Dercsényi Dávid
Dercsényi Dávid
Tetszett a cikk?

Részben homályos finanszírozású, a közélet befolyásolására létrejött, elitista szellemiségű szervezet - olyan alapítványra bukkantunk, amelynek kapcsolatrendszere a legmagasabb körökig ér el. Rajtuk lehet igazán demonstrálni, hogy miért is indokolt a civiltörvény. Ismerjék meg a Friends of Hungary Alapítványt.

Hetek óta folyik a vita az önálló képviselői indítványként benyújtott civiltörvény-tervezetről. A kormány folyamatosan darálja, legyenek átláthatóak a civilek, lehessen látni, ki áll mögöttük, ezért indokolt, hogy a legalább évi 7,2 millió forint külföldi adományt besöprő szervezetek – kivéve ha sport- és vallási, illetve nemzetiségi szervezetek – kötelesek legyenek kiírni magukra és kiadványaikra, hogy külföldi támogatásból élnek. A civilek védekeznek, szerintük a törvény nem segítené az amúgy is teljesnek mondható átláthatóságot, amit a közhasznúsági jelentési kötelezettségük megvalósít.

Mi azonban most találtunk egy olyan szervezetet, amely iskolapéldája lehet a kormány átláthatóságot követelő törekvéseinek. Gyanús, a legmagasabb körökhöz kapcsolódik, a gazdálkodása nem átlátható, a tevékenysége kifejezetten elitista, zárt, klubszerű. Ez a Friends of Hungary szervezet. (Nem összekeverendő azzal a hasonló nevű szervezettel, amit Fellegi Tamással, egykori fejlesztési miniszterrel hozott létre az állam 4 milliárd forintból.)

Az obskurus társaságot 2011-ben hozták létre köztiszteletnek örvendő magyar értelmiségiek, tudósok azzal a céllal, hogy az alapítvány "értékelkötelezetten, de pártatlanul informálja Magyarország Barátainak közösségét és a nyilvánosságot" a világban elért magyar eredményekről és zajló eseményekről, valamint dokumentálja a magyar sikereket. "Az Alapítvány célja az is, hogy a világ szemében Magyarország és a magyarok az eredményeikhez méltó elismerésben részesüljenek" – hogy ezt milyen eszközökkel próbálja az alapítvány elérni, mélyen hallgat. A szervezet megpróbálja összefogni a világ magyarságát is, hasonlóan a Magyarok Világszövetségéhez. Tagjai sikeres, kiemelkedő magyarok, illetve Magyarországgal szimpatizáló külföldiek lehetnek.

A kuratórium elnöke Vizi E. Szilveszter, Trump elkötelezett híve, akiről kisbolygót is elneveztek. Orbán Viktor annak idején emberminiszterré tette volna, de ahogy a Horn-kormány tagja sem lett, Orbánnak is nemet mondott. A kuratórium tagja Megyesy Jenő, Fodor István és Martonyi János.

Vizi E. Szilveszter akadémikus, a Magyar Atlanti Tanács (MAT) és a Magyarország Barátai Alapítvány elnöke előadást tart Magyarország és az Egyesült Államok közötti kapcsolat Donald J. Trump elnökké választása után címme
MTI / Szigetváry Zsolt

Az alapítvány kiadja a Hungary Today angol nyelvű hírportált, ennek mostani vezető híre a Friends of Hungary világtalálkozóról szól. Erre évente egyszer kerül sor, idén immár a negyedik alkalommal május 5. és 7. között – ezeken maga Orbán Viktor is tiszteletét teszi – itt kérte arra a tagságot: „Az is nagy segítség, ha szólnak, ha disznóságot terveznek Magyarország ellen”. Az idei találkozón először Áder János fogadja a résztvevőket a Sándor-palotában, találkoznak a kormány tagjaival is. "Alapítványunk folyamatosan növekvő létszámú közösségének segítségével a Magyarországról és a magyarokról a világban kialakult képet kívánja teljesebbé, korrektebbé tenni" – áll az MTI által kiadott közleményben, ez kísértetiesen hasonlít az Alapjogkért Központ életre hívásának indokára, amelyet a Polgári Magyarországért Fidesz-alapítvány pénzel, és amely vehemensen védi a kormány politikáját. A Friends of Hungary létrejöttének egyik deklarált célja kutatások lefolytatása és támogatása "Magyarország jobb külföldi megítélését illetően", jelentsen ez bármit is. A világtalálkozót nem találtuk az MTI sajtónyilvános eseményeit összegyűjtő agendájában, az alapítványt megkérdeztük, vannak-e legalább részben sajtónyilvános részei – a választ még várjuk. Az biztos, hogy sem a Magyar Nemzet, sem a Magyar Idők munkatársát nem engedték be a világtalálkozóra, az ott történteket csak a saját médiumaikon keresztül szeretnék közvetíteni a világnak.

A szervezet maga végzi a magyar származású és Magyarországgal rokonszenvező személyek feltérképezését és a kapcsolatfelvételt. Működteti saját Facebook-oldalát, a Friends of Hungary magazint. Az iTunesban létezik egy Friends of Hungary app is (Google Playben nem akadtunk nyomára), amely segíti a tagok közti kapcsolattartást, hozzáférést csakis a közösség tagjai kapnak.

Facebook

Az alapítvány, amely oktatási tevékenységet végez saját bevallása szerint, és nem közhasznú, a honlapjára feltöltött rövidke egyszerűsített beszámolóból nem derül ki, hogy honnan kap pénzt a szervezet – a nyolcoldalas dokumentummal éles kontrasztban van a Magyar Helsinki Bizottság tárgyévi 64 oldalas dokumentuma, ahol pontosan követhető, melyik projektre ki adott pénzt. Az Átlátszó alapítvánnyal foglalkozó cikkében az olvasható, hogy az OTP–MOL–Richter Gedeon cégtriász 10-10-10 millió forinttal támogatja őket, és a fóti Rexel Magyarország Kft. is adott félmillió forintot. Ennek tulajdonosa egy amerikai cég, a támogatása tehát külföldről érkező támogatásnak számít (a civil törvény ilyen irányú értelmezései nem egyértelműek).

A bírósági kereső által kiadott 2016-os, legutóbbi közhasznúsági jelentés a honlapra feltöltöttnél bőbeszédűbb – vajon miért szégyellte azt kitenni az alapítvány a honlapra. A szöveges beszámolóból kiderül, hogy sem az EU-ból, sem az egy százalékokból nem kapott az alapítvány 2015-ben, és normatív támogatást sem. Magánszemélyektől, cégektől viszont összejött 55 millió forint pénzadomány, java része az OTP–MOL–Richter Gedeontól (20-10-20 milliós megoszlásban), egyéb vállalkozások (hogy pontosan kik, nem tudni) 1,07 millió forintot adományoztak. Az alapítvány a tisztségviselőknek nem fizet tiszteletdíjat.

Kifejezetten exkluzív, válogatott tagságú, a legmagasabb körökig elérő, politizáló, a közéletet befolyásolni vágyó, senki által meg nem választott szervezet tehát a Friends of Hungary részben homályos pénzügyi háttérrel. Csak idő kérdése, és Németh Szilárd rájuk küldi a titkosszolgálatokat.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!