szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Megemlítik a migrációt abban a dokumentumtervezetben, amelyet az EU és az Arab Liga írna alá, egyebek mellett az illegális bevándorlás visszaszorítására. Magyarország nem ment bele, hogy így legyen.

Ahogy korábban megírtuk, megfenyegette a német kormány uniós nagykövete a magyart, amiért Magyarország megvétózta az EU és az Arab Liga február végén esedékes csúcstalálkozójának zárómegállapodás-tervezetét. Az ok: abban utalás van az ENSZ globális migrációs csomagjára, amelyet a magyar kormány elutasít.

A csúcstalálkozó célja, hogy az unió rávegye az arab államokat, fogadjanak be több menekültet a térségből, és tegyenek többet az illegális migráció megfékezéséért. Az arabok nyitottak, fontos azonban számukra, hogy a dokumentumban legyen utalás az ENSZ csomagjára. Abban ugyanis szó van arról, hogy a legális migráció egyértelmű szabályainak megteremtésével is foglalkozni kell.

A pénteki egyeztetés alkalmával Várhelyi Olivér, a magyar uniós nagykövet jelezte: az ENSZ semmilyen módon nem kerülhet bele a megállapodásba, inkább húzzák ki az összes, migrációról szóló részt a dokumentumból.

A Politico keddi hírleveléből kiderül, hogy a hétfőn tárgyalt változatban már csak érintőlegesen volt szó a migrációról – az ENSZ-ről pedig egyáltalán nem –, mégis elutasította a magyar fél.

A hírlevél szerint a tervezetben írnak számos közel-keleti konfliktusról, szerepel benne ígéret a gazdasági kapcsolatok elmélyítésére, továbbá az, hogy konstruktív és komoly tárgyalás zajlott a legfrissebb szíriai, líbiai és jemeni fejleményekről, és hogy a felek megállapodtak az együttműködés erősítéséről a biztonság, a konfliktusok feloldása és a társadalmi-gazdasági helyzet fejlesztésére a régióban.

A magyarok által kifogásolt elem csak említés szintjén szerepel a tervezetben, így: vannak olyan

közös kihívások, mint amilyen a migráció jelensége".

Kedden a Külgazdasági és Külügyminisztérium tájékoztatásért és Magyarország nemzetközi megjelenítéséért felelős államtitkára a tervezet apropóján arról beszélt, a "brüsszeli bevándorláspárti politikusok" bújtatott jogalkotással próbálják kötelezővé tenni az ENSZ globális migrációs csomagját, amelyről korábban azt mondták, nem lesz kötelező.

Közölte: a migrációs csomagot kilenc uniós tagállam nem fogadta el, mégis minden uniós dokumentumban hivatkozási alapként akarják használni. Az uniós tagállamok és az Arab Ligához tartozó országok külügyminisztereinek hétfői brüsszeli tanácskozásán Magyarország olyan dokumentumot nem támogatott, amelyben a migrációs csomag közös álláspontként volt feltüntetve.

Antidemokratikus a migrációs csomagot közös európai álláspontként feltüntetni, hiszen az uniós tagállamok egyharmada nem szavazta meg – jelentette ki.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!