szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Pedagógusok sora vesz részt abban az akcióban, ahol papírra írva mutatják, mennyit keresnek. Keveset. A bérolló is hatalmas a versenyszféra és a tanárfizetés között.

A Pedagógusok Szakszervezete Országos Ifjúsági Tagozata fotókampányt indított a napokban a közösségi oldalakon, melynek lényege, hogy a tanárok maguk előtt tartott táblán/papírlapon igyekeznek megmutatni, mekkora (nettó) fizetésből élnek havonta.

A Concorde Értékpapír Zrt. pedig a blogoldalán mutatja be, hogyan húzott el a versenyszféra a pedagógusbérek mellett. Azt írják, hogy:

a tanárhiány egyik oka a közgazdaságtan egyik legalapvetőbb törvényében keresendő: a munkerőhiánnyal küszködő versenyszférában öt év alatt 47 százalékkal, azaz közel a másfélszeresére nőttek a bruttó bérek. Egy kezdő gimnáziumi tanár bére ezalatt 11 százalékkal nőtt. A bérolló nagyon kinyílt az elmúlt pár évben akkor is, ha a nettó béreket a nemzetgazdasági átlaggal hasonlítjuk össze.

Leírják, 2014 óta a bruttó átlagkeresetek 47 százalékkal nőttek a versenyszférában. Egy legalább 3 év tapasztalattal és egyetemi végzettséggel rendelkező pedagógusé ugyanezen időszak alatt mindösszesen 10 százalékkal emelkedett, egy kezdő gimnáziumi tanáré pedig 11 százalékkal. A bérolló pedig látványosan vált szét az elmúlt években.

Akkor is nagyon látványos a különbség, ha a nettó bérek alakulását vetjük össze. A fiatal – pályakezdő, valamint 5 illetve 10 év tapasztalattal rendelkező – pedagógusok nettó bére és a nemzetgazdaság egészében (versenyszféra és közszféra együtt) fizetett átlagos nettó bérek alakulását mutatja be az alábbi grafikon:

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!