szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Magyar Rektori Konferencia előre közli, hogy politikai vitában nem akar részt venni, közvetítő szerepet azonban vállal, illetve javasolja, hogy a CEU-ra írt törvénynek való megfelelés határidejét tolják ki. Az egyetemi vezetők szerint "az országot érintő negatív megítélés már olyan mértéket ölt, ami a magyar felsőoktatás nemzetközi kapcsolataira is negatív hatással lehet".

A Magyar Rektori Konferencia (MRK) elnöksége hétfőn a Budapesti Gazdasági Egyetemen ülésezett, és az alábbi közös állásfoglalásban egyezett meg a CEU ügyében.

Előrebocsátják, hogy a tervezett módosításról csak a sajtóból értesültek: "sajnálattal állapítjuk meg, hogy az MRK-nak az előterjesztő ebben az esetben nem biztosított véleményezési lehetőséget". Emellett előre közlik, hogy a törvényjavaslat körül kialakult politikai vitában nem akarnak részt venni, csak szakmai kérdésekről szól az állásfoglalásuk.

Íme tehát a szakmai megállapítások:

1. Elismerik és jogosnak tartják, hogy a kormány egyértelmű szabályozást akar a külföldi egyetemek magyarországi képzéseire, "illetve a jelenlegi szabályozás alapján elvárja a jogkövető magatartást" (fennállása óta a CEU a törvényeknek megfelelően működik - a szerk.) De a szabályozási igény nem vezethet magas színvonalú intézmények bezárásához "és a magyar felsőoktatási intézmények nemzetközi együttműködési lehetőségeinek beszűküléséhez".

2. A rektori konferenciának és a magyarországi egyetemeknek érdeke, hogy elismerjék és támogassák a Közép-Európai Egyetem azon törekvését, hogy a továbbiakban is Magyarországon működjön, természetesen eleget téve a magyar akkreditációs és egyéb jogszabályokban előírt követelményeknek. Az MRK arra kéri az érintett feleket, hogy a felmerült nézetkülönbségeket szakmai konzultációk keretében rendezzék, ehhez az MRK minden segítségét és fórumát felajánlja.
 
3. Az MRK elnöksége javasolja, hogy az átírt törvénynek való megfelelés elvárt időpontját 2019 szeptemberére tolják, így minden érintettnek kellő idő álljon rendelkezésre a feltételek teljesítésére. Fontosnak tartják ugyanis, hogy "a végrehajtás során szakmai értékek ne menjenek veszendőbe".

4. Emellett aggodalommal érzékelik, hogy

az országot érintő negatív megítélés már olyan mértéket ölt, ami a magyar felsőoktatás nemzetközi kapcsolataira is negatív hatással lehet.

Kérik az oktatáspolitika irányítóit, hogy mindent tegyenek meg ezen negatív tendenciák ellensúlyozására.

Múlt heti levelükben az Oktatói Hálózat tagjai felszólították a magyar felsőoktatási intézmények vezetőit és a Magyar Rektori Konferenciát, hogy "álljanak ki a magyar felsőoktatás integritásának védelmében, és tiltakozzanak a kormány önkényes és jogtalan támadásai ellen, amelyek most éppen a CEU-t sújtják, de amelyek az egész tudományos és oktatási szféra számára is fenyegetést jelentenek".

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!