szerző:
G. M.
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A kétórás kormányfői válaszmaraton maga alá temette Orbán Viktor kijelentését a magyar EU-biztos jelölésének „reformjáról”. Amit a demokrácia példaértékű kiteljesedésének nevezett, az nem volt más olcsó szemfényvesztésnél.

A kormányinfó bevezető szakaszában Orbán Viktor azt mondta, az európai intézmények demokráciadeficittel rendelkeznek, és ezt maguk is tudják. Ezért találták ki közösen az EP-listavezetők rendszerét, vagy ahogy idézte, a „spitzenkandidat” intézményét. Mivel az angoloknak nincs szavuk rá, ezért mindenki a német kifejezést használja jövevényszóként.

Idáig minden megállapítás megfelelt a valóságnak. Az unió szeretne több demokráciát és átláthatóságot. Ezért a következő újítást vezették be 2014-től:

  • A pártcsaládok (kongresszuson) eldöntik, kit jelölnek az Európai Bizottság elnökének, és ő lesz a képzeletbeli listavezetőjük. (Mivel csak nemzeti listák vannak, összeurópai nincsen, konkrétan a közös jelölt hazájában tud csak a lista élén lenni.)
  • A listavezető a kampány során megszemélyesíti az adott politikai értékközösség céljait és ajánlatát. Vitát vállal a többi listavezetővel.
  • Az európai polgárok választanak, és amely pártcsalád a szavazók akaratából a legnagyobb frakciót tudja alakítani az Európai Parlamentben, annak a spitzenkandidatja lesz a bizottság elnöke.
  • Bár a posztról az állam- és kormányfők döntenek, ők önként alávetik magukat a választáson kialakult helyzetnek.

Így volt ez 2014-ben, amikor Jean-Claude Juncker volt a néppárti listavezető, és az EPP győzelme után a kormányfők elfogadták, hogy a luxemburgi politikus kerüljön a bizottság élére. Volt azonban valaki, aki az unió által ledolgozni akart demokráciadeficitre épp úgy fittyet hányt, mint az európai polgárok szavazataira: Orbán Viktor.

AFP / John Thys

 A magyar kormányfő ugyanis nem támogatta a megválasztását. (Hozzá csatlakozott még David Cameron, hiszen az angolok is csak panaszkodni szeretnek az unióra, annak reformjából nem kérnek.)

Ugorjunk az időben öt évet. A néppárt a kongresszusán két jelöltből Manfred Webert választotta listavezetőnek, a szocialisták a holland Frans Timmermans mellett döntöttek. A populisták egyelőre keresik a megfelelő felállást, hogy akár nekik is erős jelöltjük lehessen. Ehhez nemzetközi koalíciót kell alkotniuk, de a Fidesz nélkül, amely inkább belülről akarja bomlasztani a néppártot. Orbán pedig azt mondja,

a magyar kormány meghaladja az európai demokratikus folyamatot, és már a bizottsági tagnak is azt jelöli majd, aki a Fidesz listájának élén áll, vagyis Trócsányi Lászlót.

Akkor a spitzenkandidat rendszerén teszteljük, mennyi köze van ennek a demokráciához:

  • Trócsányit nem választotta a Fidesz, bár a választmány formálisan jóváhagyta Orbán Viktor listáját. Hogy az igazságügyminiszter Brüsszelbe igazol több hónapos pletyka. Ha kérdezik, milyen a belső demokrácia, forduljanak Elmar Brok EP-képviselőhöz, aki a német európai politika legendája, de a minap kapott ki a CDU egy jelöltállítási részszavazásán Észak-Rajna–Vesztfália tartományban. Mert ott alulról indítják a lista összeállítását, és a hatalmasok barátainak sincs kivétel.
  • Kíváncsian várjuk Trócsányi úr elképzeléseit, programját, kampánykörútját, de leginkább a listavezetői tévés vitákban való részvételét.
  • A spitzenkandidat rendszer lényege, hogy a választók döntésének eredménye lesz. Ha a néppárt erősebb, akkor Weber nyer, ha a szocialisták, akkor Timmermans. Mi lenne a magyar választók döntése? Mert csak abban az esetben demokratikus gesztus Orbán részéről a hazai listavezetői poszt, ha – a játék kedvéért – Cseh Katalint jelöli biztosnak, amennyiben a Momentum lenne a legerősebb párt a választáson.
  • Orbánnak ugyanis kormányfőként joga van bárkit jelölni a bizottságba akkor is, ha nem a Fidesz nyeri a voksolást. Ő azonban már akkor sem törődött a polgárok döntésével, amikor 2014-ben a saját néppárti jelöltjére kellett volna rábólintania.

A demokrácia elvi és nem gyakorlati kérdés. Azért mert a Fidesz minden bizonnyal megnyeri az EP-választást, nem lesz demokratikus, ha Orbán előre megmondja, hogy az ő akaratából ki megy majd Brüsszelbe. Úriember biztosra egyébként sem fogad.

Az valóban hatalmas lépés lenne, ha a kormányfő arra tenne ígéretet, hogy önként korlátozza jogát, ahogy tette azt az unió 26 állam- és kormányfője Juncker megválasztásánál. Azt mondaná, hogy a magyar kormány azt jelöli, aki májusban a legtöbb magyarországi szavazatot kapó lista első helyén állt. Addig viszont a Trócsányi Brüsszelbe küldéséről mondott szavai csak a megvetését bizonyítják a demokrácia irányában, és azt, hogy hülyére veszi a magyar polgárokat.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Windisch Judit - Csányi Nikolett Itthon

Orbán 13+1 legerősebb mondata a csütörtöki kormányinfóról

Az Origo szerint hagyományteremtő céllal tartotta meg az év első kormányinfóját Orbán Viktor miniszterelnök, ahol az újságírók több mint két órán keresztül kérdezhették. Ez azért volt rendkívüli, mert jellemzően ellenzéki, független újságírókkal szinte egyáltalán nem áll szóba. Kigyűjtöttük a legjobb mondásokat, olyan is bekerült, amit kormánypárti kérdezőnek válaszolva mondott.