Kormányzati hátsó szándék látszik a gazdaságra káros, silány elővásárlási szabálynál
A külföldi tőkebefektetések engedélyezési rendszere Magyarországon indokolatlanul szigorú, a kormány minden ügylet minden részletére rá akar látni.
Az orosz–magyar külügyminiszteri találkozó szerdai sajtótájékoztatóján Szijjártó arról számolt be, hogy a jövőben magyar gyárak épülhetnek Oroszorszában, a beruházásokat az Eximbank finanszírozza majd. A magyar külügyminiszter szerint a nyugati országoknak nem kell aggódniuk az orosz diplomata budapesti látogatása miatt, és kikérte magának, hogy Magyarországot Moszkva trójai falovának nevezzék.
Szijjártó Péter az orosz külügyminiszter, Szergej Lavrov budapesti látogatásának eredményeiről számolt be szerdai sajtótájékoztatóján. Szijjártó elmondta, a szerdai tárgyalásokon magyar, orosz és európai érdekekről beszéltek. Hangsúlyozta, nincs európai versenyképesség az egymás iránti bizalom és tisztelet újjáépítése nélkül.
Szijjártó szerint a globális kihívások esetében, mint például a menekültválság és a szíriai polgárháború, csak akkor van megoldás, ha létrejön egy orosz-transzatlanti megállapodás, ezért fenn kell tartani a pragmatikus megoldások lehetőségét. "Mi mindig örömmel figyeljük, ha Szergej Lavrov egy oldalon ül a tárgyalóasztalnál John Kerry külügyminiszterrel."
Szijjártó ezután elmondta, hogy az elmúlt években jelentősen csökkent a magyar vállalatok exportja. Idén például 4,5 milliárd dollárnyi exportveszteséget szenvedtek el a hazai vállalatok, tette hozzá a miniszter.
Emiatt újra növekedési pályára kell állítani a magyar-orosz kereskedelmi kapcsolatokat, ezért korábban négy regionális kereskedelmi megállapodást (Kaluga, Kurszk és Szentpétervár megyékkel) kötött Orbán Viktor és Vlagyimir Putyin, mondta Szijjártó. Egyúttal bejelentette, hogy a jövőben az Eximbank finanszírozásával több magyar gyár (pl. húsüzem, agrárüzem, gyógyszergyár) is épül Oroszországban. A Mol és a Richter-Gedeon is az érdekelt vállalatok között van.
Energetikai kérdésekről is beszéltek a miniszterek, ami Szijjártó szerint "egy forró téma". Szijjártó szerint probléma, hogy az EU nem tudja kikényszeríteni a tagállamoktól, hogy biztosítsák egymás energiabiztonságát, és a beszerzés diverzifikálását. Arra is kitért, hogy az energiabiztonság jegyében a hamarosan lejáró Oroszországgal kötött gázvásárlási szerződést módosította Magyarország. Szijjártó arról is beszámolt, hogy nemrég kezdeményezte az orosz–NATO tanács összehívását a közelgő varsói NATO-csúcs előtt. Szijjártó szerint az EU azért torpedózta meg a Déli Áramlat nevű orosz gázvezetéket, mert abban nem voltak érintettek nyugat-európai cégek.
"Nem kell aggódniuk a szövetségeseinknek" – ezt arra mondta Szijjártó, hogy a nyugat-európai politikusok szerint veszélyes az orosz külügyminiszter budapesti látogatása, ami viszont a magyar külügyminiszter szerint "teljesen természetes". Szerinte az sem korrekt, hogy Magyarországot az orosz külpolitika trójai falovának nevezik.
Szergej Lavrov a Paks 2 projektről azt mondta, arra Moszkva hosszú távú, stratégiai beruházásként tekint. A projekt megvalósítása hozzájárul Magyarország energiabiztonságához és gazdasági fejlődéséhez - vélekedett.
A külföldi tőkebefektetések engedélyezési rendszere Magyarországon indokolatlanul szigorú, a kormány minden ügylet minden részletére rá akar látni.
Kényes téma lett a kormány számára, hogy mennyit költenek adófizetői pénzekből a védett személyek hivatalos külföldi útjaira. A jövőben öt évig rejtve maradhat az is, hogy mennyit költöttek Sulyok Tamás államfő vagy a legfőbb ügyész látogatásaira.
4,6 százalékra gyorsult az infláció. Legnagyobb mértékben a háztartási energia, azon belül a vezetékes gáz drágult.
Új eszközöket kaphat a rendőrség a rendzavarók távoltartására.
Különösebb hírverés nélkül alakítja át drasztikusan a kártyakínálatát több magyarországi bank.
A politikus azt mondja, ők nem elemezgetni akarják a politikát, hanem értékek mentén építenének közösséget.