Mizsur András
Mizsur András
Tetszett a cikk?

Gondolta volna, hogy a bahreini hercegnő magyar kozmetikumot reklámozott? Vagy hogy a bahreini király fiai pont Budapesten hódoltak sportszenvedélyüknek? Azon már meg sem lepődünk, hogy a TAO híre Manamáig ér. Rövid körkép, hogyan alakultak a magyar-bahreini kapcsolatok 2010 után.

Bahreinről először mindenkinek az olaj és a Forma–1-es futam ugrik be, de hogy ki a helyi energiaügyi miniszter, vagy hogy aktuálisan ki tölti be az olaj- és gázügyi hatóság főtitkári posztját, azt talán csak az országgal foglalkozó szakértők és az olajbizniszben érdekeltek tudják. Orbán Ráhelnek hála, ez megváltozott, és kedd óta minden, magára kicsit is adó hírolvasó magyar állampolgár kívülről fújja Abdul Hussain bin Ali Mirza és Ahmed Ali Al Sharyan nevét.

Kedden fedezték fel a NOGA, vagyis a bahreini nemzeti olaj- és gázügyi hatóság honlapján, hogy 2015 szeptemberében a miniszterelnök lánya, Orbán Ráhel és férje, Tiborcz István energetikai, konkrétan olaj- és gázügyekről tárgyaltak a bahreini energiaügyi miniszterrel és az ottani olaj- és gázügyi hatóság főtitkárával.

Tumblr

A találkozón Garamvölgyi Balázs, Magyarország bahreini konzulja is részt vett, aki a hvg.hu-nak azt mondta, hogy csak udvariassági látogatásról volt szó, majd azt mondta, csak csokizás és kávézás folyt a találkozón. Orbán Ráhel maga is megszólalt az ügyben, azt állítva, hogy férjével magánúton voltak Bahreinben, amelynek költségeit saját maguk fizették.

Már Manamában is tudják, hogy mi az a TAO

Nem Orbán Ráhelé volt az első udvariassági tárgyalás a magyar-bahreini kapcsolatok történetében. A kormány.hu-n található beszámoló szerint 2014 augusztusában egy bahreini delegáció hasonló látogatást tett Simicskó István akkori sportért felelős államtitkárnál.

Bahreini részről Salman Bin Ibrahim Al Khalifa sejk vett részt a találkozón, aki egy személyben volt az Ifjúsági és Sportügyekért Felelős Legfelsőbb Tanács főtitkára, a Bahreini Labdarúgó-szövetség elnöke, a Bahreini Olimpiai Bizottság alelnöke, az Ázsiai Labdarúgó-szövetség elnöke, valamint a FIFA Végrehajtó Bizottságának tagja. És mint Bahreinben, ezen az eseményen is feltűnt Garamvölgyi Balázs.

Miniszterelnökség

A cikk szerint Simicskó a többi között a kormány sportpolitikájáról, a Testnevelési Egyetem és a Sportkórház fejlesztéséről, a sportlétesítmények (értsd stadion) építésének, fejlesztésének tapasztalatairól, a Nemzeti Olimpiai Központ újjáépítéséről és a TAO-rendszerről beszélt a bahreini delegációnak.

Királyi sarjak Budapesten

Nyilván nem véletlen egybeesés, hogy miközben a tisztséghalmozó sejk Simicskóval beszélgetett, a bahreini király fiai is Budapesten tartózkodtak. A három fivér, név szerint Nasszer bin Hamad Al Khalifa, Khalid bin Hamad Al Khalifa és Mubarak bin Hamad Al Khalifa, azonban nem energetikai kérdésekről vagy az Öböl-menti országok politikai helyzetéről jött tárgyalni, hanem az Ironman triatlonversenyen álltak rajthoz.

MTI / Illyés Tibor

Az Origo akkor azt írta, hogy a hercegek kb. 100 fős személyzettel – köztük 50 testőrrel – érkeztek, és elfoglalták a Four Seasons szálloda szobáinak többségét, beleértve az elnöki lakosztályokat is.

Számításuk szerint a hercegek kb. félmilliárd forintot tapsoltak el egyhetes magyarországi tartózkodásuk alatt, a versenyhelyszínen például külön sátrat kértek a szervezőktől.

MTI / Illyés Tibor

Az Origo kereste mind a külügyminisztériumot, mind pedig a belügyminisztériumot, de egyik helyről sem kaptak választ kérdésükre, hogy a magyar állam költött-e a bahreini hercegek fogadására.

Bahreini hercegnő esete a magyar kozmetikummal

Hát azt gondolta volna, hogy egy magyar cég termékeit a bahreini királyi család egyik tagja népszerűsítette? Pedig három éve pontosan ez történt. A Dubajban megrendezett BeautyWorld Middle-East nevű kozmetikai kiállításon a Nemzeti Külgazdasági Hivatal (HITA) jóvoltából magyar stand is helyet kapott, ahol – öt másik magyar cég mellett – az Ilcsi Szépítő Füvek Kft. is bemutathatta termékeit.

Ez önmagában nem lenne akkora sztori, csakhogy a céget nem más, mint Hessa bint Hamad Al Khalifa hercegnő reklámozta, aki állítólag szépségszalonjában kizárólag az Ilcsi termékeit használja.

Facebook

Keleti nyitás

Kevésbé izgalmas epizódja a két ország közös diplomáciai rezdüléseinek, hogy Martonyi János, a második Orbán-kormány külügyminisztere 2011 szeptemberében egy ENSZ-tanácskozás alkalmával diplomáciai együttműködési szerződést írt alá bahreini kollégájával.

Két évvel később aztán beütött a keleti nyitás: a Külügyminisztérium biztonságpolitikáért felelős helyettes államtitkára, politikai igazgatója, Takács Szabolcs építgette kapcsolatunkat az ázsiai monarchiával; Bahreinben részt vett az EU és az Öböl-menti Együttműködési Tanács (GCC, Bahrein mellett Kuvait, Katar, Egyesült Arab Emírségek, Omán és Szaúd-Arábia is a tanács tagja) tárgyalásain, hogy elősegítse az arab térséggel kötendő szabadkereskedelmi megállapodást. Egy évvel később maga Orbán Viktor utazott a térségbe, hogy a GCC főtitkárával, Abdel-Latíf az-Zajánival tárgyaljon.

Facebook / Orbán Viktor

"Magánszemélyek és az üzletemberek látogatásainak és találkozóinak előmozdítása"

Kis túlzással mérföldkőnek is nevezhető a bahreini-magyar kapcsolatokban a 2014-ben létrejött, de idén áprilisban elfogadott "gazdasági és műszaki együttműködési megállapodás Magyarország Kormánya és a Bahreini Királyság Kormánya között", amit azzal a céllal kötöttek a felek, hogy fejlesszék a gazdasági, ipari, műszaki és technológiai kapcsolatokat. A rendelet tanúsága szerint több fronton is "adottak a hosszú távú együttműködés kedvező feltételei", az oktatástól kezdve, az építőiparon át egészen a mezőgazdaságig tudnánk kooperálni a bahreiniekkel.

A rendeletben van egy érdekesebb rész is, amely arról szól, hogyan ajánlott építgetni a két ország kapcsolatát. E szerint

"a magánszemélyek és az üzletemberek látogatásainak és találkozóinak előmozdítása" nagyban hozzájárul a két ország üzleti körei között a meglévő kapcsolatok kiépítéséhez, erősítéséhez.

Ha úgy nézzük, Orbán Ráhel csupán ennek a megállapodásnak akart eleget tenni, amikor bahreini vendéglátóinál csokizott és kávézott.

A két éve megkötött együttműködés keretében létrehoztak egy magyar-bahreini vegyes bizottságot is, amelynek magyar vezetőjét ironikus módon nem sokkal azután nevezték ki, hogy kiderült, Orbán Ráhelék tavaly Manamában jártak. És nem, nem Orbán lánya lett az, hanem egy bizonyos Szabó László.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!