szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Brüsszelben beszéltek a magyar demokrácia állapotáról és a Sargentini-jelentés fontosságáról magyarországi civil szervezetek vezetői.

Jövő héten szavaz az Európai Parlament a Magyarország ellen indítandó eljárást megalapozó Sargentini-jelentésről, civil szervezetek pedig a hét elején nyílt levélben szólították fel a képviselőket, hogy fogadják el a dokumentumot. Ez alapján a jogállamisági normák megsértése miatti 7(1). cikkely szerinti uniós eljárás elindítására tehet javaslatot a testület.

Szerdán aztán több civil vezető Brüsszelbe látogatott, hogy nyomatékot adjon a kérésnek – számol be az Euractiv.

Az Open Society Policy Institute szervezésében az Amnesty International Magyarország, a Társaság a Szabadságjogokért és a Magyar Helsinki Bizottság vezetője előadást is tartott a kérdésben.

Pardavi Márta, a helsinkiek vezetője úgy fogalmazott: számít arra, hogy a kormányközeli médiumok pellengérre állítják és árulónak nevezik majd őket. Kapronczay Stefánia, a TASZ elnöke hozzátette: a megbélyegzés ellenére ők meggyőződéssel dolgoznak a magyar állampolgárok érdekében.

A cikk emlékeztet, hogy a magyar kormány már nem csak a civil szervezetek, hanem egyes személyek ellen is kampányt folytat, erre példaként a Figyelő listázását hozta, megjegyezve: a brüsszeli eseményen felszólalók is szerepeltek a "Soros-zsoldosnak" nevezettek névsorában.

A civilek szerint a 7-es cikkely aktiválása az utolsó lehetőség a magyar demokrácia megőrzésére: a Sargentini-jelentésről szóló vita arra szolgál, hogy "figyelmeztesse a többieket" és lehetőséget ad annak megtárgyalására, "milyen Európát akarunk".

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Gergely Márton Itthon

Judith Sargentini: A Fidesz több módosítóját beemeltem a jelentésbe, nem örültek neki

Ismerem a magyar kormány minden érvét, és épp ezek erősítenek meg a jelentés igazában – mondta a hvg.hu kérdésére Judith Sargentini, aki nagyon bízik benne, hogy az uniós tagállamok nem nézik tovább tétlenül a magyar jogsértéseket. A holland zöldpárti képviselő nem csak a gyűlölködést érzékeli, de azon magyarok reményét is, akik az Európai Parlamenttől várnak támaszt. Sargentini azt mondja, ha jövő héten meglesz a kétharmad, akkor az egy nagyon erős üzenet a Tanács felé.