szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Helsinki Bizottság szerint az úgynevezett "mélységi határőrizet" és a migránsok visszalökdösése a határ szerb oldalára lehetőséget adnak a rendőri önkényeskedésekre.

A Magyar Helsinki Bizottság elítéli azokat a ma életbe lépett jogszabály-változásokat, amelyek még inkább ellenőrizhetetlenné teszik, mit is csinálnak a rendőrök a feltartóztatott menedékkérőkkel – írta a civil szervezet közleményében. Az ENSZ emberi jogi főbiztosa is közleményben ítélte el az új, önkényeskedésre lehetősége biztosító szabályokat.

A Helsinki Bizottság azt írta, a menedékjogról és az államhatárról szóló törvények kedden hatályba lépő módosítása lehetővé teszi, hogy a rendőrség szerb–magyar határtól 8 kilométeren belül – tehát már bőven magyar területen – elfogott menedékkérőket visszakényszerítse a határkerítés mögé, megtagadva, hogy a menedékkérelmüket benyújtsák.

Az utolsó fűszálat is átvizsgálják éjféltől a déli határon

Úgynevezett mélységi határőrizetet vezetnek be a magyar hatóságok a szerb és a horvát határ mentén kedden 0 órakor. Ez azt jelenti, hogy azokat a migránsokat, akiket a határtól számított 8 kilométeres távolságon belül elfognak, visszakísérik a határkerítésen található kapukig, és útbaigazítják őket a legközelebbi tranzitzóna felé.

A szervezet szerint ez jogellenes, hiszen a nemzetközi és uniós jog alapján a magyar hatóságoknak minden menedékkérelmet rögzíteniük kell, és meg kell vizsgálniuk, hogy a külföldi jogosult-e menekült státuszra.

Pardavi Márta, a Helsinki Bizottság társelnöke azt mondta, "a magyar menekültügyi rendszer politikai célú rombolásának újabb állomására érkeztünk". Mint mondta, sem az adófizetők tízmilliárdjaiból feleslegesen felhúzott és védelmezett határkerítés, sem a minden nemzetközi jogi normát sértő szigorítások nem tudták megállítani a háború és terror elől menekülőket. Idén már több mint 17 000-en jutottak át a kerítésen, és még ennél is többen – többségében a szíriai, afganisztáni és iraki borzalmak elől menekülők – kértek menedéket hazánktól.

Pardavi hozzátette, Szerbia – amely az ENSZ és az uniós tagállamok szerint továbbra sem biztonságos ország a menekülőknek – senkit sem veszi vissza, ezért mivel a kormány drága és embertelen stratégiája megbukott, mára csak a "jogon kívüli" visszalökdösés maradt a kerítés túloldalára, mindenfajta eljárás nélkül.

A kerítés túloldalán pedig a sokszor végletesen kifáradt, szörnyűségeket átélt menekültekre akár többhetes sorban állás vár a tranzitzónák bejáratánál, vécé, fekvőhely és tető nélkül, akár étlen-szomjan, embertelen körülmények között. "Ez olyan, mintha a nyugatnémet határőrök a berlini fal tetejéről lökdösték volna vissza a keletnémet menekülőket, egyszerűen szégyen" – tette hozzá Pardavi.

A jogszabályváltozást az ENSZ Emberi Jogi Főbiztosa is élesen elítélte keddi nyilatkozatában, amelyben azt közölték: "Aggódunk, hogy a törvény szövege túlságosan nagy teret enged az értelmezésnek, minek következtében a bűnüldöző szervek nem tartják majd tiszteletben a migránsok emberi jogait, és – megsértve a nemzetközi jogot – formalizált jogi eljárás nélkül, erőszakosan távolíthatják el őket."

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!