szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Mi volt rosszabb idén, egészségügyi dolgozónak lenni vagy betegnek? – nagyjából ez a kérdés vetődik fel, amikor átolvassuk 2018 egészségügyről szóló híreit.

A 2018-as választások előtt már készítettünk egy egészségügyi ágazatról szóló kiadósabb összefoglalót. Az összeállításhoz már akkor is nehéz volt kiválasztani, melyik szempontot vegyük alapul a magyar egészségügy állapotának lefestéséhez. Hogy hány kórház sürgősségi osztályán halnak meg többen még azelőtt, hogy a 6-12 órás várakozás után rájuk nézne egy orvos? Vagy hányban jut a sokórás várakozáshoz szék, netán ágy a folyosón, és hányban csak egy otthonról bevitt polifoam? Hányban szednek össze kisebb-nagyobb eséllyel valami fertőzést is meglévő bajaik mellé a bent fekvő betegek? Hogy hány helyen nincs évek óta körzeti és gyerekorvos, hány helyre nem ér ki 15 perc alatt a mentő, vagy hány helyen kell a mentőknek saját, otthonról hozott eszközeikkel dolgozniuk, a használtakat pedig koszos garázsokban maguknak sterilizálniuk?

HVG Archív

A helyzet április után sem javult sokat, a választás előtti hetekben annyival mondjuk, igen, hogy a Kétfarkú Kutya Párt lelkes aktivistáinak, azazhogy passzivistáinak jóvoltából pár napig volt például szappan és kéztörlő néhány fővárosi kórházban.

Most kigyűjtöttük a legnagyobb vihart kavart eseteket, a cikk végén szavazzon, melyik volt az év legdurvább egészség-ügye!

–          elhunyt egy középkorú nő a Honvédkórház II.-es, telephelyén, akit radiológus híján háromszor szállítottak oda-vissza az intézmény központi, Róbert Károly úti és a Podmaniczky utcai épülete között (később az is kiderült, hogy egy nap késéssel végezték el rajta azt a műtétet, amely 24 órával korábban még megmenthette volna az életét)

–          Be kellett zárni ideiglenesen a Honvédkórház országos elismertségű koraszülöttcentrumát, mert annyi dolgozó távozott, hogy már a minimális létszám sem volt meg a működtetéséhez.

Túry Gergely

–          Egymás közt csereberélve próbálják megoldani a felmerülő eszközhiányokat a Dél-pesti Kórház különböző osztályai, mert a közel egymilliárdos adósságot felhalmozott intézmény a lepedőn, pelenkán és injekciós tűkön próbálja lefaragni az eszközbeszerzési költségeket.

–          Szerteszét pakolt kukákkal fogják fel a vizet a szombathelyi kórház beázó sürgősségi tömbjében.

–          A csótányok miatt rettegte végig olvasónk a Budai Irgalmasrendi Kórházban töltött két hetét. Nem egy-két rovarral, hanem szabályos hordákkal találkozott nap mint nap, az éjszakáit pedig kénytelen volt felkapcsolt lámpa mellett átvirrasztani, mert a sötétben annyi csótány merészkedett elő, hogy szobatársai egyike sokkot kapott tőlük, nyugtatót kellett neki adni. A kórház később azt válaszolta: minden rendben a rovarirtással.

–          A Budafok-Nagytétény betegeit ellátó Káldor Adolf-szakrendelőben minden hónapban egy óra alatt elfogynak az időpontok, amely után korra, nemre való tekintet nélkül elküldik a betegeket, miközben azt sem mondják meg, hogy hova máshová mehetnének vizsgálatokra.

–          Nem sokkal azután, hogy elbocsátották a Gottsegen György Országos Kardiológiai Intézetből az ország egyik legjobb szívsebészét, meghalt egyik korábbi, műtétre váró páciense. A kardiológiai intézet az orvost tette felelőssé a történtekért, miközben Székely László szerint úgy vizsgálták ki az ügyet, hogy őt meg sem kérdezték.

–          A személyi és tárgyi feltételek súlyos hiánya miatt összeomlás szélére került a Honvédkórház sürgősségi betegellátó centruma (SBO). Szakorvos híján előfordult, hogy szemészek, bőrgyógyászok láttak el akut, sürgősségi eseteket, a szakmailag vállalhatatlan körülmények miatt augusztus végén fel is mondott a sürgősségi centrum vezetője, Zacher Gábor. Pár héttel később a kórházparancsnoknak írt, hvg.hu birtokába jutott figyelmeztető levelekből derült ki, hogy nagyjából 250 millió forintból már évekkel korábban orvosolni lehetett volna a helyzetet.

–          Munkaerőhiány miatt egy hónapra bezárt a kecskeméti kórház intenzív osztálya, a súlyos állapotú betegeket 15-30 kilométernyire, Ceglédre, Kiskunhalasra, vagy a Duna túloldalán lévő Dunaújvárosba kellett szállítani.

–          Szeptember elején felmondott az összes nővér az ajkai Magyar Imre Kórház intenzív osztályán, amit az intézmény bérnővérekkel és visszahívott nyugdíjasokkal igyekezett megoldani. A túlterheltség és az alacsony bérek miatt egy héttel később felmondtak az osztály altatóorvosai is.

–          A Balatoni főszezonban a déli part három települése között ide-oda küldözgettek egy kisgyerekes anyukát, aki horgászhorogba lépett, majd végre talált egy (mentő)orvost, aki kiszedte a horgot, de tetanuszt így sem kapott.

–          Trombózisgyanúval 17 órát várt egy olasz fiatal a Honvédkórház sürgősségi osztályán, mire megvizsgálták. Milánóból hamarabb a kórházba ért egy tanárnője, mint hogy elhagyta volna a magyar kórházat.

–          No-go zónának minősítette a Honvédkórházat egy budapesti háziorvos, aki vérmérgezés gyanújával küldte be egy betegét a kórház sürgősségi osztályára, de az asszonyt ellátatlanul hazaküldték. Amikor másodszor is visszakerült a kórházba, már nem tudtak segíteni rajta.

–          Papucsban, köntösben tettek ki a betegszállítók az Üllői útra egy sztrók után lábadozó, nehezen beszélő és mozgó asszonyt. A nőt egyhetes kórházi kezelés után kellett volna hazaszállítani, de az adminisztrátor rossz címet adott meg a betegszállítóknak. Nem csináltak belőle gondot, otthagyták.

–          A látogatóktól kért pelenkázót a súlyos eszközhiányban dolgozni kénytelen Budai Gyermekkórház. Az egyébként is borzasztó állapotú intézmény más miatt is gyakran kerül a hírekbe, például, mert nővérek és terapeuták takarítanak.

–          „Személyi feltételek hiánya miatt” átmenetileg be kellett zárni a sátoraljaújhelyi kórház csecsemő- és gyermekosztályát, illetve szüneteltetni a gyermekszakrendelését, mert az osztályon lévő egyetlen főorvos családi okok miatt szabadságot vett ki.

–          Hóesésben, mínuszokban is a kórházudvaron parkoló mobil CT-be hurcolták vizsgálatra a Bajcsy-Zsilinszky Kórház daganatos és más súlyos betegeit, mert a képalkotó diagnosztikai eljárásokat végző cég szerződése lejárt, az új szolgáltató pedig még nem kezdett működni.

–          Kettő, azaz kettő forintos béremelést kapott egy az Uzsoki Utcai Kórházban dolgozó ápoló a kormány széles körben beharangozott, előrehozott 8 százalékos szakdolgozói béremelése eredményeként.

–          Négy évvel későbbi időpontot kapott a 34 éves, endometriózisban szenvedő Krámli Kinga énekesnő-pedagógus arra műtétre, amely nélkül naponta jelentkező rendkívüli fájdalmakkal kell élnie. Pontosabban kapott másik ajánlatot is: ha fizet kétmillió forintot, hamarabb elvégzik rajta a beavatkozást.

+1: A kormánypárti képviselők nem engedték át a parlament népjóléti bizottságban azt az ellenzéki indítványt, hogy az állami vezetők mondjanak le a VIP-ellátásukról a kórházakban. (A kiemelt állami vezetők egészségügyi ellátását jelenleg a Honvédkórház és a Semmelweis Egyetem klinikáján biztosítja, a szolgáltatás a 2010 előtti kormányzati ciklusban megszűnt, de az Orbán-kormány 2011-ben visszaállította.)

--- voting control ---
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!