Lázár: a gimnáziumi rendszert át kell alakítani
A migráció és az alkotmánymódosítás vitte el az első negyedórát, majd beszélt arról is, nem jó, hogy kettes-hármas átlaggal is be lehet kerülni gimnáziumba.
Migránsozással indította a kormányinfót Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter, aki este találkozik az osztrák kabinetminiszterrel, a jövő heti Európai Tanács ülés előtt, amelynek fő témája a migráció. A magyar álláspont: a kvótát le kell venni a napirendről, az Európai Bizottság vonja vissza a kötelező kvótára vonatkozó javaslatot, az csak önkéntes lehessen. A német törekvést támogatják, hogy megállapodással rendezzék a kérdést, de ettől még kell védeni az EU-s határokat. A New York Times publiciszikát nyomásgyakorlásnak tartja, de számít politikai nyomásgyakorlásra is.
Hosszan beszélt az Alaptörvény módosításáról is, kiderült, hogy Orbán Viktor miniszterelnök az alkotmánymódosításról Molnár Gyula MSZP-elnökkel tárgyal pénteken, majd Vona Gábor Jobbik-elnökkel is egyeztet. (Orbán Semjénnel már tárgyalt a kérdésről.)
Bevándorlás után a gazdaságpolitikai sikerekről beszélt. Azt elismerte, hogy egyeztetnek Brüsszellel a pályázati pénzekről, de szerinte a kifizetés felfüggesztéséről szóló híreknek nincs alapja, ez politikai döntés lenne. A mostani kommunikáció alapján úgy tűnik, ha mégis felfüggesztik a pénzosztást, a kormány büntetésként kommunikálja, Lázár ugyanis azt mondta, "a népszavazás eredményéért meg lehet büntetni ugyan a kormányt, de azzal minden magyart megbüntetnének".
TAO-titok: Lázár szerint nem mondta ki a kormány, hogy a különböző sportágaknak juttatott tao-pénz nem közpénz, csak úgy döntött, az adótitokhoz mindenkinek joga van. Azt sem tudja senki, ki kinek adja az 1 százalékot – érvelt a miniszter. A változtatásra azért van szükség, mert a tao-pénzek megítélése ellentmondásos.
A Kelenföldi pályaudvar környékén építik fel az új dél-budai egészségügyi centrumot, ez egy 1000 ágyas új kórház lesz. Nol Tamás építész tervezi meg.
Jó állam jelentés készül év végére, azzal mérik, hogy az állam hogy teljesít, a következő évek kormányzati munkáját alapozza majd meg.
Lázár kifogásolta, hogy 2-3-as átlaggal is be lehet kerülni a gimnáziumba, sőt, van olyan is, ahová tanulmányi átlagtól függetlenül is felveszik a diákot. Ezt felül kell vizsgálni. A gimnáziumi képzés középpontjában annak kell lennie, hogy a gyerek hogyan jusson be az egyetemre.
"A gimnáziumi rendszert ilyen értelemben át kell alakítani, ennek a szempontnak kell alárendelni. Ha a gimnázium munkanélkülieket termel, az nem oldja meg a munkaerőpiaci nehézségeket."
Lázár szerint nem a gimnáziumi férőhelyek csökkentéséről, hanem a központi felvételi előírásáról lehet szó. Bármilyen változás csak az új Nemzeti Alaptanterv bevezetése után jöhet, ami az oktatásért felelős államtitkár szerint csúszik, 2019 szeptemberére.
Kompenzálják a szakorvosokat
Nem járhatnak rosszabbul az orvosok: Balog Zoltánnak jövő hétre kell javaslatot tenni arra, hogy kompenzálják azokat a fiatal szakorvosokat, akik a béremelés után több 10 ezer forinttal visznek haza kevesebbet, mert elestek a korábbi ösztöndíjuktól. A miniszterelnök szerint ilyen nem fordulhat elő. Lázár szerint egyesével kell megvizsgálni az eseteket. A kormány szerint csak pár emberről van szó, a sajtó viszont több száz érintettről írt.
A tudósító helyén egy lap van
Ilyen sem volt még: az egyik újságíró letegezte Lázár János minisztert, miközben kérdést tett fel a Klubrádióról. Lázár a bojkottról hallott, ha ilyet szerveznek az újságírók, azt figyelembe veszik. A Népszabadság tudósítójának helyén – illetve ahol ülni szokott – egy újság van, ezt is kommentáltatták Lázárral. A miniszter azt mondta, a kormány ezzel a kérdéssel nem foglalkozott, de "a Népszabadság és a kiadó nem fordult a kormányhoz segítségért.
Fura lenne, ha a kormánynak kellene megmenteni a Népszabadságot."
A lap világnézetével nem tudott azonosulni, de Tanács István és Tamás Ervin cikkeit például szerette. Magánemberként az a véleménye, hogy egy lap sorsát az olvasók határozzák meg, ha nincs aki előfizessen egy lapra, akkor a kormány vagy egy politikai párt nem tud segíteni. A lap tudósítói azonban hiányozni fognak neki. Szerinte elvárható, hogy az emberrel méltányosan bánjanak, ha megszűnik egy cég, ne csapják be őket, ne éljen vissza a helyzetükkel. Az újságírók kiszolgáltatott helyzetben vannak, ez nem kérdés – mondta Lázár.
Éles váltással a Népszabadság után a folyami halászatról faggatják hosszan Lázárt.
Nem helikopterezik
Lázár János azt mondta, ő nem helikopterezik, és nem is tervezi, mert tériszonyos. Beszélt viszont arról a papírról, amit Rogán parlamenti válasza alatt kapott. Azt mondta, az LMP frakcióvezetője uniós pályázati hibákra hívta fel a figyelmet, az erre adandó válaszra készült, ehhez kapott információt a beküldött papíron, de konkrétumokat nem mondott. Rogán válaszára fél füllel figyelt.
Várja a Nemzetbiztonsági bizottság meghívását is, hogy Soros György európai tevékenységéről, befolyásáról beszéljen.
Újra Népszabadság
Lázár arról beszélt, a Népszabadságban is volt állami hirdetés, mire szembesítették azzal, hogy az Átlátszó gyűjtése szerint ott 1 százalék volt az állami hirdetésből származó bevétel, míg a Lokálnál 85. Lázár azzal védekezett, nem azt mondta, hogy arányos lenne az elosztás, hanem hogy látott a Népszabadságban is állami hirdetést. Az elosztáshoz azonban a kormánynak nincs köze, arról az ezt végző ügynökséget kell megkérdezni, "milyen szakmai szempontok alapján dönt a hirdetések elhelyezéséről", a hatékonyság a fontos. Arra a kérdésre, hogy ezek szerint a Lokált többen olvassák-e, mint eddig a Népszabadságot, Lázár azt mondta, ezt sem mondta, nem tör pálcát egyik lap fölött sem. Most lesz egy újabb tender, nyilván előtte megnézik, mennyire volt eredményes az eddigi hirdetési kampány – mondja Lázár.
Arról pedig a Mediaworkst kell megkérdezni, hogy politikai okai voltak-e a megszüntetésnek.
"Ha a kormány pozitívat tesz, miért hallgatja el?" – kapott egy váratlanul kemény kérdést Lázár a kormányinfón. "Szerénységből" – hangzik a válasz. Ungvári emlékműavatásról kérdezik így.
Matolcsy–Vajda is a kérdések között
Rákérdeztek Lázár Jánosnál, nem tartja-e érdekütközésnek, hogy Matolcsy György jegybankelnök Patai Mihály bankszövetségi elnök lakását bérli. Lázár azt mondta, a Magyar Nemzeti Bank ügyeit nem illik kommentálnia a kormánynak (így Matolcsy magatartására nem is tért ki), de a Bankszövetségnek szerinte jobban kellene ügyelnie az ilyen részletekre. Csodálkozik, mert Patait jól felkészült szakembernek tartja.
Azt is megkérdezték, mit gondol arról, ha egy közintézmény vezetője a feleségét, lányát vagy szeretőjét foglalkozatja. "Van rá példa" – mondta Lázár, majd hozzátette, hogy nála ez nem gyakorlat, és nem is szereti, ha a minisztériumban ilyen van.
Arra a kérdésre, hogy mit szól ahhoz, hogy Rogán először hazudott a helikopteres sztoriban (elsőre letagadta az egészet, majd kiderült, kép is van róla), illetve ezt indok lehet-e a lemondásra, Lázár azt mondta, ő még soha nem követte el ezt a hibát, és hogy Rogán beismerte, hogy hibázott. Rogán hiába csak a helikopterezést nevezte hibának, Lázár szerint a hazugságra is érthette. Azért a védelmébe vette: "a politikus is hibázhat".
Lázárnak sem tetszett a migránsellenes plakáterdő
A hirdetési piacot újraosztó tervezettel valóban foglalkozott a kormány, azonban döntés még nincs – hangsúlyozta Lázár János. A tervezet szerint gyakorlatilag újraépítenék itthon az óriásplakát-piacot. Ez azzal indulna, hogy leszereltetnék az összes óriásplakátot, majd az önkormányzatok a saját területeiken kiválaszthatnák, mely cégek tehetnek ki a mostaniaknál jóval kevesebb és kisebb hirdetéseket. Ez újabb jelentős csapás lenne Simicska Lajosnak. Lázár János végig a városképpel érvelt. Azt mondta, ez bonyolult kérdés, és nem azért, mert Simicska érdekeltsége is. Megkérdezték, mennyire érezte csúnyának a városképet a népszavazási plakát-erdőben, amire azt mondta, "egyáltalán nem volt rendben, hogy hol voltak a plakátok".