szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A magyar miniszterelnök látni véli az EU egyes vezetőinek, a baloldaliaknak és Soros Györgynek a tervét, ahogy a menekülteket tudatosan szállítják az Európai Unió területére. A polgári-keresztény egyesületek egy értékelő és óvatos kritikákat megfogalmazó kötetet állítottak össze az Orbán-kormány működéséről, összesen 661 területen találtak problémát, de ez nem elviselhetetlen teher Orbán szerint, aki további tíz év kormányzást vizionál.

Keresztényi és polgári hívei előtt mondott beszédet Orbán Viktor "Az idők jelei" című kötetről, melyhez maga Balog Zoltán miniszter is kötődik. A Keresztény Értelmiségiek Szövetsége, a Professzorok Batthyány Köre és a Magyar Polgári Együttműködés Egyesülete szerkesztette a dokumentumot – utóbbi egyesület elnöke a miniszter. A kötet célja, hogy a keresztényi értékrend szempontjából elemezze az Orbán-kormány intézkedéseit, összefoglalja a kritikákat, és lehetséges megoldási irányokat vázoljon fel, azaz Balog közvetve a saját kormányát is kritikával illette – bár egymás között rendkívül vidám hangulatban találkoztak a felek.

Orbán Viktor beszéde állt a középpontban, könnyedebb hozzáállása egyből megmutatkozott, elmondása szerint a kormánytagoknak rendszeresen zárt rendben kell megszólalniuk, azért is örült a felkérésnek, mert megengedheti magának, hogy alkotói légkörben szabadon beszéljen az elkészült dokumentumról.

A kötet több kritikát is megfogalmazott, többek között a korrupció csökkentését is elvárják a kormánytól a konzervatív-keresztény szerkesztők. 661 problémás területet azonosítottak be, Orbán szerint is soknak tűnik ez, de nem érzi, hogy elviselhetetlen teher lenne, elképzelhető, hogy a saját családja akár több problémát is össze tud számolni házon belül. A problémákhoz való hozzáállás a fontos szerinte, a megoldásra törekvés. Az elkészült dokumentum vezérfonala lehet a következő 10 év kormányzásának a miniszterelnök szerint – tette hozzá pozitívumként.

A miniszterelnök szerin még adósok vagyunk, de már nem vagyunk adósrabszolgák, szabadon dönthetünk saját sorsunkról. Ez is annak a megközelítésnek az eredménye, hogy annak is felelőssége van, akinek nincs semmije, és rászorul arra, hogy adjanak neki – ezzel utalt a közmunkaprogram kormányzati érvére, miszerint "valamit valamiért". Az emberek, a települések, az állam és a vállalatok adósságát is sikerül csökkentenie a kormánynak Orbán Viktor szerint, ez jellemzi a megoldásra való törekvést.

A menekültválság kapcsán kibontotta elméletét, miszerint nem egyszerűen ügyetlenségről vagy a helyzet téves felméréséről van szó, amikor naponta több ezer embert szállítanak be Európába az EU vezetőinek hozzájárulásával. Ez Orbán szerint nem véletlen, hiszen a nagyobb nyugati országok – titkosszolgálataikkal és szervezettségükkel – nem lehet, hogy puszta szerencsétlenkedésből cselekednek így, ez tudatosan történhet. Meglátása szerint a baloldali tömörülés és Soros György egy kozmopolita közösségé szeretné átformálni a polgári nemzetek Európáját, ha nem lépnek fel ellene, akkor a szerinte elárult közösséget "el fogják venni tőlünk".

A miniszterelnök szerint észre sem vesszük, hogy milyen mélyre jut Európa. Az osztrákokat egy "jóravaló népségként" jellemzi, de felidézte Werner Faymann kancellár szavait, miszerint ők nem kerítést építenek, hanem "kaput hosszú szárnyakkal". Ma az EU olyan állapotban van, hogy nem lehet kimondani bizonyos szavakat, például a kerítést – véli Orbán, ami a szólás és gondolatszabadság sérelmét jelenti. Ki bízta meg az EU vezetőit, hogy beszállítsák a menekülteket az Európai Unióba? – tette fel a kérdést Orbán a megoldást keresve. Szerinte ezzel az árulással szemben a néphez kell fordulni, és ki kell kérni az európai polgárok véleményét.

A kritikákra reagálva: "Ne bűneinket nézd, hanem egyházunk hitét." A magyar ember szerint csak a gyáva ember nem lehet boldog Orbán elmondása szerint, mert nyomja a bűntudat. Ezért fontos, hogy megfogalmazódjanak a belső kritikák, amit a kormányzásnak figyelembe kell vennie.

Nosztalgikusan kitért még a keresztényi érdekközösség kialakulására is, felidézve, hogy "Hiába van az embernek igazsága, ha nincs többsége" – véli Orbán. Mindezek jegyében született meg a Fidesz és a KDNP szövetsége, melyben az utóbbinak nem kell szavazótábort toboroznia, hanem egy értékrendi horgonyt jelent a Fidesznek. A szövetség szellemi alapjai így megvannak Orbán szerint, de kell személyes kapcsolat is, a személyes lojalitás, a barátság. A polgári-keresztény oldal azért magasodik a többi fölé, mert a közösségükben a lojalitás és a kitartás mértéke meghaladja a többi csoportosulásét a miniszterelnök szerint.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!