Mizsur András
Mizsur András
Tetszett a cikk?

A magyar szurkolók álmukból felkeltve fel tudnák mondani az ezerszer leírt és elmondott statisztikát, miszerint Magyarország 44 év után jutott ki Európa-bajnokságra. A többit már tudjuk; a magyar csapat csoportelsőként nyolcaddöntőig jutott a franciaországi tornán. A belgák elleni vereség után az a legnagyobb kérdés: mit érhet a bravúros Eb-szereplés az őszi világbajnoki selejtezőkön.

„Nem sikerült, de valami elkezdődött.” „Nem a vég, inkább a kezdet.” „Végre van csapatunk!” – a sajtóban és a közösségi oldalakon szép számmal lehetett ilyen és ehhez hasonló reakciókat olvasni a magyar válogatott Belgium elleni 4-0-s veresége után. Bernd Storck, a válogatott szövetségi kapitánya is jobbára a jövőre koncentrált nyilatkozataiban. „Azt gondolom, hogy optimisták lehetünk a jövőt illetően. A múlt elmúlt, nagy feladatok állnak előttünk, a vb-selejtezőkre kell koncentrálnunk” – mondta a vasárnapi meccs után a német szakember.

Nagy kérdés, hogy mire lehet elég a bravúros Eb-szereplés, és a szép szavakon túl, kinek van reális esélye a jelenlegi keretből, hogy hosszú távon meghatározó tagja legyen a magyar válogatottnak. Már csak azért is, mert ahogy Storck is utalt rá, szeptember elején már világbajnoki selejtezőt játszik a magyar válogatott: először régi ismerősünkkel, Feröer-szigetekkel játszunk, majd egy hónapra rá jönnek a szintén Eb-nyolcaddöntős svájciak.

Csoportkép a Magyarország–Portugália-mérkőzés előtt június 22-én.
AFP / Kisbenedek Attila

Mi lesz veled, Király?!

Szinte biztos, hogy az Eb nagy sztárja, Király Gábor nem ezek közé a játékosok közé tartozik. A Hertha BSC, a Crystal Palace és a Fulham korábbi kapusa 40 évesen és 74 naposan védett a mostani Európa-bajnokságon (ezzel csúcstartó, az Eb történetének legidősebb játékosa), vagyis a 2018-as oroszországi világbajnokságon már 42 éves lenne. Persze láttunk már csodákat (lásd a kolumbiai Mondragón), de nemzetközi szinten nem ez a jellemző.

Ennek ellenére nem lepődnénk meg, ha a vb-selejtezőket még vállalná Király, mert a norvégok elleni pótselejtezőkön és az Eb-n is bebizonyosodott, hogy kisugárzása, rutinja sokat jelent a csapatnak. A belgák elleni vereség után úgy nyilatkozott a folytatásról, hogy „még meglátjuk”.

Abban bízhatunk, hogy kapusposzton mindig jók voltunk. Király mögött most is szép számmal találunk jó magyar kapusokat: Dibusz Dénes, Bogdán Ádám és Gulácsi Péter is méltó utódja lehet a Haladás kapusának.

Nagyon hiányozna egy jó Gera

Gera Zoltán, a West Bromwich Albion és a Fulham korábbi középpályása 37 évesen is meghatározó tagja volt a magyar válogatottnak. Mind a négy Eb-meccsünkön játszott, tényleg jól, egyesek szerint világklasszis szinten. Ő volt a középpálya esze és lelke, élvezet volt nézni, ahogy tette-vette a labdát, a portugáloknak lőtt gólja pedig igazi mestermunka volt.

Gera Zoltán öröme a portugáloknak lőtt első gól után.
AFP / Jean-Philippe Ksiazek

A vasárnapi meccsen azonban kijött, ilyen magas szinten már nem bír végig egy teljes meccset, viszont a magyar keretből nagyon hiányozna az a minőség, amit Gera jelent. A Gera–Nagy–Kleinheisler trió remek középpályát alkotott Izland és Ausztria lenne, de Elek Ákos vagy Pintér Ádám nem ugyanaz a szint.

A vesztes nyolcaddöntő után „Gerzson” az újságíróknak azt mondta, le fog ülni Storckkal, mielőtt dönt a folytatásról. Ha tippelnem kéne, akkor azt mondanám, Királyhoz hasonlóan Gera is vállalja a selejtezőket, de utána visszavonul.

Nagy Ádámék berobbannak

Egyértelmű, hogy a középpályán Nagy Ádám és Kleinheisler László jelentik a jövőt; ők most robbanhatnak be az európai futballvilág élvonalába. Sajtóhírek szerint Nagyot fél Európa vinné, természetesen érdemes ezeket az értesüléseket fenntartásokkal kezelni, de nem lenne meglepetés, ha a Benficáról szóló pletykák végül igaznak bizonyulnának. Kleinheisler számára is a 2016-2017-es szezon hozhatja meg az áttörést a Werder Bremennél.

A kapusposzttal ellentétben tehát  itt az a nagy kérdés, hogy a következő években kit tud melléjük kinevelni  a magyar futball.

A magyar válogatott legértékesebb játékosa Dzsudzsák Balázs még csak 29, egy vébé még simán benne van, de kora alapján Lovrencsics és Stieber is évekig ott lehet a válogatottban. Stieber esetében az lesz a döntő, hogy újra be tudja-e indítani Bundesliga-karrierjét. Az osztrákok ellen gólt szerző Stieber a Hamburg játékosa, de kölcsönadták Hannoverbe.

Stieber Zoltán az osztrákok ellen játszott mérkőzésen június 14-én.
AFP / Kisbenedek Attila

Összeállt a védelem

A Videoton védője, Juhász Roland is túl van pályafutásának zenitjén. A belgák ellen is meglátszott: már rég voltak az Anderlechtben eltöltött évek. A most 33 éves 94-szeres válogatott hátvéd vélhetően nem lesz már gyorsabb, ami nem feltétlenül lenne baj, hiszen számtalanszor láttunk már olyat, hogy egy korosodó védő helyezkedésével kompenzálta megkopó sebességét.

Csakhogy az NB I-ben nehéz a hétről hétre a Premier League-ban és a Bajnokok Ligájában edződő csatárok ellen felkészülni. Juhász már az Eb-n sem volt a first choice a védelemben, ha Fiola Attila nem sérül meg az osztrákok ellen, akkor vélhetően nem dobja be Storck. Ezek alapján teljesen reális lenne, ha a magyar válogatott Juhász nélkül vágna neki az őszi selejtezősorozatnak.

Élőben közvetítik a magyar válogatott hazatérését

Sokszor a prémium sörnek hitt sörökről is kiderül, hogy például kukoricadara az alapanyaga, az importsörökről pedig, hogy nálunk más recept alapján készül, mert úgy olcsóbb. Akárhogy is fáj, idehaza csak az ár alapján tudunk tájékozó

A védelmet tekintve talán még jobban állunk, mint a kapusposzton. A Guzmics–Fiola–Kádár–Lang kvartett nagyon összeállt; a levegőben szinte verhetetlen volt a védelem, és az északírek elleni Eb-selejtező óta mindössze kétszer kapott ki a magyar válogatott. Főleg a Newcastle United korábbi balhátvédje, Kádár Tamás nyújtott kiemelkedőt a védelem szélén.

Guzmicsék mind 30 alatt vannak, vagyis bőven van bennük még potenciál, és nagy előnyük, hogy – Langot és Fiolát leszámítva – külföldön (elsősorban Lengyelországban) játszanak. Fiola pályafutásán is nagyot lendítene, ha külföldön játszhatna, és a válogatottban mutatott játéka alapján minden esélye megvan, hogy eligazoljon az NB I-ből kiesett PAFC-ból.

Korhut Mihály, Guzmics Richárd és Nani
AFP / Jean-Philippe Ksiazek

A nagy meglepetésre a 23 fős Eb-keretbe is bekerülő (sőt, a portugálok ellen pályára lépő) Bese Barnabás is jó korban van, az MTK védője mindössze 22 éves. Nála az lehet a döntő, hogy a következő években külföldre tud-e igazolni. Hasonló cipőben jár a Puskás Akadémia fiatalja, Kocsis Gergő, aki klubjában nem igazán játszik, de Storck 30 fős előzetes Eb-keretében ott volt.

A politikán nem múlik

Csatárposzton sem állunk rosszul; a sokat szidott Szalai Ádám még jó pár évig megoldás lehet a centerposzton – nem a gyorsaságán fog múlni. A pletykák szerint a Legia Warszawa gólkirálya, Nemanja Nikolics már idén a Bundesligába igazolhat. Ha ez így lesz, és állandó játéklehetőséget kap Nikolics, akkor nagy erőssége lehet a magyar támadószekciónak. Az utánpótlást Sallai Roland jelentheti; a Puskás Akadémia 19 éves csatára Kocsis Gergőhöz hasonlóan ott volt a 30 fős bő keretben.

Bernd Storck
AFP / Kisbenedek Attila

Dárdai Pál és Bernd Storck megmutatta, hogy mi hiányzott eddig a magyar fociból: a szakértelem. Ez most megvan; a magyar válogatott szervezett, jól védekező csapat lett, és támadásszervezésben is láttunk biztató momentumokat az Eb-meccseken.

És még egy dolog biztos: pénzen és a politikai akaraton nem múlik majd, hogy a csodaszámba menő Eb-szereplés tapasztalatait 30 év után végre világbajnoki kvalifikációra váltsa a magyar csapat. Ha a Dárdai és Storck szerepvállalásával megjelenő szellemiség gyökeret ver a magyar foci alacsonyabb szintjein is, akkor a magyar foci tényleg elindulhat a jó irányba. A belgák elleni meccs tisztán megmutatta: az évtizedekben mérhető lemaradásunkat nem lehet két év alatt ledolgozni.

Dárdai elemzett: El vagytok kókadva, baszki

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!