szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Állítása szerint nem voltak miniszteri ambíció a Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető Rogán Antalnak, aki mind létszámában, mind költségvetésében a legkisebb tárcát vezeti jelenleg a magyar kormányban – egyebek mellett erről is beszélt a fideszes politikus az RTL II Magyarul Balóval című műsorában, ahol első tévéinterjúját adta miniszterként kedden. A kormányfői kommunikációt valamint az állami hirdetéseket is felügyelő tárca vezetője azt ígérte: ösztönözni fogja a minisztereket, hogy sűrűbben menjenek el különböző tévéműsorokba, és ott mondják el az álláspontjukat egy-egy ügyben.

A miniszterelnöki feladatokat eddig államtitkári szinten látták el, most egy tárca dolga lesz, de ő személyesen sosem ambicionálta a miniszterséget – állította a műsorban Rogán Antal. Egyben határozottan visszautasította azt a felvetést, hogy Habony Árpád és Andy Vajna szerette volna őt miniszterré tenni Lázár János gyengítése érdekében.

A Miniszterelnökséget vezető Lázár Jánosról Rogán Antal azt mondta, hogy kiváló munkakapcsolatban vannak egymással, bár néha előfordul köztük félreértés. Arra a kérdésre, hogy a mostani pozíciójában Lázár Jánost is ellenőrzi-e majd, azt válaszolta: a kormány minisztereinek egy főnöke van, a miniszterelnök.

Kis tárca felügyeli majd a nagy hirdetési keretet

Rogán Antal elmondta, hogy a Miniszterelnöki Kabinetirodánál most vele együtt huszonkét ember dolgozik, de november elsejétől már 148 fő lesz a létszámuk. A költségvetésből erre az évre 285 millió forintot kapnak a működésre, jövőre pedig „ezt a számot kell arányosan felszorozni”. Ez mind létszámában, mind költségvetésében a legkisebb minisztérium most – jegyezte meg.

A műsorvezető felvetette, hogy a kabinetiroda évi 25 milliárd forintnyi állami hirdetés szétterítéséért felel majd. Rogán szerint ez csak egy keret, és csak a felhasználást engedélyezik ők, a közbeszerzés már a megrendelők dolga lesz.

Megkérdezték tőle, hogy van-e a nézettségnek, hallgatottságnak, olvasottságnak köze ahhoz, hol költik el az állami hirdetésekre szánt pénzt. Azt válaszolta, hogy nagyon is van, és a kommunikációs ügynöksége tesznek javaslatot arra, hol érdemes hirdetni.

A költségek nyilvánosak, ugyanakkor a döntéselőkészítés, vagyis annak nyilvánosság tétele, mi alapján döntik végül el, hol és mennyit hirdetnek, szerinte veszélyes pálya lenne. A szakma szeretne többet tudni a kiválasztási szempontokról – jegyezte meg erre a műsorvezető, Baló György.

Nemzeti konzultáció nélkül nincs jó döntés

Rogán Antal szerint mindig nemzeti konzultáció után hoztak jó döntéseket az elmúlt időszakban szerinte, ha nem volt konzultáció, akkor fordult elő, hogy hibásan döntöttek, például az internetadóval kapcsolatban.

A bevándorlásról szóló nemzeti konzultációban 8 millió kérdőívet küldtek ki a választóknak, és visszakaptak 1 millió 58 ezret. Vagyis a magyar választókorú népesség nagyjából nyolcadának véleménye alapján hirdettek eredményt – vetette fel Baló György. Rogán azzal érvelt, hogy megnézett reprezentatív közvéleménykutatásokat, és ott is ugyanilyen eredmények születtek, 1-2 százalék eltéréssel. Megy egyébként is 1 százalék alatt volt az üres vagy rosszul kitöltött papírok száma, így az ellenzék ilyen irányú akciója nem volt sikeres – tette hozzá.

Az ellenzék miatt nem vitáznak

Rogán Antal szerint a kormánytagok akkor vitáznának sűrűn a nyilvánosság előtt, ha létezne a másik oldalon egy árnyékkabinet, de szerinte most kormányképes ellenzéki erő nincs Magyarországon.

Arra, hogy egyes vélemények szerint a kormány hírmonopóliumot épít a közmédiában, úgy reagált a politikus, hogy első miniszterei interjúját is ebben a műsorban adta, nem máshol. Ugyanakkor megígérte: ösztönzi majd a minisztereket, hogy menjenek el a különböző műsorokba, és mondják el az álláspontjukat egy-egy kérdésben.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!