szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Érezhető megélhetési problémával küzdenek a magyar egyetemisták, ezért tanulás mellett akár hat-nyolc órás műszakokat is elvállalnak, hogy boldogulni tudjanak. Az Eduline beszámolójából kiderül: az ösztöndíjak összegén tizenegy éve emeltek utoljára, a havi 10-20 ezer forintos juttatásból pedig lehetetlen megélni. Véget ért egy időszak, a "romkocsmákban merengő" hallgatókat felváltották az iskola mellett főállásszerűen dolgozók.

Ma minden harmadik magyar egyetemista egész évben, a szorgalmi és vizsgaidőszakban, a tanítás szünetek idején is dolgozik – írja az Eduline a Eurostudent friss felmérésére hivatkozva.

A portál beszámolója szerint a ma dolgozó egyetemisták nagyrésze azért vállal munkát, hogy fedezni tudja kiadásait, míg minden második hallgató nyíltan kimondja: ha nem dolgozna, nem engedhetné meg magának, hogy egyetemre, főiskolára járjon.

A Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciájának (HÖOK) elnöke szerint azzal semmi gond nincs, hogy egy egyetemista munkát vállal, főleg, ha a munkakeresés szakmai tapasztalat céljából zajlik. Ám "sok hallgató annyira nehéz anyagi helyzetben van, hogy munka nélkül egyáltalán nem tudna egyetemen vagy főiskolán tanulni" – szögezi le Gulyás Tibor.

Túry Gergely

Az Eurostudent kutatása szerint egyébként meglepően sokat dolgoznak a magyar egyetemisták: nem ritka, hogy manapság már az elsőévesek is elvállalják a nyolcórás műszakot. Ez viszont – mutat rá az Eduline – a tanulástól veszi el az időt.

Utóbbi jelenség a tantermen belül is érzékelhető, mert egyre kevesebben járnak be a látogatásköteles órákra, sőt, olyan is előfordul, hogy év elején rögvest "alkudozás" kezdődik a hallgató és az oktató között: a dolgozó egyetemisták sokszor pluszfeladatok elvégzéséért kérnek felmentést az óra látogatása alól.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!