szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az Európai Néppárt nagyon heterogén, de össze tud fogni, ha kell, mondja Szájer József a Mandinernek adott interjújában. A Dublini rendszer megbukott és korrekcióra szorul, mondja a Fidesz, de nem jó irányban próbálják megváltoztatni, a LIBE koncepciója ugyanis a Soros-terv. A Lex Ceu-ról az EU csak hisztizett.

Hisztizik az EU a Lex CEU ügyében, mondja Szájer József a Mandinernek adott interjújában, aki tehát maga is a CEU-ra kihegyezett törvénynek látja a Lex CEU-t, mert az ukrán oktatási törvény ügyében az Európai Parlament mélyen hallgat. (Ukrajna nem EU-tagállam, Magyarország igen – a szerk.)

Szájer elismeri, hogy vitáztak az Európai Néppártban a Fidesz kizárásáról, de a Néppárt pont attól erős, hogy össze tud fogni, a túlnyomó többség a koncentrált támadás ellenére kiállt a Fidesz mellett. Egy mondattal később viszont arról beszél Szájer, hogy a néppárt nagyon heterogén pártszövetség, a Fidesz a jobbszélen van.

MTI / Beliczay László

Az állandó brüsszelezésért is támadják a Fideszt a Néppárton belül, de Szájer úgy látja, épp azért magas Magyarországon az EU támogatottsága, mert "mi nem a kommunista rendszerhez hasonló kritikátlansággal állunk hozzá az EU ügyeihez", azaz a folyamatos hangulatkeltés miatt ragaszkodnak a magyarok az EU-hoz.

A Fidesz karakteres véleményt képvisel a Néppárton belül, nincs koalíciós kényszerhelyzetben, nem kell elvtelen kompromisszumokat kötnie – mégis gyakorlatilag mindig együtt szavaz vele a Parlamentben, és az Európai Tanácsban is a többséggel szavaz Magyarország. (Ha ez nem tűnik logikusnak, ne feledje, Szájer először kijelentette, hogy nem beszélt a Holtak seregéről egy lakossági fórumon, majd leírta, hogy márpedig beszélt.)

Szájer szerint a Fidesz csak a migráció és a rezsicsökkentés kéréseiben mond mást, mint a Néppárt. Soros-terv létezik, az Európai Parlament Állampolgári Jogi, Bel- és Igazságügyi Bizottsága, a LIBE előzetes állásfoglalása a dublini rendszer reformjáról gyakorlatilag megegyezik vele.

A dublini rendszerről amúgy Rogán Antal 2015-ben azt mondta: a Dublin 3-as rendelet ebben a formában megbukott, azt szinte csak Magyarország tartja be. Mindenképpen szükséges a nemzetközi egyezmények újragondolása. De a LIBE-féle megoldás nem tetszik a Fidesznek: EU-s szintre kerülne a menedékkérelmi elbírálás (így mondjuk nem fordulhatna elő, hogy Magyarország nem adja meg a menedékjogot egy embernek, Ausztria pedig ugyanannak igen), könnyebb lenne a családegyesítés, és a tagállamoknak be kéne fogadniuk menekülteket mindenképp. A javaslatot minősített többséggel kell elfogadni, tehát Magyarország nem vétózhat.

AFP / olasz parti őrség

Szájer szerint "egy kötelező kvótát a néppárti olasz vagy német kollégák is megszavaznának, mert ők beengedték magukhoz azt a sok százezer embert és most úgy akarják levenni a terhet magukról, hogy szétosztják a többi tagállam között. Ez persze nem fair a többi tagállammal szemben". Amellett, hogy az EU az egyik legszégyenletesebb döntése értelmében most már keményen fizet Líbiának, hogy ne engedjék be az EU-ba a menekülteket (cserébe azok elviselhetetlen körülmények között tengődnek ellenőrizetlen börtönökben), Szájer nem tisztázza, hogy az olaszok hogyan "engedték be" a menekülteket, mit mást kellett volna csinálniuk a tengeren érkező, életveszélyben lévő százezrekkel. És az sem egyértelmű, hogy miért lett volna fairebb az, ahogy Magyarország átutaztatta Ausztriába a menekülteket, és miért csak 3-4 országnak kéne viselnie a terheket.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!