Vecsei Miklós: A hajléktalanság nem csak városkép kérdése

"Az akarathoz valami cél kéne, a célok megtalálásához pedig nagyon hosszú idő" – nyilatkozta a szakember.

  • hvg.hu hvg.hu
Vecsei Miklós: A hajléktalanság nem csak városkép kérdése

"Igaza van annak, aki tehetetlen dühében azt mondja: nem normális, hogy emberek laknak az utcán, miközben kaphatnának ellátást. De ha úgy fogalmaz, hogy az adott hajléktalan ember nem akarja elfogadni a lehetőséget, akkor ezt mi azzal tompítjuk, hogy nem tudja akarni. Mert az akarathoz valami cél kéne, a célok megtalálásához pedig nagyon hosszú idő" – így reagált a Magyar Máltai Szeretetszolgálat alelnöke arra a nemrég életbe lépett alaptörvény-módosításra, amelynek értelmében október 15-e óta tilos életvitelszerűen tartózkodni közterületen. Vecsei Miklós a jezsuiták A Szív című lapjának nyilatkozott.

Vecsei Miklós a lap kérdésére érthetőnek tartja, hogy a hajléktalanokkal kapcsolatos intézkedés kiindulópontja valamilyen "városképi" szempont ("Miért ne lehetne elfogadható, hogy vannak olyan közös érdekeink, amelyekhez a szebbik arcunkat kell mutatni"), ugyanakkor hangsúlyozza: "a szociális és a városképért felelős szakembereknek valahogy meg kellene egyezni úgy, hogy egyiküknek se kelljen megtagadnia a saját hivatását."

A szakember elmondta, hogy sokan most azt várják a máltaiaktól, hogy tiltakozzanak vagy éppen értsenek egyet az alaptörvény-módosítással. "Mi viszont ellátó szervezetként a ránk bízott emberekért tartozunk felelősséggel, és azt keressük, mi az, amitől ténylegesen jobb lesz az életük. Vita helyett megpróbálunk egyszerű, mindenki számára érthető mondatokat mondani, de persze nagyon gyorsan elérkezünk a határokig."

Ide kapcsolódik, hogy a Magyar Idők c. kormánylap által gerjesztett kultúrharc elérte a hajléktalanellátó szervezetek ismert vezetőit is, köztük Vecsei Miklóst. A lap keddi publicisztikája azt írja: "A mai hajléktalanellátó intézményrendszernek a kezdetektől máig meghatározó pozícióban lévő prominensei – Győri Péter, Iványi Gábor, Vecsei Miklós – (...) mind a kilencvenes évek SZDSZ irányította, neo­liberális gazdaságfilozófiát és szociálpolitikát hirdető álcivil szervezeteiből, 'szellemi műhelyeiből' verbuválódtak", a szerző ezeket "marxista csoportnak" nevezi.

Pride után: megpróbálják-e börtönbe küldeni Karácsony Gergelyt?

Pride után: megpróbálják-e börtönbe küldeni Karácsony Gergelyt?

Nem csak a Pride-felvonulás előtt volt erősen kusza a jogi helyzet, a demonstráció után is egymást érik a kérdések. Ha az utolsó pillanatig bírsággal riogatták a résztvevőket, akkor mi, miért és kinek az utasítására változott a menet napjára? Az Ügyvédkör elnökét és egy volt belügyminisztert kérdeztünk.