szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Két illetékesnek tűnő miniszter és a nemzetbiztonsági bizottság elnöke is azt állítja: nem tudja, hogy pontosan milyen hírszerzési adatokat szolgáltatnak ki a magyarokról, sem azt, hogy kiknek.

Meglepő eredménnyel járt a Társaság A Szabadságjogokért kutakodása, amikor arra voltak kíváncsiak, milyen titkos információkat adnak ki a magyarokról. A TASZ azt kérdezte az illetékesektől: a titkosszolgálatok nemzetközi együttműködése során milyen adatokat szolgáltatnak ki magyarokról, és kinek. Arról is érdeklődtek, hogy milyen adatokat kapnak külföldről, meddig őrzik ezeket, és kinek adják tovább. Az persze egyértelmű volt, hogy nagy részleteket nem fognak megosztani a megfigyelésekről, de a végeredmény így is furcsa lett.

Az adatigénylést elküldték Pintér Sándornak, aki belügyminiszterként az Alkotmányvédelmi Hivatal, a Nemzetbiztonsági Szakszolgálat, valamint a terrorelhárítás irányításáért felel. Ő annyit válaszolt: egyáltalán nem kezel olyan adatokat, amilyeneket kértek tőle.

Megkeresték Lázár Jánost is, ő az Információs Hivatal irányítójaként tűnik illetékesnek a témában. A válasz hasonló volt, nem kezelnek olyan adatokat a miniszterelnökségen, amely választ adna a kérdésekre.

Ezek után fordultak a parlament Nemzetbiztonsági Bizottságát vezető Molnár Zsolthoz. A képviselő annyit közölt: ők sem kezelnek ilyen adatokat, de érdemes lenne megkeresni Pintér Sándort és Lázár Jánost.

A TASZ úgy kommentálta a válaszokat: „vagy az igazmondás hiányáról, vagy elképesztő inkompetenciáról árulkodnak ezek az elutasítások”. A titkos eszközökkel végrehajtott nemzetbiztonsági megfigyelés akkor indokolható, ha a legsúlyosabb alkotmányos magyarázatok állnak mögötte – emlékeztetnek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!