Tetszett a cikk?

Az űrhajózás nem közlekedés, ezért kerül ki a budapesti múzeumból.

Megtalálta a Népszava azt a magángyűjtőt, aki a leendő gyulaházi "űrközpontnak" ajánlotta fel több tízmilliós eszmei értékű kollekcióját. Schuminszky Nándor szerint nagyon is jó helyen lesz az űrhajózási kiállítás Farkas Bertalan szabolcsi szülőfalujában, függetlenül attól, hogy Budapesttől 320 kilométerre fekszik.

Schuminszky különleges kincseket ajánlott fel a Gyulaházán létrehozandó kiállításnak. Birtokában van például a szerencsétlenséget szenvedett Columbia űrsikló legénysége által aláírt képeslap, amelyet éppen a katasztrófa napján kapott kézhez. Van továbbá tubusos, zselésített cseresznyepálinka, amelyet Farkas Bertalannak készített a Magyar Konzervipari Kutatóközpont – ez állítólag elnyerte a magyar űrhajós társa és parancsnoka, Valerij Kubaszov tetszését is.

A gyűjtő a Népszavának azt mondta, az űrközpont vagy "space center" kifejezés nem szerencsés, hiszen nem fognak Gyulaházáról rakétákat indítani, csak egy múzeumi tárlatról volna szó. Azt is cáfolta, hogy hárommilliárdból készülne a kiállítás; mint mondta, ennek csak egy része jut az űrmúzeumra, a többi pénzt a régió más településeinek fejlesztésére fordítják.

A lap megkereste a Közlekedési Múzeumot, amelyhez eddig az űrhajózási tárlat tartozott, benne Farkas Bertalan űrhajójával. megkérdezték, mi értelme van az ország keleti csücskébe helyezni egy olyan kiállítást, amely Budapesten meglehetősen látogatott volt. A múzeum válasza szerint a megújuló kiállításon "a magyar emberek által a mindennapokban használt közlekedési módok, eszközök, a társadalomtörténet és a közlekedéstörténet kölcsönhatásai állnak majd a fókuszban". Ebbe az űrhajózás nem illik bele, mivel "az űrhajózás alapvetően nem közlekedési célokat szolgált".

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!