szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A kémelhárítás is egy szakma - érvelt korábban Tasnádi László államtitkár, és azt állította, nem jelentett senkiről.

Áder János köztársasági elnök a Belügyminiszter előterjesztésére "kimagasló szolgálati tevékenysége elismeréséül, nemzeti ünnepünk, október 23-a, az 1956-os forradalom és szabadságharc kezdetének 60., valamint a köztársaság kikiáltásának 27. évfordulója alkalmából" rendőr altábornaggyá léptette elő Tasnádi László rendőr vezérőrnagyot, a Belügyminisztérium rendészeti államtitkárát.

Tasnádi László állambiztonsági múltájól a HVG számolt be 2014. júniusában. Tasnádi Volán-ügyintézőként kezdte karrierjét és innen jutott a Belügyminisztérium (BM) rendészeti államtitkári bársonyszékébe. A nyugalmazott rendőr dandártábornok 1978-ban szerelt fel a BRFK-hoz, ahol hivatalos életrajza szerint alosztályvezetőként dolgozott.

A CV-ből kifelejtett pár fontos karaktert: az új államtitkár – az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltárának adatlapja alapján – a BM III-as, állambiztonsági főcsoportfőnökségébe tagozódó BRFK III/II-2 alosztályán tevékenykedett századosként. A C alosztály feladata elsősorban a belső reakció, a kulturális, ifjúsági és egyházi vonalon ellenséges tevékenységet folytató személyek, diplomaták operatív megfigyelése, és a kiemelt népgazdasági objektumok védelme volt. A Heti Válasz korábbi cikke szerint Nagy Imre kivégzett miniszterelnök 1989-es újratemetésén „kapcsolatban állt több ügynökkel”.

A rendszerváltás után a Nemzetbiztonsági Hivatal alosztályvezetője, majd az Információs Hivatal osztályvezető-helyettese lett, 1998–2000-ben a fegyveres „belső elhárítást”, az akkori Rendvédelmi Szervek Védelmi Szolgálatát erősítette főosztályvezetőként, majd két éven keresztül az adórendőrségen volt igazgató. A Fidesz ellenzéki éveit a korábbi-jelenlegi miniszter, Pintér Sándor akkori érdekeltségének, a Civil Biztonsági Szolgálat Zrt.-nek a vezetésével töltötte (s igazgatósági tag volt a CBSZ-tulajdonú Pajzs 07 Zrt.-ben), a 2010-es kormányváltással került vissza a BM-be.

Nem mondott le

Nincs miért lemondania, ezért nem is teszi meg - közölte két éve Tasnádi László, aki azt állította, nem jelentett senkiről.

"60 éves vagyok, családom van, fiatalkoromban sportoltam, a hírekben megjelentek szerint a BRFK-ra kerülve kémelhárítással, majd terrorelhárítással foglalkoztam. Ez után hírszerzési tevékenységet végeztem, de senkiről nem jelentettem. Becsülettel végeztem a munkámat" – fogalmazott két évvel ezelőtt.

Arra a kérdésre, hogy nem volt-e kínos kémelhárítóként dolgozni, Tasnádi azt felelte, hogy "az is egy szakma". Mint mondta, amikor kinevezeték, állambiztonsági múltja mindenki számára ismert volt.

Tasnádi a rendvédelmi szervek védelmi szolgálatánál – amely a hivatásosok belső elhárítáasa – az APEH-dolgozók felügyeletét ellátó részleget vezette, majd amikor 2000-ben az APEH-hez került bűnügyi igazgatóként, adócsalásokkal foglalkozott – folytatta. Részt vett egyebek mellett a vecsési számlagyár felderítésében. Az APEH-nél 2002 decemberéig dolgozott. Hozzátette: nem érti, mi az újdonság abban, hogy ő hol dolgozott, mert korábban ez a sajtóban már megjelent.

Heti Válaszban megfogalmazott állítással kapcsolatban azt mondta: Nagy Imre újratemetésével kapcsolatban nem volt feladata.

Tasnádi hivatásos szolgálati jogviszonya november 30-i hatállyal megszűnik, ez azonban államtitkári kinevezését nem érinti.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!