szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az ítélethirdetésre kitűzött tárgyaláson jelentette be az ügyész, hogy módosítja a vádat: az eddig csalással gyanúsított iskolaszövetkezeti vádlottakat csupán bűnsegédletben marasztalná el. Időközben ugyanis az egyik vádlott vallomásában mindent Czeglédyre hárított. A bíró a bizonyítás folytatása mellett döntött, így még az sem kizárt, hogy ezt a pert egyesítik a Czeglédy-üggyel.

Bűnsegédletre változtatta az ügyész a vádat a makói iskolaszövetkezet ügyében már lassan három éve folyó büntető eljárásban. A vád képviselője szerint az eddigi tárgyalásokon bebizonyosodott, hogy a két iskolaszövetkezeti elnök, akit a perben 450 millió forint adócsalással gyanúsítottak meg, csak segítette Czeglédy Csaba korábbi MSZP-s politikus cége, a Humán Operátor Zrt. adóelkerülési szándékát. Ők csupán az iratok, számlák aláírásával közreműködtek a csalásban.

A makói iskolaszövetkezet ügyében 2015 őszén indult a büntetőeljárás, két egymást követő 2012-es időszak két elnökét vádolták meg azzal, hogy fiktíven foglalkoztattak diákokat, illetve hogy a Humán Operátor Zrt.-vel kapcsolatban álltak, az iskolaszövetkezetet arra használták, hogy az adót ne kelljen megfizetniük, ebben az ügyben összességében 450 milliós csalásról van szó. Már javában zajlott az eljárás, amikor Czeglédy Csaba és társai ellen megindult a nyomozás a 6 milliárdos csalás gyanújával, amelyet iskolaszövetkezetek felhasználásával követtek el. A makói iskolaszövetkezet egy az érintettek közül, de mivel évekkel korábban már elindult a vizsgálat és a vádemelés, ezért elkülönülten kezelik ezeket. A Czeglédy-ügy tavaly nyári elindulása után felmerült az ügyek egyesítése, de az csak akkor lehetséges, ha a már folyó bírósági eljárásban még nincs ítélet, de a másikban már vádat emeltek.

Az ügyben 2012-es számlákat vizsgáltak, a perben tanúként hallgatták meg a többi között a Humán Operátor Zrt. és az iskolaszövetkezetek közé beiktatott Pannon Humán Kft. vezetőjét is, valamint a zrt. vezetőjeként Czeglédy Csabát is többször beidézték. Az azóta a hatmilliárdos csalással megvádolt Czeglédy csak akkor jelent meg a bíróságon, amikor már előzetesbe került, így gyakorlatilag rabszíjon tett vallomást. Már akkor kiderült, hogy a gigaösszeg elcsalásával vádolt Czeglédy és az addigi vallomások egymással helyenként ellentétesek. A két vádlott a tárgyalásokon nem tett a bíróság előtt vallomást a két éve folyó eljárás alatt, majd váratlanul, az ítélethirdetésre kitűzött tárgyalási nap előtti ülésen az egyikük mégis szólt, hogy vallomást tenne. A másodrendű vádlott ekkor minden felelősséget Czeglédyre hárított azzal, hogy ő mindenkor csak a főnöke utasításait követte.

Ennek ellenére váratlan volt, amikor az ítélet helyett a vád módosítása került napirendre, és az ügyész további bizonyításra tett javaslatot. Az elsőrendű vádlott védője szerint a bizonyítás mindent tisztázott, így nincs szükség a per folytatására. Az eddigi védekezésben ők amellett érveltek, hogy az elsőrendű vádlott csupán névleg volt a makói iskolaszövetkezet elnöke, így nem volt valós tevékenysége, csupán utólag kérték arra, hogy írjon alá bizonyos dokumentumokat. A másodrendű vádlott védője az eljárás megszüntetését, illetve egyesítését a Czeglédy-üggyel látta volna kedvezőnek, mivel védence abban a nyomozásban is gyanúsított, ott bűnsegédlet miatt vizsgálják.

A bíró végül az eljárás folytatása mellett döntött, a következő tárgyalás szeptemberben lesz.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!