szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Akkor is a populisták állítják össze a politikai napirendet, amikor nem ők vannak hatalmon – írja az Amerikában és Európában is terjedő populista politikáról szóló cikkében az Economist. Az anyagból Orbán Viktort sem felejtették ki.

Valódi fenyegetést jelentenek az Európában és Amerikában felvonuló jobboldali populista politikusok – írja az Economist, amely a címlapsztorija illusztrálásához Donald Trump és Marine Le Pen mellett nem mást választott, mint Orbán Viktort.

A populisták új sérelemmel álltak elő, miután az Atlanti-óceán mindkét oldalán éveken keresztül az volt a meggyőződésük, hogy az önző politikai elit nem foglalkozik a kisemberek problémáival. Most pedig már azt a félelmet is táplálják, hogy a kormányok nem tudják polgáraik biztonságát megőrizni.

Ezzel a címlappal jött ki az Economist
Economist

Amerikában például a muszlim pár San Bernardinó-i ámokfutása után a republikánus elnökjelölt-aspiráns Donald Trump kijelentette, hogy le kell zárni Amerika határait a muszlimok előtt, be kell zárni a mecseteket és regisztrálni kell az országban élő muszlimokat. Franciaországi megfelelője, a szélsőjobbos Nemzeti Front a párizsi merényletsorozatot követően a helyhatósági választások hétvégi első fordulója során tarolt, 13 régióból hatban az élen áll, és országosan a legnagyobb szavazatarányt érték el.

De már a terrortámadások előtt letették a névjegyüket: Amerikában Trump, és az ugyancsak induló Ted Cruz és Ben Carson hárman együtt a republikánusok több mint felének a támogatását élvezik. Európában Magyarországon és Lengyelországban is a populisták vannak hatalmon, Svájcban és Finnországban koalíciós erők, és akkor még nem is számoltuk a baloldali populista Görögországot - írja az Economist.

A populisták ugyan különböznek egymástól, de számukra minden gazdasági és társadalmi bizonytalanság jó alapot jelent, a munkanélküliség, a gazdasági válság, amelyre a dzsihádista terror még rá is segít a populizmusra, valahányszor támadást követnek el, azzal a kormányzó elitek tökéletlenségét teszik reflektorfénybe.

Az Economist szerint a populista eszméket le kell győzni: Amerikának óriási kárt okoz az idegenellenesség, az Iszlám Államnak pedig nagy szolgálatot tesz. Le Pen az euró elhagyását javasolja, ezzel pusztító gazdasági akadályokat emelve. Orbán Viktor pedig illiberális államot építene, amely Vlagyimir Putyin Oroszországát tekinti mintának. Még akkor is a populisták állítják össze a politikai napirendet, amikor nem ők vannak hatalmon - írja a cikk, utóbbival nyilvánvalóan nem Orbán Viktorra célozva.

Van-e jobb út? - teszi fel a kérdést a szerkesztőség. A gazdasági lap hitet tesz mindazok mellett, amelyek a populisták megvetnek: a nyitott határok, a nyitott piacok, a globalizáció és az emberek szabad mozgása mellett állnak. A népharag felszámolásában is a gazdasági növekedés érhet el eredményt, nem a falak felhúzása, a terrorizmus ellen is a muszlimok segítsége jelenthet megoldást, nem pedig a velük szemben mutatott ellenségesség - írják a szerkesztők. Az Economist szerzői nem várják el, hogy a fentiekkel meggyőzzék a populista vezetőket, de bíznak a választópolgárokban, akik mérsékelt többsége reményeik szerint a nyitottság és a tolerancia mellett teszik le voksukat a jövőben.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!