szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Szent János Kórházban 16 dolgozó került kapcsolatba azzal a tüdőgyulladással kezelt nővel, akiről később kiderült, hogy koronavírus-fertőzése van. Egy embert a Szent László Kórház karanténjába helyeztek, többeket otthoni karanténra kértek.

Védőfelszerelés nélkül ápoltak egy koronavírusos beteget a János-kórházban, a dolgozók aggódnak – írtuk meg nemrég a 444 alapján. Az érintettről csak utólag derült ki, hogy fertőzött, az őt kezelő orvosokat és ápolókat pedig azóta sem tesztelték le.

A cikk megjelenése után levélben kerestük meg a kórházat, arra voltunk kíváncsiak, hogy:

  • azóta végeztek-e tesztet a beteggel kapcsolatba került embereken;
  • miért nem kaptak védőfelszerelést, ugyanis a cikk szerint csak egyetlen alkalommal, a minta levételekor közelítettek a beteghez védőfelszerelésben, sem előtte, sem utána;
  • nem tartanak-e külön protokollt szükségesnek azoknál, akik tüdőgyulladásos beteggel kerülnek kapcsolatba;
  • hány beteggel kerültek kapcsolatba azok az orvosok, ápolók, további dolgozók, akik kapcsolatba kerültek a koronavírusos nővel;
  • valóban volt-e olyan műszak, amelyiket nem engedték haza; illetve
  • mennyire vannak biztonságban a kórházban dolgozók, illetve a betegek.

A János-kórház lapunknak küldött tájékoztatása szerint egy napok óta lázas beteg szombat este jelentkezett a kormány által működtetett zöld számon, ezért mentővel beszállították a Szent László Kórház koronacentrumába. „A kórházi dolgozók az akkori protokollnak megfelelően kikérdezték a pácienst, akinek válaszaiból kiderült, hogy sem ő, sem környezete nem érintkezett olasz (illetve gócpontnak számító) érintettségű személlyel. Az eljárásrend szerint ezért nem volt indokolt karanténban történő megfigyelése” – írta a János-kórház.

A beteget ezt követően szállították a Jánosba, „ahol elkülönítéséről és ellátásáról gondoskodtak egy egyágyas kórteremben”. Válaszlevelében a kórház azt is közölte, hogy:

  • a kórház vezetése a magyarországi koronavírus fertőzések feltűnésének első napján korona teamet hozott létre, megalkotta a belső eljárásrendet, amelyet valamennyi betegellátásban dolgozó kollégával megismertetett;
  • az eljárásrendben rögzített veszélyeztetettségi szinteknek megfelelő védőeszközöket biztosították;
  • az alapvető (standard) óvó-védő rendszabályokban foglalt fertőzés-megelőzési előírásokat minden beteg ellátása folyamán be kell tartania az egészségügyi dolgozóknak;
  • a kézhigiénés szabályok betartása mellett az egészségügyi dolgozóknak bármely fertőző légúti megbetegedés tüneteit mutató beteg ellátása esetén sebészi orr-szájmaszkot kell viselnie, függetlenül attól, hogy felmerül-e az új koronavírus megbetegedés lehetősége.

Megtudtuk, hogy „az érintett osztálynak a fertőző beteg elkülönítése után a havi rendelkezésre bocsátott sebészi orr-száj maszkokon kívüli, soron kívüli pluszmennyiséget biztosított az intézmény”.

Az aersol képződéssel járó beavatkozások és vizsgálatok (mintavétel, intubáció, lélegeztetés) kivételével a sebészi orr-száj maszk viselése is kellő védelmet nyújt a dolgozóknak indokolt esetben a beteg ellátása során. Minden szakdolgozó egyéni felelőssége a szájmaszkok viselése indokolt esetben. Ezen felül általánosan elmondható, hogy papírmaszkot kap minden beteg automatikusan, aki az ambulancián jelentkezik. Minden dolgozó számára indokolt esetben – tehát az eljárásrendben megfogalmazott irányelvek szerint – sebészeti orr-száj maszkot biztosít a kórház.

A konkrét esetről a kórház azt mondta, hogy a vizsgálat után az esetbesorolását megerősítettre változtatták, mivel a koronavírustesztje pozitív lett. „A minta pozitív voltának megerősítése után valamennyi dolgozó (beleértve a takarítókat is) sebészi maszkot kapott, és az érvényben lévő irányelveknek megfelelően ebben folytathatják is a munkát, betegeikre veszélyt nem jelentettek.” A beteget ezt követően átszállították a Dél-Pesti Centrumkórházba, ahol a további elkülönítését és ellátását biztosítják.

A beteg kontaktszemélyeiről a kórház azt közölte a hvg.hu-val, hogy az intézményben 16 közvetlen kontaktust állapítottak meg, róluk egyedi elbírálás szerint döntött péntek reggel a tiszti főorvos az egyéni kikérdezést követően. „A lehetséges óvintézkedések szerint a kontaktok a Szent László Kórház karanténjába, otthoni karanténba kerülnek vagy védőfelszerelésben folytathatják a munkát. Jelenlegi állapotuk szerint mind a 16 dolgozó tünetmentes.”

Az érintett dolgozók közül egy dolgozót a Szent László Kórházba helyeztek karanténba, egy dolgozó otthoni karanténba került. Hogy a hatóság hogyan döntött a többi dolgozó sorsáról, arról nem kapott információt a János-kórház. Kórházi forrásunk szerint több mint 10 embert küldtek otthoni karanténra, tudomása szerint csak azt tesztelik le, akit kórházi karanténba helyeztek. Azt mesélte, a dolgozók gumikesztyűben és sebészmaszkban dolgoznak, előbbit minden beteg után, utóbbit négyóránként cserélik le. Azt mondta, a koronavírusos nőtől mintát vevő dolgozón volt komolyabb védőfelszerelés, de átlátszó szemüveget nem viselt, ezért otthoni karanténba került.

A János-kórház azzal folytatta, "nem volt olyan dolgozónk, akit csütörtökön nem engedtünk haza. Akit a hatóság nem keresett meg, azt hazaengedtük és ma is jöhetett dolgozni. A feltétel az volt, hogy tüneteik ne legyenek és maszkban dolgozzanak. Az osztály többi betege nem érintkezett a koronavírusos beteggel. A betegek tesztelését nem tervezzük, erre lehetőségünk sincs. Hatósági elrendelés ezirányban nem történt” – írták.

Hozzátették, hogy a kontaktkutatás mindenkire kiterjedt, aki a beteg ápolásában vasárnap óta részt vett, így a többi dolgozó kockázati besorolása is megtörtént. „A beteg távozását követően ellenőrzött zárófertőtlenítés történt. A takarítók vezetőjének felhívtuk a figyelmét az osztály folyamatos fertőtlenítésének ellenőrzésére, a kórházhigiénia részéről is ellenőrzik a takarítást. A kórház egész területén virucid hatású szerrel történik a takarítás.”

Megtudtuk azt is, hogy az akut belgyógyászati felvétel átmenetileg szünetel a Szent János Kórház kardiológiai osztályon.

A kórház pedig pénteken tájékoztatta dolgozóit a rendelkezésre álló aktuális információkról, továbbá ismételten megkérte, hogy „minden indokolt esetben viseljék a védőmaszkokat, és tartsák be az eljárásrendben megfogalmazott irányelveket.”

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!