szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Április óta működnek az egyedülálló koraszülött baba-mama szobák a Semmelweis Egyetem szülészeti klinikáján. Az itthon még újnak számító kezdeményezés lényege, hogy a koraszülöttek a nap minden órájában együtt lehessenek édesanyjukkal. Ez szolgálja fejlődésüket, miközben korszerű eszközökkel folyamatosan monitorozni is tudják őket. Tavasz óta húsz túl kicsi baba nevelkedett a különleges szobákban.

Egyedülálló, koraszülöttek speciális gondozására alkalmas baba-mama szobákat alakítottak ki a II. Sz. Szülészeti és Nőgyógyászati Klinikán – tudatta kedden a Semmelweis Egyetem.

Semmelweis Egyetem / Kovács Attila

A közlemény szerint állandó orvosi, ápolói ellátás és folyamatos központi monitorozás mellett, mégis családias környezetben erősödhetnek a koraszülöttek a klinika Perinatológiai Intenzív Centrumában létrehozott baba-mama szobákban.

Semmelweis Egyetem / Kovács Attila

A Magyarországon még úttörőnek számító kezdeményezés keretében két ilyen szobát alakítottak ki: az egyikben egy, míg a másikban két babát tudnak egyszerre elhelyezni. Az áprilisi átadás óta húsz baba tölthette a hazaengedése előtti heteket édesanyja közelében.

Semmelweis Egyetem / Kovács Attila

A kezdeményezés egyik lelkes ötletadója és megvalósítója Pászti Éva osztályvezető főnővér, aki szerint az újszülöttosztályokon már általánosan elfogadott, hogy a babák a nap minden órájában együtt lehetnek az édesanyjukkal. Ezt a lehetőséget szerették volna biztosítani a koraszülöttek és szüleik számára is a PIC osztályon.

Semmelweis Egyetem / Kovács Attila

Dr. Kocsis István osztályvezető elmondta: itt szinte teljes egészében az édesanyák végzik az újszülöttek gondozását, és arra is lehetőség nyílik, hogy az édesapák és a nagyszülők is részt vehessenek a teendőkben. A térítésmentesen biztosított baba-mama szobákban a többi között szoptatófotelt, hűtőgépet, mikrohullámú sütőt, tápszermelegítőt és felnőtt ágyat helyeztek el, hogy a babák és az édesanyák minél otthonosabban érezhessék magukat. Az ünnepek közeledtével még arra is odafigyeltek, hogy karácsonyi hangulatot teremtsenek az osztályon.

Dr. Kocsis István
Semmelweis Egyetem / Kovács Attila

Kocsis István az eddigi tapasztalatokról szólva elmondta: a szülők nagyon boldogok, hogy végig a gyermekük közelében lehetnek, és azt is hatalmas segítségnek tartják, hogy az összeszokás időszakát olyan környezetben tölthetik, ahol minden szükséges támogatást biztosítanak számukra.

Semmelweis Egyetem / Kovács Attila

Egy orvosokból és nővérekből álló szakmai csoport dönt arról, hogy mely babák kerülhetnek a speciális szobákba. Olyan gyermekeket helyeznek el itt, akik már meghaladták az 1500 grammos súlyt, és nem igényelnek közvetlen felügyeletet, gépi lélegeztetést. A kis páciensek többnyire 1-3 hetet töltenek el a baba-mama szobákban, mielőtt elhagynák az intézményt.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!