szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A többgenerációs család és a nagyszülők szerepe a gyerekek nevelésében a kormány szerint örök érték és jelenség, de a valóság az, régen sem volt ilyen, és most is egyre kevésbé jellemző.

Ahogy megjelent, úgy el is tűnhet a nagyszülők kiemelt szerepe a családok életében, írja a friss HVG. Ők korábban évszázadokig egyszerűen nem éltek olyan sokáig, hogy rendesen vagy egyáltalán megismerhessék az unokáikat, most pedig a gyerekvállalás ideje tolódik ki olyannyira, hogy a hosszabban élő nagyszülők sokszor már csak nagyon idősen kezdik el az unokázást.

Bár a kormány például a nagyszülői gyed bevezetésével próbál könnyíteni a családok gyerekvállalási terhein, épp ez ellen dolgozik, hogy sok nagyszülőnek muszáj dolgoznia, ha meg akar élni.

De az életstílus és anyagi állapot magyarországi átalakulása sem tesz jót a nagyszülő-unoka viszonynak: míg a 80-as években még az unokák 38 százaléka nyaralt a nagyszülőknél, ez mára 10 százalékra esett vissza.

További részletek a kérdésről az e heti HVG-ben!

HVG

L. Stipkovits Erika: Nagyszülők a kispadon?

Mi a nagyszülő szerepe unokája életében? Mit tehetünk a generációk összhangjáért a családban? Hogyan adhatjuk át a támogató, erősítő családi örökséget a családi sérülések helyett? A pszichológia egyik kevéssé vizsgált területe a nagyszülő-szülő-unoka kapcsolatok formálódása és működése, pedig a nagyszülők a társadalmi változások ellenére napjainkban is rendkívül fontos szerepet töltenek be unokáik életében.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Hirdetés

Az unokáktól tanulnának netezni a nagyszülők

Híreket olvas és emailezik a 65 év feletti magyar netezők zöme, miközben főként a szaktekintélynek tartott unokák révén szeretnének haladóbb felhasználókká válni – derül ki egy friss felmérésből.