szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egy izraeli lap úgy tudja, még nem találtak maradványokat.

Ahogy megírtuk, felkutatják a Dunába lőtt magyar zsidók maradványait, erről állapodott meg az izraeli és magyar belügyminiszter. A művelet előkészítése három évbe telt az izraeli mentőcsapat, a ZAKA honlapján olvashatók szerint. 

A szervezetet az áldozatok hozzátartozói keresték meg, hogy segítsenek nekik, miután a Margit híd 2016-os felújításakor olyan maradványokra bukkantak, amelyek feltehetően zsidó származású emberé lehettek. Becslések szerint több ezer embert lőttek 1944 őszén, telén Budapestnél a Dunába.

A Budapestre érkezett kutatócsapat három főből áll, és már neki is láttak a munkának: a Margit hídnál kezdtek vizsgálódni, hogy milyen mély a víz, a vízalatti iszapréteg, erről Ilan Berkovich, a ZAKA búvárcsapatának vezetője beszélt az Indexnek. A csapat február végén tér vissza egy 20 fős csapattal, ám akkor már a Lánchíd északi részén is kutatni fognak. Azért épp itt, mert

amikor négy évvel ezelőtt először felvetődött, hogy további maradványokat keresnek majd, akkor egy túlélő magyar zsidó ember megmutatta neki, hogy pontosan hol zajlott a tömeges folyóba gyilkolás.

– mondta Berkovich.

A The Times of Israel cikkében most arról ír, hogy a vizsgálatok egyelőre nem hoztak eredményt, nem találtak maradványokat a szonáros kutatás során.

A Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége (Mazsihisz) csütörtökön az MTI OS szolgálatán keresztül azt közölte, a kutatás és annak eredményessége megkérdőjelezhető, mert a csontok vélhetően teljesen szétszóródtak azóta.

A Mazsihisz rabbinikusi állásfoglalása szerint "a holtak nyughelyének megzavarása bonyolult és érzékeny kérdéskör. Az esetlegesen fellelhető csontok után kutatni felesleges, sérti a kutatás közben megtalált zsidó vagy nemzsidó holtak nyugalmát és méltóságát, sérti a haláchát" (zsidó vallásjogot).

A Mazsihisz azt is írta, hogy 2016. április 15-én, a szövetség hosszas tudományos munka és rabbinikus disputát követően a Kozma utcai zsidó temetőben temette el a Margit híd felújításakor fellelt maradványokat.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!