szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Lesújtó képet fest Magyarországról a nemzetközi demokráciafigyelő szervezet legújabb jelentése. A magyar demokrácia helyzete gyakorlatilag zuhanórepülésben van, és minden környező országnál rosszabb a helyzet.

A régióban a leginkább a magyar demokrácia romlott – derül ki a washingtoni székhelyű demokráciafigyelő szervezet, a Freedom House legújabb jelentéséből.

A szervezet több országra kiterjedő elemzésében azt írja, a Közép-európai régióban Magyarország kapta a legrosszabb osztályzatot, bár Lengyelországban is történelmi mélypontra zuhant a demokrácia helyzete. "Ezekben az országokban a populista vezetők megtámadták az alkotmánybíróságokat, aláásták a fékeket és ellensúlyokat, a közmédiát pedig propagandaeszközökké változtatták" – írják.

Az elemzésben kitérnek arra is, hogy a populizmus Közép-Európában azután kezdett terjedni, hogy az Orbán Viktor vezette Fidesz 2010-ben megnyerte a magyar választásokat, majd nekiállt átírni az alkotmányt, hogy ezzel biztosítsa a pártja uralmát, miközben figyelmen kívül hagyta az EU dorgálásait. A populizmus ezután megerősödött a Balkánon is, majd Lengyelországban is a Jog és Igazságosság (PiS) pártja került hatalomra, amely Orbán példáját próbálja másolni.

freedomhouse.org

A Freedom House kiemeli, hogy az EU-nak is újra kellene gondolnia saját szerepét, mert sem Magyarország, sem Lengyelország, sem a csatlakozni kívánó Szerbia esetében nem volt semmilyen következménye, ha politikusok vagy pártok megpróbálták aláásni a független intézményeket. "Felelősségre vonhatóság nélkül a populisták továbbra is korrodálni fogják az uniót belülről, és a nacionalista narratívát erőltetik, amely a békét fenyegeti Európában" – írja a jelentés, amely szerint ezért meg kellene reformálni az EU-t.

Orbánról azt írják, 2010 óta évről évre egyre inkább megerősítette a hatalmát, miközben feltüzelte a gyűlöletet az öncélú migrációellenes kampánnyal, a kormány pedig átírta az alkotmányt, a választási rendszert, átvette a hatalmat a bíróságokon, elhallgattatta a legtöbb kormánykritikus sajtóorgánumot, valamint felépített egy hatékony gépezetet a korrupcióhoz. "A 2018-as választásokhoz közeledve a Fidesz most a civil szervezetekre irányította a figyelmét, akiket azzal fenyeget, hogy 'kisöpri' a külföldi finanszírozásúakat" – teszik hozzá.

A Freedom House demokráciamérő skáláján az egyes a legjobb, a hetes pedig a legrosszabb osztályzat, Magyarország tavalyhoz képest 0,25 ponttal rosszabb értéket kapott, 3,29-ről 3,54-re rontották az osztályzatát. 2010-ben ez az érték még 2,39 volt.

A Freedom House több szempontból is külön értékelte a magyar demokrácia helyzetét, és majdnem minden esetben romlást tapasztaltak:

  • a nemzeti demokratikus kormányzás 4 pontról 4,25 pontra süllyedt a folyamatos központosítás, illetve az illiberális retorika miatt, és mert a kormánypártok teljes egészében uralják a politikai rendszert és a gazdaságot is
  • a választási folyamat 2,75 helyett 3 pontot kapott a menekültkvótáról szóló népszavazás manipulációja (az érvénytelen népszavazás ellenére is beterjesztették a vonatkozó alkotmánymódosítást), valamint a vasárnapi zárvatartásról szóló népszavazási kezdeményezés botránya miatt, mikor kopaszok (a jelentés szerint biztonsági őrök) állták útját az ellenzéki politikusoknak a kezdeményezés benyújtásakor
  • a civil társadalom értékelésén szintén rontottak 2,5-ről 2,75-re, mert egyre inkább ellenséges a civil szervezetek és képviselőik számára a légkör Magyarországon, állítólag meg is figyelik őket, és erőszak is irányul ellenük
  • a független média szempontjából is rontottak az osztályzaton 3,75-ről 4,25-re, ez az erős politikai beavatkozásnak köszönhető a magyar médiapiacon, számos médiavállalatot államilag ellenőrzött banki támogatásokból szereztek meg (például a TV2 felvásárlását az Eximbank finanszírozta), illetve vitatott körülmények között bezárták a Népszabadságot, Magyarország első számú kormánykritikus napilapját
  • a korrupciót érintő osztályzatot is rontották 4-ről 4,5-re a nagyszabású és büntetlenül hagyott korrupció miatt, amelyben nem csak kormányközeli oligarchák érintettek, de magas rangú politikusok és tisztségviselők is
  • a helyi demokratikus kormányzás és a bírósági keretek és függetlenség osztályzatát viszont nem rontották, ezek tavaly is 3-3 pontot kaptak, és idén is
freedomhouse.org

A Freedom House nem jósol túl szép kilátásokat 2017-re sem: mint írják, a 2018-as választásokra készülő Fidesz valószínűleg erősíteni fog az ellenséges retorikáján, miközben Magyarország külpolitikai elszigeteltsége is csökkenhet azáltal, hogy egyre több helyen populisták kerülnek hatalomra Európában.

"A kormány médiadominanciájának és a közpénzekkel való visszaélésből eredő gazdasági előnyeinek köszönhetően a Fidesz–KDNP a továbbiakban is, sőt akár hosszú távon is folytathatja a kormányzást lényegében kihívó nélkül. Ugyanakkor amiatt, hogy a rendszer a népesség nagy részét figyelmen kívül hagyva fejlődött ki, a túlélése pedig a politikai napirend folyamatos dominanciájától függ, a gyorsan kialakuló, kihívást jelentő események fenyegethetik a stabilitását" – írják.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!