szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Az ellenzéki pártok gőzerővel keresik és képzik ki az önkénteseket, hogy legalább egy olyan ellenzéki delegált legyen minden körzetben, aki ügyelni tud a választások tisztaságára – írja a HVG e heti száma.

Választás 2018
Diadalmámor és totális összeomlás - ez maradt a 2018-as parlamenti választás után. Magyarország tehát egyrészt olyan, mint volt immár nyolc évig, eközben mégis egészen más lett, mint április 8-án reggel volt. A nagy kérdés most az: hogy jutottunk idáig, és mi jön most. Igyekszünk válaszokat találni.
Friss cikkek a témában

A 106 egyéni választókörzet jelöltjeire több mint tízezer szavazókörben lehet majd voksolni, ami ugyanennyi helyi választási bizottságot jelent; elnökkel, hivatalosan kirendelt és pártdelegáltakkal. Az ellenzéknek mindenütt meg kell küzdenie a kormánypárti túlerővel: a Fidesz mindig is nagyon ügyelt arra, hogy helyi szinten legalább egy delegálttal képviseltesse magát a szavazatszámláló bizottságokban, hiszen sokszor a helyi önkormányzattól kiküldött munkatárs pártállásához sem fért kétség.

A legutóbbi parlamenti választáson hivatalosan is a Fidesz–KDNP delegáltjai voltak többségben – országszerte 14 190 küldöttjük vett részt az országgyűlési választáson a szavazatszámláló bizottságok munkájában. A második legtöbbet – 9906 delegáltat – 2014-ben a baloldali összefogás küldte szét az országban, míg a Jobbiknak mindössze 5295 helyi ellenőre-megfigyelője volt.

A stikliknek, választási csalásoknak persze ezer változatuk létezik, és a korábbi évek tapasztalatai alapján még személyes jelenléttel együtt is nehéz lesz megakadályozni, hogy politikailag elköteleződött bizottsági tagok megpróbálják befolyásolni a választások végkimenetelét. Például oly módon, hogy a részvételi adatok ismeretében, a pihenőidejükben, mobilon tudósítsák pártjukat, s ahol szükségesnek látják, kiadják a parancsot a mozgósítás fokozására. A legutóbbi népszavazáskor volt olyan bizottsági elnök, aki óránként referált a részvételi aktivitásról egy pártkatonának – meséli az egyik szavazóköri delegált, aki szerint aligha csak náluk történhetett ez így.

A Jobbik megkeresésünkre azt mondta, aktivistáik, háttérembereik „mind az utcákon, mind a szavazókörökben jelen lesznek, hogy kiszűrjék a Fidesz esetleges választási csalásait, legyen szó láncszavazásról vagy a jobbikos szavazatok érvénytelenítésére irányuló próbálkozásról”. Cél a jogsértések dokumentálása, és persze a szükséges jelzéseket is haladéktalanul megteszik az illetékes szervek felé.

Az MSZP is arra törekszik, hogy minden szavazókörben legyen saját delegáltja, gőzerővel képzik az önkénteseiket. Harangozó Tamás azt mondta, az MSZP közjogi munkacsoportja által készített választási kiskátéban igyekeztek minden várható helyzetre választ adni. „Felkészülünk a legrosszabbra is.” A választás lezárásáig 24 órás jogi ügyeletet is tartanak. Van készenlétben álló jogászcsapata az LMP-nek is, amely civil szervezetektől is kölcsönöz önkénteseket, hogy ha valahol nem lenne saját delegáltjuk, akkor is értesüljenek minden visszaélésről.

További részletek a HVG e heti számában.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!