szerző:
HVG
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A CEU ügyében csak egy kisebbség támogatja a kormányt – többek között ezt állapítja meg a HVG számára készült év végi Medián-elemzés.

Az utóbbi hónapok Medián-felmérései számottevő kilengéseket mutattak a Fidesz támogatottságában: a kormánypárt november-december fordulóján mért 41 százalékos népszerűsége októberhez viszonyítva 4 százalékpontos visszaesést jelent, azonban az év egészét nézve átlagosnak mondható. Az MSZP és a DK is nagyjából az éves átlagnak megfelelő népszerűségi mutatóval zárhatja 2018-at, az LMP és a Jobbik viszont az év második felére egyértelműen visszaesett. A Mi Hazánk Mozgalom már 2 százalékon áll, a Momentum viszont hármon, és ezzel továbbra is megelőzi az LMP-t.

Bár Orbán Viktor 5 százalékpontos népszerűségvesztéssel zárja az évet, a mostani, 47 százalékos kedveltsége pontosan megfelel az elmúlt két-három év átlagának. Októberhez viszonyítva a legkomolyabb erősödésnek Fekete-Győr András örülhet. Feltételezhető, hogy az ő és a Momentum népszerűségének növekedése (és valamelyest talán a Fidesz gyengülése is) összefügg a CEU ügyével. Arról, hogy egy törvénymódosítás következtében a CEU-nak el kell hagynia Magyarországot, a kérdezés idejéig a lakosság 74 százaléka hallott, és a tájékozottak 37 százaléka azt is pontosan tudta, hogy melyik párt (jelesül a Momentum) szervezett tüntetést a nemzetközi egyetem érdekében.

Ami egyébként a politikusok ismertség/népszerűségi mutatóit illeti, Orbán már említett (hibahatáron túli) visszaesése, illetve Fekete-Győr növekedése mellett, jelentősebbnek Szél Bernadett, Kocsis Máté, Ungár Péter és Kásler Miklós jobb megítélése nevezhető kiugrónak. A népszerűséget a kutatók azzal a kérdéssel mérték, hogy a válaszadó "a következő években szívesen látná-e fontos politikai szerepben" az adott politikust.

A kutatás részleteit a HVG csütörtökön megjelenő számában találja meg.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!