szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Ha minden változatlan marad, akkor összeomlás előtti állapotban van az oktatás – ezt mondta a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének új elnöke, Szűcs Tamás a 24.hu-nak adott interjúja során.

Szűcs Tamás 2006-tól 2010-ig Fidesz-tag volt, lett volna karrierlehetősége, de nem vállalta, mert nem ismerte a rendszert, később pedig azért mondott nemet, mert már ismerte azt. “Belülről láthattam a működést, ahogy a központi akarat ránehezedett a helyi párttagokra, képviselőkre. Tulajdonképpen semmi nem lep meg abban, ami azóta történik. Ismerős ez a modell" – mondta a 24.hu-nak.

A történelemtanár Szűcs szerint a kormány jelenleg azt gondolja, hogy az oktatás problémakörét egy időre letudta, és helyette a rosszabb sorban lévő egészségügyre koncentrál, ahol már tarthatatlan a helyzet.

“Néhány szakember azt mondta nekem, hogy az egészségügyben tudatos kiéheztetés és lepusztítás történik, hogy a készülődő magánosítást minél inkább tudomásul vegyük. Kásler Miklós kinevezése szintén azt üzeni, hogy az oktatás messze nem lesz prioritás” – mondta az interjúban.

Mindenki számára hozzáférhető adatok szerint 2003-ban még a pedagógusok 16 százaléka volt 30 év alatti, 2016-ra ez a szám 6 százalékra csökkent, mondta, hozzátéve, hogy a pedagógusok közel 50 százaléka pedig már ötven felett jár. “Ezekkel a tendenciákkal kapcsolatban még a Klebelsberg Központ munkatársai is igen borúlátók, egy tavalyi egyeztetésen körülbelül 2025-re prognosztizálták, hogy nagyon nagy gond lesz az pedagógushiány.”

Asszonyi Eszter

Szűcs az interjúban kijelentette, “ha minden változatlan marad, akkor összeomlás előtti állapotban van az oktatás. Személyi feltételeit nézve egyértelműen. Egyszerűen nem lesz, aki tanítson.”

A szakember szerint bár néhány apró lépés történt a tanárképzésben, “gondolok itt a Klebelsberg-ösztöndíjra, de ennél sokkal több kell. Átmeneti megoldás lehet például a közszférában a nyugdíjasok munkavégzését korlátozó kormányhatározat módosítása, és a végzettségek átértelmezésével is lehet nyerni egy kis időt.”

Szerinte nem számíthatnak béremelésre a tanárok.

Azt is mondta, hogy a Nemzeti alaptantervet április 30-án kellett volna kézhez kapniuk, de még mindig nem tudnak róla semmit.

Szűcs úgy látja, “a jelenlegi NAT elszakadt a valóságtól, éppen ezért azonnal, még az új alaptanterv bevezetése előtt szükség lenne a már az oktatási rendszerben lévő tanulók számára átmeneti szabályozásra. Jelentősen csökkenteni kellene a tananyagot, más pedagógia módszerekre lenne szükség, előtérbe kellene helyezni az informatikát.”

Ezt viszont a lélekben is megnyomorított, kizsigerelt, a mai világ kihívásaival szemben már életkoránál fogva is hátrányban lévő pedagógusgárdának kellene megvalósítania

– jelentette ki.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!