szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

„A szemtanúk szerint a módszer mindkét helyszínen ugyanaz volt” – egyebek mellett ez olvasható a hirado.hu-n abban a frissített hírben, amelyben az állami hírcsatorna kedden még azt állította, hogy előkerült egy amatőr videó a szilveszteri kölni erőszakról. Kiderült, hogy a felvételek nem ott, és nem akkor készültek, hanem valószínűleg 2013-ban Kairóban, de ez sem teljesen biztos. A közmédia szerdán frissítette a cikket.

Többen megint hírhamisítást emlegettek a magyar közmédiával kapcsolatban, amikor kiderült, hogy az M1 hírcsatorna mellélőtt egy amatőr videóval. Kedden azt állították, hogy a nagyjából egyperces, sötétben rögzített képsor egy „megrázó felvétel volt a kölni molesztálásról”.

"Több tucat migráns vesz körül egy szőke nőt, akinek esélye sem volt a menekülésre. Hiába kiabált, és próbálta újra és újra ellökni magától a migráns férfiakat, azok nem engedték. A videót valószínűleg telefonnal készítette az egyikük, hosszan mutatja a dulakodást" – ezt írták a hirado.hu-n a felvételről.

Már aznap többen felvetették, hogy a videó nem szilveszterkor, és nem Kölnben készült. Az igaz, hogy a YouTube-ra újra feltették 2016. január 10-i dátummal, de valójában 2013-ban készülhetett a kairói Tahrír téren egy holland nő megtámadásáról. A Comment blog az eredeti felvételt is megtalálta a YouTube-on. A két képsor megegyezik, csak az idén feltöltötthöz már azt a leírást adták, hogy azon egy német szőke nő megtámadása látható Kölnben, szilveszterkor.

Ugyanakkor a beszámolók alapján azt sem lehet száz százalékosan állítani, hogy a videó 2013-ban Kairóban készült. Csak annyi biztos, hogy nem Kölnben rögzítették.

Frissítés, némi magyarázattal

A hirado.hu-n látható dátum szerint a videóról szóló cikket szerdán, 14 óra 09-kor frissítették, vagyis több mint 24 órával a megjelenés után.

„A M1 Híradóban 2016. január 12-én bemutatott kölni erőszakról szóló összeállításban egy amatőr videó is szerepelt. A felvétel a Youtube-on jelent meg 2016. január 7-ei dátummal, a kölni erőszakos cselekményekkel kapcsolatban. Ugyanez a videó, amely a 2013-as egyiptomi tüntetéseken történt, nők ellen elkövetett erőszakos cselekményeket mutatja be, több más dátumon is elérhető. A szemtanúk szerint a módszer mindkét helyszínen ugyanaz volt. A Híradó a témában ugyancsak január 12-én készített egy összefoglalót, amelyet itt nézhet meg” – írják a dőlt betűs frissítésben.

Vagyis, azt közvetve elismerik, hogy a videó mégsem Kölnben készült, de azt nem, hogy hibáztak, és elnézést sem kértek ezért. Azt mindenestre biztosan állítja a közmédia szemtanúkra hivatkozva, hogy Kairóban és Kölnben is ugyanolyan „módszerrel” zaklatták a nőket az elkövetők.

A frissített cikkbe háttérként beletették még, hogy „ifjabb Lomnici Zoltán szerint a migrációs politika sürgős szigorítására van szükség”.

Az Origo emlékeztet, hogy a videót más országokban is összemosták a kölni molesztálással. Die Welt cikke szerint egy Natalie Freund nevű felhasználó rakta ki a videót először a Facebookra, és azzal vádolta a médiát, hogy eltitkolják, mit történt szilveszterkor Kölnben. A posztot átvette a szélsőjobboldali párt, a Pro NRW is. 

Már a médiahatóságnál van az ügy

A Nemzeti Média és- Hírközlési Hatóság szerint kedden késő este kaptak bejelentést egy magánszemélytől, aki az M1 Híradójának január 12-i adását kifogásolta. A hatóság arról tájékoztatta az Origót, hogy a bejelentés beérkezése óta rövid idő telt még el, így még nem döntöttek arról, indítanak-e vizsgálatot.

Ha az NMHH megindítja az eljárást, akkor 40 napjuk lesz a döntésük meghozatalára, ezt a határidőt azonban indokolt esetben további 30 nappal meg lehet hosszabbítani – emlékeztetnek a cikkben. 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!