szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az erősödő orosz befolyás ellen szerveztek demonstrációt a budapesti orosz nagykövetség közelében.

Most érkezett

  • A rendezvényt a múlt heti szokatlanul hideg időjárás miatt szerdáról mára halasztották.
  • A demonstrációt a szervezők eredetileg a budapesti orosz nagykövetség elé tervezték.
  • Hétfő reggel azonban a budapesti rendőrfőkapitány biztonsági intézkedésre hivatkozva lezáratta az épület előtti területet, így a megmozdulás gyülekezőjét 50 méterrel távolabbra, az Andrássy út 100. elé hirdették meg.
  • Az Index szerint a tüntetőket az orosz titkosszolgálat is megfigyelheti.
  • A tüntetőknek plusz muníciót adhat, hogy a múlt héten Szabadság téri szovjet hősi emlékművet lemosható festékkel megdobáló Komáromy Gergellyel elbeszélgetett egy Magyarországon élő, csecsen származású férfi. Magomed Dasajev, aki korábban egy interjúban arról beszélt, hogy vannak kapcsolatai a parlamentben, többek között azt mondta Komáromynak, hogy ő és a családja is veszélyben van.

Élő közvetítésünk a tüntetésről:

Itt nézheti vissza a beszédeket:

Percről percre
Sorrend megfordítása

1 2 3 4

"Ami itt történik, arra emlékeztet, ami Oroszországban megy"

A harmadik meghívott felszólaló az orosz Zhena Belyakov, aki a CEU PhD-hallgatója. Arról beszél, hogy ami most Magyarországon történik, az arra emlékezteti, ami Oroszországban megy. Terjed a konzervatív populizmus, amely egyszerű szólamokkal próbálja meggyőzni az embereket, el akarja hitetni velük, hogy a világ fekete-fehér.

Emlékeztet: Vlagyimir Putyin 17 évvel ezelőtt került hatalomra, és fokozatosan bezáratta a független médiumokat, de még most is akadnak újságírók, akik a megfélemlítés, fizikai erőszak vagy gyilkosságok ellenére is megírják róla és a rendszeréről az igazságot.

Említi az orosz civil szervezetek ellen ott hozott intézkedéseket is, és ismét párhuzamot von az oroszországi és a magyarországi események között: ahogyan néhány éve ott, most itt listázzák az NGO-kat, amelyek külföldről kapnak támogatást.

Barátját, Rózsa Milánt is szóba hozza Belyakov, akivel négy éve ugyancsak az orosz nagykövetség előtt tüntettek, akkor az LMBT-jogok elleni támadások miatt. A tragikus sorsú Rózsa emlékére néhány másodperces csendet kér a résztvevőktől.

A Csecsenföldön a homoszexuális férfiak ellen elkövetett attrocitásokról is beszél Belyakov. Felidézi: április elején a volt szovjet tagköztársaságban sajtóhírek szerint több mint száz férfit vettek őrizetbe "a hagyományostól eltérő nemi irányultsága miatt", közülük többen meghaltak.

"Nem szabad félni!"

Antal Nikoletta Henrietta a következő felszólaló. Arról beszél, hogy le kell váltani a kormányt, ahogy Zuglóban is sikerült legyőzni a Fideszt. Nem szabad félni, jöjjön a polgári engedetlenség – biztatta a jelenlévőket.

Szavait azzal zárta, hogy a tüntetés végén "menjünk előre 500 métert"; utalva arra, hogy közelítsék meg a nagykövetséget.

Az utána felszólaló szervező azonnal visszakozott: "ez egy békés tüntetés, ne játsszunk Putyin kottájából".

Indulnak a beszédek, Lányi András kezdi

Bedő Viktor aktivista felvezető szavai után Lányi András emelkedett szólásra. Mint mondta, azért kért szót "kedves félelmetes barátai, ügynöktársai" előtt, hogy "felfedje sötét múltját".

Szerinte Magyarország az elmúlt 50 évben sosem volt olyan elszigetelt, a külpolitikának sosem volt olyan rossz megítélése, mint azóta, hogy Magyarország olyan országokkal üzletel, mint Oroszország vagy Irán.

Hozzátette: az EU-tól sincs elragadtatva, a közösségnek reformokra lenne szüksége. És azt sem hiszi, hogy Európának ne kellene védekeznie.

Lányi azt is kijelentette: nem akarja, hogy egy új globális konfliktusban Magyarország ismét az emberiség ellenségeinek oldalán találja magát.

Lopnak és még mosolyognak is hozzá

Bedő Viktor aktivista beszélt a színpadon, elmondta, hogy nem az orosz nép az ellenségük, hanem az elnyomás, és mindenkinél megvan az ok, amiért két hete az utcán van, ez pedig két szó: "elegünk van". Elegük van a propagandából, a gyűlöletkampányból, abból, hogy lopnak, csalnak, hazudnak és még mosolyognak is hozzá.

Magyarország nem lesz Putyin trójai falova – mondja, mire a közönség Nem hagyjuk! skandálással felelt.

Szél Bernadett is tüntet

Szél Bernadett is ott van a tüntetők között, élőzik éppen. Arról beszél, hogy a nemzetbiztonsági bizottságban meg fogjak vizsgálni, miért nem lehetett a követség előtt tüntetni. A múlt héten azt jelentette be, hogy Komáromy Gergely és Magomed Dasajev ügyét is a bizottság napirendjére kérte, szerdán tárgyalhatják.

Orosz témájú számok szólnak a beszédek előtt

Még mindig nem kezdődtek el a beszédek, továbbra is orosz témájú zenék szólnak az Andrássy úton, az egyik szervező ígérete szerint később közzéteszik majd a dallistát. Addig is egy másik elhangzott szám:

Egyre több az ismert arc a demonstrálók között

Tudósítóink a helyszínen feltűnni látták Gulyás Márton ügyvédjét, Matlák Gábort, Schiffer Andrást és az LMP-s politikust, Ungár Pétert. Ungár pénteken a párt társelnökével, Szél Bernadettel akciózott a Margit hídon Vlagyimir Putyin vigyázó tekintete alatt, s a mai demonstráció szervezőihez hasonlóan azt hangsúlyozta: nem szabad hagyni, hogy Moszkva befolyásolja a magyar közügyeket – például döntsön arról, milyen energiát használjon Magyarország.

1 2 3 4
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!