Patrónus igenis képviselheti a panaszos autósokat.

MTI / Szigetváry Zsolt

Nemcsak a Két Patrónus szempontjából fontos ez a bírósági döntés. A hvg.hu tavaly november közepén számolt be egy III. kerületi férfi esetéről, akiről a ferencvárosi térfigyelő kamerák pár éve rögzítették, hogy behajtott egy olyan utcába, ahová nem lett volna szabad. A hatóság azonnal lecsapott: 50 ezer forintra büntette a gépkocsi üzembentartóját. Mivel az autó fenntartója egy idős hölgy volt, de a kocsit a fia vette, elismerte, hogy ő szabálytalankodott, anyjának pedig mentességet kért a Vas Megyei Rendőr-főkapitányságnál.

Ezzel a rendőrök nem foglalkoztak, és vitatták a képviseleti jogosultságát, holott ő természetes személy volt (a Két Patrónus esetében épp azt kifogásolták, hogy nem az). Hiába fellebbezett a férfi, a másodfokon eljáró hatóság, a Budapesti Rendőr-főkapitányság sem adott neki igazat. A férfi négy év küzdelem és bíróságra járás, illetve két neki kedvező ítélet után érte el azt, hogy a rendőrség végül lemondott a bírság behajtásáról. Tehát a júniusi döntés nem is az első, ám a rendőrség úgy tűnik, mégsem adja fel.

Túl nagy bírság

A bíróságon június 9-én zárult ügy egyébként egy fuvarozó cég sztorija volt. A vállalkozás egyik kamionsofőrje a megengedettnél gyorsabban hajtott, amiért a rendőrség bírságot szabott ki. A cégvezető túlzónak találta az összeget, nem akarta azt befizetni, ezért megbízást adott a Két Patrónus Kft-nek. Az megpanaszolta a bírságot, amelyet az első fokon eljáró Vas Megyei Rendőr-főkapitányság elutasított, de ezzel együtt a határozatában azt közölte, döntése ellen lehet fellebbezni. Ez meg is történt, amire a rendőrség, immár a másodfokú hatóság, a BRFK azt írta vissza, hogy elutasítja azt, mivel nem az arra jogosult fordult hozzá vele.

Túry Gergely

Ekkor a szállító cég ügyvezetője felbontotta a Két Patrónussal aláírt megbízási szerződését és a bírságot befizette. A Két Patrónus viszont nem fogadta el a rendőrségi érvelést, mert szerinte a jogszabályok alapján igenis elláthatott képviseletet, ezért benyújtotta a keresetét a bíróságra, amely aztán másodfokokon is igazat adott neki. A bíró emellett kártérítést szabott ki e felbontott megbízási szerződés miatt a Két Patrónusnak, mert a kára „az alperesek károkozó tevékenysége folytán keletkezett”.

Gulya Tibor szerint a jogerős ítélet után kérdés, hogy mire számíthatnak azok az autósok, akiken a rendőrség nem a jogszabályoknak megfelelően hajtotta be a bírságot. A hvg.hu megkérdezte erről a rendőrséget és az ügyészséget, de cikkünk megjelenéséig nem érkezett meg válaszuk. Amint megkapjuk azt, közzétesszük.

Trükkök százai

Az úgynevezett objektív felelősség bevezetésekor született az a kormányrendelet, amely kimondta, az autó üzemben tartója is büntethető, de ha mégsem ő vezette az autót, akkor egy év helyett 8 napon belül bizonyítsa be, hogy nem ő, hanem egy másik személy lépte túl a járművel a megengedett sebességet. Csakhogy ezt a 8 napos szűkítést az Alkotmánybíróság 2009-ben megsemmisítette, mondván ez az idő nem elegendő az igazolások benyújtásához.

A rendőrséget viszont nem hatotta meg a legfőbb törvényértelmező szerv, az Ab döntése. A testület ukáza után is olyan határozatokat küldözgetett ki az autósoknak, melyben 8 napos határidőt szabott. Amikor ezt a kérdést 2013-ban vizsgáltuk, egy alkotmányjogász törvénysértőnek mondta a gyakorlatot. Később a rendőrség is belátta, hogy önkényesen járt el, és változtatott a gyakorlaton.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Csikász Brigitta Itthon

Amikor a gyorshajtásnál visszavonulót fúj a rendőrség

Tavaly 125 ezer esetben volt kénytelen a rendőrség a kiszabott bírságot elengedni, mert kiderült, hogy nem jártak el elég körültekintően, emiatt legalább 3.75 milliárd forinttól esett el a költségvetés.

Cs. B. Itthon

Gyorshajtásos bírság: felhagyott a jogellenes gyakorlattal a rendőrség

Kivette a közigazgatási bírságok kiszabásáról szóló határozatok szövegéből a rendőrség azt a kifogásolt részt, amelyet ugyan egy alkotmánybírósági határozat megsemmisített, de a testület visszacsempészve alkalmazta. Ezt a gyakorlatot egy alkotmányjogász törvénysértőnek mondta tavaly a hvg.hu-nak. A testület részéről akkor azt válaszolták, hogy szerintük minden rendben van azzal, hogy nem a pontos jogszabály-szöveget használják. Ugyanakkor idén január 1-jétől ők maguk módosítottak ezen a gyakorlaton.

Csikász Brigitta Itthon

Önkényesen átírt jogszabály alapján büntet a rendőrség

Bármilyen abszurd, "beleírt" a rendőrség a közlekedési szabályszegésekről szóló kormányrendeletbe, és ez alapján büntet, ami nyilvánvalóan jogszabályellenes – állította a hvg.hu-nak egy szabálysértési ügyekkel foglalkozó cég vezetője. Egy lapunknak nyilatkozó alkotmányjogász szerint is jogellenes a gyakorlat. A hvg.hu megkeresésére ugyanakkor egyelőre sem a Belügyminisztérium, sem a rendőrség nem válaszolt cikkünk megjelenéséig.

Csikász Brigitta Itthon

Nem enged az 50 ezres bírságból a rendőrség

Négy év huzavona és két elmarasztaló bírósági döntés után sem tett le a rendőrség egy 50 ezer forintos közlekedési bírság behajtásáról. Hiába mondta ki többször az igazságszolgáltatás, hogy a hatóság jogsértően járt el, újra kiszabták a bírságot.