szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Megyénként egy-két rendelőt kell hatóságilag kijelölni, ahol a sürgős eseteket ellátják – írta Kásler Miklós miniszter a fogorvosoknak. A levélben tételesen felsorolta azt is, mi számít sürgős esetnek. A fogászatra érkezőket is szűrni, és szükség esetén tesztelni kell koronavírusra.

Megoldást kell találni a sürgősségi fogorvosi ellátás biztosítására – írta levelében Kásler Miklós miniszter, aki a minisztérium szakmai kollégiumának ajánlását küldte el a Magyar Orvosi Kamara Fogorvosi tagozatának.

A levelet a miniszter azzal nyitja, hogy veszélyhelyzetben csak sürgősségi eseteket kell ellátniuk a fogorvosoknak, ami miatt kevesebb a páciens, azonban a fogorvosi rendelők sorra zárnak be amiatt, mert nem jutnak megfelelő védőfelszereléshez és fertőtlenítőhöz. Így a betegellását biztonsága nemhogy sérül, de leginkább nincs ellátás, akinek pedig szüksége van ellátásra, sokat utazik.

Ezért a következő javaslatokat teszi a tárca:

  • Minden megyében hatóságilag ki kell jelölni egy vagy két állami/önkormányzati tulajdonban lévő rendelőt, és ott ki kell alakítani a betegek fogadásához, ellátásához szükséges feltételeket. Ezeken a helyeken a védőfelszerelést és a fertőtlenítőszert folyamatosan pótolni kell. Ha az adott rendelőben nincs elég ember, a megyéből bármelyik 65 év alatti közfinanszírozott vagy magánellátásban dolgozó fogorvost és asszisztenst be lehet osztani.
  • A betegeket rendszerüzenetben tájékoztassák arról, hova menjenek.
  • A rendelő előtt ki kell alakítani egy olyan részt, ahol a beteg kockázati besorolását végzik (köpenyben, sebészi maszkban és gumikesztyűben). Ha kiderül, hogy problémája nem sürgős, haza kell küldeni. Ha viszont koronavírus-gyanút állapítanak meg nála, azonnal közölni kell vele, és ráadni egy látogatói köpenyt, gumikesztyűt és sebészi maszkot. Tőlük mintát kell venni, amit el kell küldeni a legközelebbi kijelölt laboratóriumba. A teszt eredményét a páciensnek egy elkülönített helyiségben vagy otthoni karanténban kell megvárnia.

A levélben egyértelműsítik azt is, mi számít sürgős esetnek. Ilyen például friss balesetben megsérült fog ellátása – visszahelyezés, sínezés, gyógyszeres kötés, foghúzás –, gyulladás ellátása, tályog megnyitása, nyelést, légzést akadályozó idegen test eltávolítása, ficam visszahelyezése vagy frissen tört állkapocs nyugalomba helyezése, illetve bármilyen szájüregi vérzés csillapítása. A pontos listát ide kattintva olvashatja.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!