Választás 2018
Diadalmámor és totális összeomlás - ez maradt a 2018-as parlamenti választás után. Magyarország tehát egyrészt olyan, mint volt immár nyolc évig, eközben mégis egészen más lett, mint április 8-án reggel volt. A nagy kérdés most az: hogy jutottunk idáig, és mi jön most. Igyekszünk válaszokat találni.
A határidő keddi lejárta, május 8-a, 16 óra után is szép számmal találni Budapesten kint felejtett választási plakátokat.
Kollégáink elsősorban Soroksárról, a Ferencvárosból és Zuglóból jelentettek ilyeneket - kivétel nélkül ellenzékieket, a DK, az Együtt és a Jobbik hirdetéseit. Darabra egébként az utóbbiból volt a legtöbb: oszlophirdetés, óriásplakát és A4méretű ragaszból is messze a Jobbik a rekorder.

A választásról szóló törvény értelmében a voksoláson induló pártok és jelölőszervezetek a választás napjától számított egy hónapon belül kötelesek eltávolítani közterületen található választási hirdetéseiket. (A törvény szerint a plakátot annak kell eltávolítania, aki azt elhelyezte, vagy akinek érdekében elhelyezték.)

A határidő lejárta nem jár automatikusan bírsággal, de az önkormányzatok eltávolíthatják a plakátokat, annak költségeit pedig kiszámlázhatják a pártnak, amely kintfelejtette őket.
A villanyoszlopokra ragasztgatott kis plakátok kintmaradása egyébként még magyarázható lenne azzal, hogy az azokat kihelyező aktivisták a választás elmúltával már kevésbé lelkesek, de az rejtély, hogy az óriásplakátok szerződéseit miért nem eleve úgy kötötték meg a pártok a nagy plakátcégekkel, hogy a törvényi határidő lejárta után már ne legyenek kint a hessenek e kint a közterületeken.

A négy évvel ezelőtti választások után első körben figyelmeztetéseket osztottak: a törvénysértő hirdetések eltüntetésére sarkallták az érintett pártokat az önkormányzatok, feltehetően nem lesz másként idén sem.
Ha ön is lát még kinthagyott pártplakátokat, fotózza le és küldje be nekünk az ugyelet@hvg.hu emailcímre!