szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az ellenzékiek és a pártnélküliek szerint inkább közös ellenzéki lista és közös jelöltek segítségével lehetne könnyebben leváltani a kormányt, mint külön listákkal és koordinált egyéni jelöltállítással.

Választás 2018
Diadalmámor és totális összeomlás - ez maradt a 2018-as parlamenti választás után. Magyarország tehát egyrészt olyan, mint volt immár nyolc évig, eközben mégis egészen más lett, mint április 8-án reggel volt. A nagy kérdés most az: hogy jutottunk idáig, és mi jön most. Igyekszünk válaszokat találni.
Friss cikkek a témában

Előbbi felállást 51, utóbbit 21 százalékuk tartja hatékonyabbnak, mindkét elképzelés támogatóinak többsége (hattizede-kétharmada) szerint a Jobbik részvétele segítené a kormányváltást, míg egynegyedük úgy gondolja, hogy a velük való koordinálás vagy közös lista- és jelöltállítás inkább gyengítené a kormányváltás esélyét.

Mindez a 24.hu cikkéből derül ki, a kutatást pedig a Ténygyár és a ZRI Závecz Research készítette 2017 decemberében. A felmérés az ellenzéki pártok szavazóit és a pártnélküli választópolgárokat együttesen reprezentáló, 800 fős mintán készült, telefonos adatfelvételi módszerrel.

A kutatók arra kérték a megkérdezetteket, hogy a kormányváltás hatékonysága szempontjából mondjanak véleményt. A közös listát és közös jelölteket leginkább az MSZP tábora tartja célravezetőnek, kétharmaduk szerint ezzel lehetne a kormányváltást megvalósítani. A külön listákat, a koordinált jelöltek indulását a szocialisták 29 százalékuk véli eredményesebbnek.

A Jobbik, valamint az LMP szimpatizánsai között is a közös indulás a domináns vélemény, hattizedük tartja ezt hatásosabbnak. A koordinációt az előbbiek körében 24 százalék tekinti jobb megoldásnak, míg az utóbbiak között ennél jóval többen, 35 százaléknyian. A DK-sok megosztottak, 41 százalékuk a pártvezetés álláspontját fogadja el, a külön listában és a megegyezéses egyéni jelöltek indításában hisz. A Gyurcsány-hívők fele azonban a teljes összefogást gondolja a siker zálogának. A pártnélküli szavazók is sokkal inkább a közös listákkal, jelöltekkel értenek egyet – 47 százalékuk ezt helyesli, a másik megoldást csupán 12 százalékuk.

A közös listákat és közös jelölteket igenlő Jobbik-szavazók 89 százaléka szerint pártjuk jelenléte az összefogásban könnyebbé tenné a kormányváltást, nyitottak egy ilyen megoldásra, és sikerre vezetőnek tartják. A többi ellenzéki párt teljes összefogást támogató híveinek 59 százaléka szerint a Jobbik részvétele növelné a kormány elküldésének esélyét (31 százalék szerint nehezebbé tenné). A pártpreferenciával nem rendelkező szavazók megosztottabbak ebben a kérdésben, de közöttük is többen vannak, akik helyeselnék a Jobbik jelenlétét a közös indulásban, mint akik kifogásolnák azt (50, illetve 31 százalék).

A külön listák, koordinált egyéni jelöltek hívei is hasznosnak tartanák a Jobbik részvételét ebben a konstrukcióban: az érintett párt táborának 88, a többi ellenzéki párt támogatóinak 60, a pártnélküliek 56 százaléka.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!