szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az MTA nagyon küzd a függetlenségéért.

"Tudta, hogy az 1825-ben felállított Magyar Tudományos Akadémia egyszer majdnem megszűnt? Amikor 1948-ban a Magyar Dolgozók Pártja az Akadémiával szemben felállította a Tudományügyi Minisztériumként működő Magyar Tudományos Tanácsot" – írta hivatalos Facebook-oldalán az MTA.

A poszthoz csatolták az MTA történetének leírását, ahol részletesen kifejtik, a második világháború után az MTA több szempontból is a megszűnés határára jutott, az Akadémia munkája anyagi helyzete miatt ismét ellehetetlenült, a földbirtokait felosztották, a pénz- és értékpapírvagyona a hiperinflációban olvadt el, a bérházait államosították. A Magyar Kommunista Párt majd a Magyar Dolgozók Pártja felől is érezték a létüket fenyegető veszélyt, ami 1948-ban, az MTT felállításával vált politikai fenyegetettséggé.

Az MTA kutatóintézeteitől most vont el a kormány – illetve az Országgyűlés – 25 milliárd forintot, a jövőben ezt a Palkovics László vezette minisztériumon keresztül kapják. Az akadémiai függetlenséget és a kutatás szabadságát féltik. Több körben tárgyaltak Palkoviccsal, a javaslataikat lesöpörték az asztalról. Palkovics szerint nincs szó a kutatóintézetek államosításáról, a kutatásra szánt pénzeket akarják hatékonyabban elkölteni.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Joó Hajnalka Itthon

Lovász László: Ennél kicsit intelligensebb támadást vártam

A Magyar Tudományos Akadémia mint szervezet ne foglaljon állást a közállapotokat érintő ügyekben, magát a tagságot azonban kifejezetten vitára biztatja az MTA újraválasztott elnöke. Lovász László nem érzi, hogy a CEU melletti kiállása miatt büntetésbe került volna az Akadémia, szerinte az egyetem működése körüli bizonytalanság viszont sokat ártott Magyarország tudományos vonzerejének. Lovász a külföldre távozott magyar kutatók visszacsábításának feltételeiről is beszélt a hvg.hu-nak.

hvg.hu Itthon

Parragh László szerint ideje volt nekimenni az Akadémiának

Parragh László megint elszólta magát: a Kamara mondja régóta, hogy át kellene alakítani az akadémiai rendszer működését. Miközben az Akadémia a függetlenségét és a kutatás szabadságát féltve tiltakozik forrásai jelentős részének átcsoportosítása ellen, Parragh örül.