Egy Budapesten élő, magyar kormány tagjai mellett többször is felbukkanó férfi is részt vehet Kína külföldi megfélemlítő akcióiban

Ma Ven-csün, aki korábban kormánytagok mellett is feltűnt, tavaly februárban egy konferencián keltett feltűnést, amikor a száműzetésbe kényszerült tibeti kormány képviselőit próbálta meg fotózni.

  • hvg.hu hvg.hu
Egy Budapesten élő, magyar kormány tagjai mellett többször is felbukkanó férfi is részt vehet Kína külföldi megfélemlítő akcióiban

A Budapesten bejegyzett Kínai-Európai Kulturális, Művészeti és Sport Egyesület elnöke, Ma Ven-csün is részt vehet a kínai állam megfélemlítő akcióiban – írja a Direkt36. Az oknyomozó portál egy nemzetközi projektben kutatott a témában, amikor feltűnt a budapesti kötődésű férfi.

Ma 2023 februárjában egy konferencián vett részt Genfben, amit az Egyesült Nemzetek Szervezte (ENSZ) rendezett. Az eseményen egy Kínáról szóló jelentést is tanulmányoztak, amely kitért a Kína által elnyomott ujgur és tibeti kisebbségek helyzetére.

A teremben volt a kínai megszállás miatt száműzetésbe kényszerült tibeti kormány svájci képviseletének vezetője, Thinlay Chukki is, akitől az előadás után Ma szelfit kért. Ezután viszont telefonjának kameráját a tibeti delegáció felé fordította, és fotókat készített róluk a beleegyezésük nélkül, hiába próbálták ebben megakadályozni.

Az ENSZ munkatársai végül elérték, hogy Ma törölje a képeket,  a férfi viszont később az épületen kívül is megpróbálta fotózni a tibeti delegációt.

A lapnak nyilatkozó szakértők szerint az akció célja nem a kémkedés, inkább a megfélemlítés lehetett, a kínai állam gyakran nyúl hasonló eszközökhöz a rendszer vélt ellenségeivel szemben. Ma viszont azt mondta, félreértés történt, muszlim vallása miatt saját magát is kisebbségnek tartja, ezért érdekelte a konferencia.

A Direkt36 kutatásai szerint Ma az Egyesült Front embere. A világszerte kiterjedt hálózat a Kínai Kommunista Párt egyik egysége, amelynek a feladata a kínai diaszpóra ellenőrzése és a Kínával szembeni kritikus hangok elnyomása.

Ma egyébként 2013-ban letelepedési kötvénnyel költözött Magyarországra, jelenleg egy kis- és nagykereskedéssel foglalkozó cég tulajdonosa. Többször felbukkant a magyar kormány tagjai mellett is, 2017-en egyesülete segített megszervezni a Magyarországi Kínai filmfesztivált is, ahol beszédet mondott Balog Zoltán akkori miniszter, szintén ebben az évben pedig Szijjártó Péterrel készített kézfogós képet. Erről a lapnak Ma azt mondta, hogy spontán találkozás volt, csak megkérte, hogy készítsenek egy képet, amikor elment mellette a miniszter.

Emberiesség elleni bűncselekményeket követhetett el Kína az ENSZ szerint az ujgurok ellen

Kína az átnevelőtáborok létét már elismerte, de változatlanul tagadja, hogy terrorizálnák az ujgurokat.

Nyitóképünk illusztráció, ujgur autonóm területen járőröző rendőrök, fotó: AFP / Johannes Eisele