szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Évi 7,2 milliós külföldi támogatás után már öt évig fenn lenne a bélyeg a civil szervezeteken - elérhető a kormány civilellenes törvénye. A jogszabály regisztrációt és megbélyegzést írna elő, az ezt megtagadó szervezeteket gyakorlatilag betiltanák. A kormány szerint, aki pénzt ad, az a saját érdekeit akarja itthon érvényesíteni.

A pénzmosás és a terrorizmus elleni harcra hivatkozva nyújtja be a kormány a civilellenes törvényt, amely vasárnap este lett hozzáférhető. A jogszabálytervezetet a 444 tekintette át, a civil szervezeteknek ezek fényében regisztrációs kötelezettségük lesz, amennyiben évente több mint 7,2 millió forint támogatást kapnak külföldről – az uniós támogatások nem számítanak ebbe bele. A törvény hatálya nem terjed ki a nem civil szervezetnek minősülő egyesületre és alapítványra, sportegyesületre és vallási tevékenységet végző szervezetre.

A leginkább az amerikai, külföldi ügynökök regisztrációját előíró törvényre emlékeztető javaslat szerint ha valaki külföldről pénzt kap, akkor 15 napon belül köteles bejelenteni, hogy külföldről támogatott szervezetté vált, és ezt minden általa kiadott sajtóterméken, kiadványon, valamint a honlapján is köteles feltüntetni.

Ha ennek nem tesz eleget, először pótlásra szólítja fel az ügyészség, majd bírságot szabhatnak ki rá. Ha azután sem teljesíti, törlik a nyilvántartásból, azaz gyakorlatilag betiltják.

Az egyszeri regisztráció után öt évig marad egy szervezeten a külföldről támogatott szervezet bélyege, öt év folyamatos támogatásmentesség (vagy 7,2 millió forintnál kevesebb támogatás) kell ahhoz, hogy ezt levehesse magáról.

A törvény indoklása nem kertel, a külföldről érkező támogatásnak egy célja lehet csak: "Az ilyen juttatások célja, hogy az abban részesülő civil szervezetek társadalmi befolyásán keresztül a támogató érdekcsoportok saját érdekeiket érvényesítsék Magyarország politikai és társadalmi életében. Ez a befolyás irányulhat valamely konkrét politikai, gazdasági döntés meghozatalára, egyes szakpolitikák irányainak meghatározására, vagy legtágabb értelemben akár a demokratikus állami intézményrendszer működésére is. Ezek a folyamatok fokozottan veszélyeztethetik Magyarország nemzetbiztonságát és szuverenitását."

De megjelenik az indoklásban a terrorizmus és pénzmosás elleni harc is. Meg a transzparencia is: "A törvény megfelelő egyensúlyt teremt az egyesületek és alapítványok szabad működése és a transzparencia, mint társadalmi elvárás között."

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!