szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Nem foglaltak állást marihuána-ügyben, csupán véleményeket ütköztettek, de így is jött a Magyar Idők és lecsapott az ököl.

"Szerződést bontott az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) a DUE Médiahálózattal, amiért az legfrissebb kiadványában – a kormány drogellenes stratégiája ellenére – a marihuána legalizálásáról írt. A minisztérium közölte: nem enged semmilyen liberalizáló törekvésnek. Nemrégiben jelent meg a DUE (korábbi nevén a Diák- és Ifjúsági Újságírók Országos Egyesülete) Tallózó legfrissebb száma, amelyben a fiatalokat érintő témák mellett a marihuána legalizálása is helyet kapott" – idézi a Magyar Időket a Mérce.

A kormánypárti napilap szerint a diákoknak szóló kiadvány mintegy ötszáz iskolába jut el ingyenesen, több százezer olvasója lehetett, a megjelenését pedig másfél millió forint pályázati forrással támogatta az Emmi a kábítószer-megelőzési pályázat részeként. A Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóság szerint azonban a diáklapot kiadó egyesület a pénzt nem az ígéretei és a cél szerint használta fel, ezért a támogatási szerződés felbontásáról és az abban rögzített összeg visszafizettetéséről már intézkedtek is.

Ha csak a kormánypárti napilapot olvassuk, nem bontottuk ki az igazság minden részletét, a Mérce pedig bele is nézett a diáklapba. "A kannabisz, azaz a fű legalizálásának kérdése már régóta terítéken van, főleg mióta Amerikában is megindult a nagy legalizációs hullám. Mi is megvizsgáltuk a témát: Sárosi Péter drogpolitikai szakértő szerint a legalizálásból mindannyian profitálhatnánk, míg dr. Zacher Gábor toxikológus egyáltalán nem támogatja az ötletet" – olvasható a cikk bevezetésében, tehát már az elején leszögezik, két véleményt ütköztetnek a témában.

De megszólal Sárosi Péter, a Kendermag Egyesület egykori tagja és a Társaság a Szabadságjogokért drogpolitikai programjának korábbi vezetője is, ő azt mondta, "egy olyan drogpolitikát szeretnénk elérni Magyarországon, ami tiszteletben tartja az emberi jogokat és tudományos tényeken alapszik. Az emberek nem az alapján döntik el, hogy ki akarnak-e próbálni egy szert, vagy sem, hogy illegális-e, szóval a büntetésnek semmi értelme."

Azt mondta, szerinte a legalizálást az iskolában kell elkezdeni, ahol "nem a rendőröknek kellene drogprevenciós előadásokat tartani, hanem pszichológusokkal kéne feldolgozni a témát interaktív foglalkozások keretében", ugyanis "a mentális egészség kialakításával sokkal ellenállóbbá lehetne tenni a gyerekeket a függőségekkel szemben". Ebből kerekedett ki, hogy a diáklap a droglegalizációt népszerűsíti, és totálisan szembemegy a kormány drogellenes stratégiájával, ezért szűnt meg a támogatás.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!