T. R.
T. R.
Tetszett a cikk?

Erről is vitázik majd a jövő héten a fővárosi közgyűlés, de napirendre kerül az egyik főpolgármester-helyettes összeférhetetlenségi ügye is.

Koronavírus-járvány
Fellélegezhet kicsit a világ, a Covid-19 ugyan nem tűnt el, de nem keseríti meg a mindennapokat. Ám visszatér-e? És mi van a betegség utóhatásaival? Cikksorozatunkban megtalál mindent, ami a koronavírus-járványról tudnia kell.
Friss cikkek a témában

A jövő szerdai budapesti közgyűlési ülés elé szervezett háttérbeszélgetést a Főpolgármesteri Hivatal, ahol Kiss Ambrus főpolgármester-helyettes ismertette a tervezett napirendi pontokat, illetve szólt a Lánchíd ügyéről is.

A tájékoztatón kiderült, hogy a főváros nem állt le a koronavírus-teszteléssel, már tizenötezernél is több PCR-alapú és gyorstesztet végeztek összesen, a május végi adatok pedig azt mutatják, csökkent a fertőzöttség Budapesten, de a vírus még mindig jelen van. Kiss egy esetleges, őszi második járványhullámmal kapcsolatban azt mondta, teszteket raktároznak, a terv az, hogy 3-4 ezer teszt álljon akkor a rendelkezésre.

Szóba került a Városházán kialakítandó hajléktalanszálló is. A városvezetés elképzelése szerint a Városház utca 9–11. – Gerlóczy utca 2–6. szám alatti Központi Városháza épületében terveztek átmeneti hajléktalanszállót nyitni. A fővárosi kormányhivatal azonban június elején azt közölte, mivel az érintett ingatlan műemlék, továbbá műemléki jelentőségű területen és a turisták által is nagy számban látogatott világörökségi védőövezetben fekszik, illetve kiemelten védett régészeti lelőhelyeknek is része, ezért ott hajléktalanszálló nem létesíthető.

Karácsony Gergely főpolgármester már akkor közölte, megtámadják a döntést, a csütörtöki tájékoztatón ezt Kiss is megerősítette, bírósághoz fordulnak, illetve változtatni tervezik a közgyűlésen a Budapesti Módszertani Szociális Központ és Intézményei (BMSZKI, ez az intézmény a fővárosi hajléktalanszállók fenntartója) alapító okiratát, hogy ebben is szerepeljen a Városházán létesülő szálló.

Kiss azt mondta, érdekes vitára számít ezzel kapcsolatban a jövő szerdai közgyűlésen, kíváncsi, hogy milyen politikai-szociológiai érvek mentén támadja majd ezt az elképzelést az ott ellenzékben lévő Fidesz. A főváros elképzelése szerint egyébként azért szükséges a szálló, hogy növeljék a kapacitást, így pedig elkerüljék a zsúfoltságot, ami különösen egy esetleges második járványhullám idején lehet fontos.

A napirendi pontok között az egyik legrejtélyesebb az egy összeférhetetlenségi eljárásról szól, Kiss ezzel kapcsolatban felidézte, hogy Sára Botond egykori fideszes józsefvárosi polgármester, most a Fővárosi Kormányhivatal vezetője már februárban jelezte, összeférhetetlenségi aggályokat lát Kiss Ambrusnál. Az ügy a főpolgármester-helyettes szerint arról szól, ő az Új Egyenlőség szerkesztője is, amiből származik bevétele, de a jogszabályok megengedik, hogy valaki főpolgármester-helyettesként szerkesztői munkát ellásson, ahogyan például taníthat is.

Kiss megjegyezte, ez tehát nem összeférhetetlen, ha pedig mégis az lenne, akkor Kovács Zoltán államtitkár sem lehetne a Nimród vadászmagazin főszerkesztője.

Folyamatos a politikai adok-kapok a kormány és Budapest között a Lánchíd ügyében, a csütörtöki Kormányinfón Gulyás Gergely kancelláriaminiszter egészen odáig ment, hogy azt mondta, ha Tarlós lenne a főpolgármester, a híd egy év múlva kész lenne. A közgyűlés napirendi pontjai között nem szerepel a Lánchíd felújítása ugyan, de Kiss elmondta, a főváros költségvetése évek óta fenntarthatatlan pályán van, amit csak tovább rontott a koronavírus-járvány és a gazdasági válság, de a városvezetés elszánt abban, hogy felújítják a hidat. Azonban szerinte a kormány által kínált 6+1 milliárdos támogatás nem több, mint az áfa összege, tehát “valójában a kormány nem tesz mást, mint a pénz egyik zsebéből a másikba teszi, de valódi segítséget nem nyújt.” Ugyanakkor még júniusban elkészülhet az újabb szakvélemény a hídról, a nyár végén pedig kiírhatják a feltétlen közbeszerzést, közben pedig Karácsonyék várják, hogy a kabinet úgy módosítsa a kormányhatározatát, hogy abból kerüljön ki, hogy a Váralagutat is fel kelljen újítani.

Az augusztus 20-i tűzijátékkal kapcsolatban a Magyar Turisztikai Ügynökség levélben fordult a fővároshoz, amire válaszolva Budapest közölte, hogy nem akarják, hogy a Lánchíd is a tűzijáték egyik helyszíne legyen, ugyanis az további állagromláshoz vezet. Egyelőre nem kaptak visszajelzést ezzel kapcsolatban az MTÜ-től.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!