A Hír Tv Magyarország élőben, illetve a BBC HardTalk című műsorában is vendég volt Kovács Zoltán nemzetközi kapcsolatokért felelős államtitkár hétfőn.
Előbbiben az új plakátkampányt érintő néppárti kritika is szóba került, amire Kovács azt mondta, "a vehemens reakcióknak azért sincs helyük, mert a tájékoztatási kampány a magyar embereknek szól, a magyar emberek érdeke irányítja".
Kovács szerint a panaszokat elsősorban liberális pártok fogalmazzák meg, és nem a konzervatív nyugat-európai pártoktól hallanak ilyeneket. Azt is hozzátette, attól, hogy egy párt a Fidesz kizárását kéri a néppártból, nem biztos, hogy minden tag véleményét tükrözi.
Tessenek vitatkozni, ha nem értenek egyet velünk. Mi készek vagyunk, hogy a józan ész és a tények alapján lefolytassunk egy vitát. Ne nézzék politikailag vaknak se a magyar kormányt, se a magyar embereket
Soros Györgynek nagy hatalma van
Kovács más témában ugyan, de a BBC HardTalk című műsorának is nyilatkozott. Az államtitkár az MTI szerint azt mondta, Soros György már két évtizede politikai szereplővé vált, "intézményi hálózata pedig komoly hatalmat gyakorol, anélkül, hogy valaha is választói felhatalmazást kapott volna erre".
Arra a riporteri felvetésre, hogy ezek civil társadalmi szervezetek, amelyek az emberi jogok érvényesítésének szószólói, Kovács kijelentette: a Soros Györgyhöz köthető nem kormányzati szervezeteknek a magyar kormány nézete szerint semmi közük a civil társadalomhoz.
A CEU-t nem ment el Budapestről
Az államtitkár cáfolta, hogy a Közép-európai Egyetem (CEU) távozott volna Budapestről. Úgy fogalmazott: a CEU tevékenységének az az eleme távozott, amely nincs összhangban a magyar joggal. Michael Ignatieff, a CEU elnök-rektora a BBC-műsorban ugyanakkor kijelentette: a CEU két részre hasad, ami "tragikus, mivel itt van az otthonunk, de az Orbán-kormány így döntött".
Ignatieff szerint a kormány nem hajlandó aláírni azt a megállapodást, amely az általa 2017-ben elfogadtatott törvény alapján szükséges a CEU további budapesti tevékenységéhez, az aláírás híján viszont az egyetem Budapesten nem adhat ki amerikai akkreditáció alapján kiállított diplomákat. "Ezek tények, ezt nem én találom ki" – fogalmazott.
Michael Ignatieff szerint a magyar kormány "olyan rezsim, amely ellenségesen viszonyul minden szabad intézményhez". "Soha nem tagadtam, hogy (Magyarország) szabad társadalom, ám itt mégis az egypártrendszer új formája kezd megszilárdulni, egy európai országon belül" – mondta a CEU vezetője.
Ignatieff szerint a magyar kormány Soros Györggyel kapcsolatos álláspontja "fantasztikus összeesküvés-elmélet". "Ennek a rezsimnek a (választói) bázisát mozgósító kampányhoz van szüksége Soros Györgyre" – tette hozzá.
A CEU rektora szerint Soros György kapacitása a magyarországi fejlemények befolyásolására "gyakorlatilag zéró (...) Akinek nagyon komoly lehetősége van erre, jó vagy rossz irányban, az Orbán Viktor".