szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Közelednek az önkormányzati választások, Miskolcon pedig egyre nagyobb össztűz alatt a diósgyőri sportklub tulajdonosa. A város fideszes polgármestere az országos sajtóban is megüzente Leisztinger Tamásnak, jobban tenné, ha kiszállna a futballklubot működtető közös cégből.

Miskolc és a diósgyőri focicsapat, valamint Leisztinger sztoriját a Magyar Narancs dolgozza fel, innen tudjuk, hogy bő egy hét múlva ismét egymásnak feszül a DVTK első osztályú futballcsapatát működtető Diósgyőr Futball Club Kft. (DFC) két tulajdonosa, ugyanis teljes az egyet nem értés.

A cégben a Miskolc Holding Zrt.-nek 49 százaléka, a Leisztinger Tamás érdekeltségébe tartozó Borsodsport Invest Kft.-nek pedig 51 százaléka van – ezért is a patthelyzet. Az egykor baloldalinak, most kormánypártinak tartott Leisztinger a november 14-i taggyűlésen 900 millió forintos tőkeemelést szeretett volna az önkormányzati tulajdonú Miskolc Holding Zrt.-vel levajazni, de az beintett.

De nem csak ennek, hanem a taggyűlési jegyzőkönyv szerint további négy, tőkeemeléssel illetve pótbefizetéssel variált tőkerendezési javaslatnak is. Ezek között volt olyan, amelyből a Miskolc Holding kimaradt volna, részesedése csökkenése miatt ez nyilván ellentétes az önkormányzat érdekeivel. Azonban a klubnak pénzre lenne szüksége, jelenleg egymilliárd forintnál is több a rövid lejáratú tartozása. A pénzszerzés azért is égető, mert az MLSZ szigorította az első osztályú szereplést biztosító licenc gazdasági feltételeit, a törzstőke megfelelést és a pénzügyi monitoring rendszert.

Erre lett volna ajánlata Leisztingernek, azt mondta az önkormányzatnak, úgy is megtarthatják tulajdoni hányadukat, hogy csak 200 millióval veszik ki részüket a tőkeemelésből, ő pedig 700 millióval. A javaslatokat a holding leszavazta, az önkormányzati cég csak azt a saját javaslatát támogatta, hogy Leisztinger cége engedje el 565 milliós tagi kölcsönét. Ezt viszont ő nem fogadta el, mondván, nem oldja meg a tőkehiányt.

A Magyar Narancs azt írja, a taggyűlés után a fideszes polgármester, Kriza Ákos a távirati irodának eljuttatott közleményében azt írta, „Miskolc város futballt szerető közönsége azt szeretné, ha nemcsak a címerünk, hanem az egész diósgyőri labdarúgás újra a diósgyőrieké, a miskolciaké lehetne!” Az önkormányzati lap címoldalán hozta negatív kontextusban a milliárdos nevét, aki kvázi a diósgyőri futball útjában áll. A Minap „Eladták a DVTK címerét, nem akarják a szurkolói tulajdont – a DFC Kft. ma egy feneketlen kút” – című írásban ment neki a polgármestert idézve. Kriza azt is írta:

A taggyűlésen, a DFC Kft. vezetési válságát, sport-szakmai kudarcait a többségi tulajdonos képviselői ráadásul, úgynevezett tőkeemelési javaslattal próbálták elfedni. (...) Erről természetesen szó sem lehet: feneketlen kútba, nem lehet közpénzeket dobálni!...A diósgyőri futball immáron három esztendő óta tartó válságának további tényei is közismeretek: az egyre csökkenő nézőszám, a hét esztendő alatt elbocsátott 12 edző, az NB I. legolcsóbb és legélvezhetetlenebb játékát produkáló keretének kialakítása.

Sántha Gergely, a DFC ügyvezetője a Nemzeti Sportban reagált a polgármester vádjaira. Úgy nyilatkozott, minden ellenkező híreszteléssel szemben a DVTK sportmárka, így a csapatcímer is a klub tulajdonában áll, és ez a jövőben is így marad.

Időközben a holding ingyen lemondott 2 százaléknyi üzletrészről a szurkolók javára, azzal, hogy ezt elvárja a többségi tulajdonostól is. A polgármester a gesztust az átláthatósággal indokolta, hogy német mintára a szurkolók is betekintést kapjanak, beleszólhassanak a klub működésébe. Leisztingerék nem lelkesedtek az ötletért, de nem is zárkóztak el, a taggyűlésen azt mondták, amennyiben a szurkolói tulajdonrész előterjesztése a hatályos jogszabályoknak megfelel, a Diósgyőr FC Kft. és a többségi tulajdonosa támogatni fogja. Addig is azt javasolták, biztosítsák a nyilvánosságot az üzleti titkoknak nem minősülő napirendi pontok tárgyalásánál. Ezt viszont az átlátható működésért szavakban harcoló önkormányzat cége ugyancsak leszavazta.

A lap megjegyzi: ha minden így megy tovább, mindenki bukni fog. A DFC Kft.-re keresztet lehet vetni, tőkepótlás nélkül ugrik az NB I.-es licenc és a pénzre váltható marketingjogok, „Kriza pedig elmagyarázhatja, miért tették működésképtelenné a futballklubot, miért kéri számon az önkormányzat az olcsó keretet, gyenge produkciót, ha nem tol bele több pénzt. Decemberben a következő egy vagy két taggyűlésen kiderül, ki mennyire gondolja komolyan a miskolci futball ügyét.”

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!