szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A magyar kormányfő állítja: már ismerik a Velencei Bizottság állásfoglalását, ezért nem várják meg a Stop Soros megszavazásával annak hivatalos bejelentését. Hogy a testület kritizálja az aránytalan büntetést? Orbán szerint ez már "ízlések és pofonok" kérdése.

Legutóbb hétfőn kérte a Velencei Bizottság, hogy a magyar kormánypártok napolják el a Stop Sorosnak nevezett törvénycsomagot, amíg hivatalos ajánlásukat meg nem tették a jogszabály kapcsán. A miniszterelnök köréből azt hallottuk: az Európa Tanács független alkotmányjogászokból álló tanácsadó szerve már elkészült az előzetes állásfoglalással, és ennek tudatában nyomják meg a gombot az ülésteremben a Fidesz és a KDNP képviselői.

Ezt az állítást erősítette meg a hvg.hu kérdésére Orbán Viktor is a parlament folyosóján, percekkel a szavazások kezdete előtt. Előtte kormánytisztviselőktől úgy értesültünk, hogy a bizottság elismerte: a büntetőjogban is szabályozható az illegális migráció segítése, de a magyar tervezet kapcsán kritizálják az arányosságot. Vagyis hogy a bűntetési tételek tulzóak. Orbán kérdésünkre annyitott mondott az arányosságról:

ízlések és pofonok.

Ezzel áttételesen megerősítette értesülésünket a Velencei Bizottság előzetes állásfoglalásáról. Orbán azt is elmondta, hogy nem vár európai retorziót a Stop Soros törvény megszavazása után sem.

A néppártban nagyos kedves emberek vannak, a Fidesz pedig a néppárt erős bástyája

– mondta kollégánknak Orbán. A kormánypártból származó információink szerint ez nem pusztán a külvilágnak szánt üzenet. A Fideszben valóban úgy számolnak, hogy jelenleg számukra kedvezően alakulnak az európai erőviszonyok. Forrásunk úgy fogalmazott:

lesz egy kis hiszti, de a néppártnak szüksége van a Fideszre.

A helyzetértékelés – legalábbis rövid távon – helyesnek tűnik.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Gergely Márton Világ

Merkel alkonya: amit látunk, az királydráma, és Orbán is szerepet kapott

Két évtizede köszönt le kancellárként Helmut Kohl, azóta határozza meg a német jobboldalt Angela Merkel. Most az ő két évtizedes dominanciája is a végéhez közeleg. Ha egyszer eljön az idő, Merkel önként akart távozni a hatalomból, ám a jelek szerint ő is kényszer hatása alatt fog. Az utódlási harc már zajlik, és egyre irracionálisabb eszközöket használnak egymással szemben a felek.