szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egy tavaly őszi törvénymódosítás alapján nem lesz lehetősége újabb ciklust végigcsinálni a szegedi HÖK-elnöknek. Török Márk extra hosszú ideje, több mint tizenkét éve van ezen a poszton. Már csak az a kérdés, hogy pontosan meddig – derül ki az Átlátszó Oktatás írásából.

Az érintett törvénymódosítás szerint a HÖK-tisztségviselők “megbízatási ideje legfeljebb négy év lehet”, és ebbe az Emberi Erőforrások Minisztériuma szerint a módosítás előtti időt is bele kell számolni. Az egyetem azt írta, hogy be fogják tartani, amit az Emmi mondott, jelenleg vizsgálják, hogy milyen jogi lépésekre van szükség.

Az Oktatás Átlátszó cikkében úgy fogalmaznak: Török Márk 12 éve kirobbanthatatlan pozíciójából, botrányokkal terhelt, mémmé is vált egyetemista, aki már sokadik szakját végzi. 2003. szeptember elseje óta van hallgatói jogviszonya, vagyis majdnem tizenhárom éve iratkozott be először egyetemre.

Az elnök HÖK-ös életrajza szerint először 2004-ben, vagyis alig egy évvel beiratkozása után lett az egyik kari HÖK elnöke. Egy évvel később az egyetemi hallgatói önkormányzat alelnöke lett, 2007 óta pedig, egy év megszakítással, az egyetemi hallgatói önkormányzat elnöke. Legutóbb tavaly szeptember 24-én választották meg az egyetemi hallgatói önkormányzat elnökének.

A Szegedi Tudományegyetemtől azt nyilatkozták, hogy elfogadják az Emmi álláspontját. Jelenleg szakértők vizsgálják, hogy “milyen jogi lépések megtételére van szükség”, és a szakértői vélemény elkészülése után “haladéktalanul megteszik a szükséges intézkedéseket”.

Mivel az Emmi álláspontja szerint tavaly szeptemberben már nem lehetett volna olyan embert HÖK-vezetőnek választani, aki korábban több mint négy évet töltött el hasonló poszton, az egyetem válasza arra utal, hogy jelenleg Török Márk elmozdításának lehetőségeit vizsgálják – véli az oktatási portál.

Megkeresték Török Márkot, aki úgy reagált: tavaly szeptemberi megválasztása “egyértelműen jogszerű volt”, és akkor tud bővebben nyilatkozni, ha “az egyetem leír valamit.” Ő ugyancsak egy Emmi-állásfoglalásra hivatkozik, amit ő úgy értelmez, hogy a négyéves korlát csak majd valamikor 2019-ben lenne először alkalmazható.

Nem kizárt, hogy végül bíróság dönt majd az ügyben – derül ki a cikkből.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!