szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A helyettes államtitkár, aki miatt törvényt is kellett módosítani, a kormányközeli Magyar Nemzetnek adott interjút.

„Nem volt minden pillanat könnyű, de nem bántam meg, a negatív vagy kétkedő hangok ellenére sem. Ismerve a magam és korosztályom kritikai gondolkodását, biztosan sok kérdés felmerült volna bennem is arra a hírre, hogy kineveztek egy 22 éves helyettes államtitkárt. Azt viszont nem tartom helyesnek, ha bárkit már azelőtt megbélyegeznek, mielőtt bizonyíthatott volna. Ennek ellenére szívesen beszélgetek azokkal is, akik megkérdőjelezik a kinevezésem jogosságát” – felelte Rácz Zsófia fiatalokért felelős helyettes államtitkár a Magyar Nemzetnek arra a kérdésére, volt-e olyan pillanat, amikor bánta, hogy belevágott a nagypolitikába.

Rácz arról is beszélt a „baloldali médiumok negatív cikkeiről” szóló kérdésre válaszolva, hogy a politika „konfliktusos terep”, mégsem gondolta volna, hogy „ennyire nagy port ver fel a kinevezésem”. (Az akkor 22 éves Ráczot tavaly úgy nevezték ki a helyettes államtitkári posztra, hogy még nem volt diplomája. Ezért törvényt kellett módosítani.)

A portfóliójáról szólva azt mondta, a közigazgatási-minisztériumi munka mellett egyfajta lobbizás is; azt szeretné elérni, hogy a fiatalok problémái, felvetései, ötletei eljussanak a kormányhoz. „A fiatalok ingyenes nyelvvizsgájáért vagy a KRESZ-tanfolyam és -vizsga támogatásáért is mi felelünk.

Idén az érettségi szervezéséről hozott döntéseket is igyekeztem segíteni azzal, hogy összegyűjtöttem és képviseltem a fiatalok észrevételeit”

– magyarázta.

Arról, hogy miért kellett bevenni egy fiatalt is a kormányzati munkába, azt mondta: „Nekem két világot kell közelítenem egymáshoz, és én mind a kettőben benne élek. Egyrészt fiatal vagyok, másrészt már részt veszek a döntések előkészítésében is Látom mindkét világ előnyeit és a hátrányait, ismerem mindkettőnek a nyelvét, igyekszem közvetítő-, fordítószerepet betölteni.”

Rácz Zsófia négy hónapon keresztül nem ért rá beszélgetni a PSZ ifjúsági tagozatával

A fiatalokért felelős helyettes államtitkár sorozatban lemondta találkozóit az érdekképviselettel.

Kérdezték Ráczot arról is, más politikusokhoz képest miért kevésbé aktív a Facebookon. Azt vette észre – magyarázta – hogy „mi, fiatalok” elsődlegesen már nem a Facebookon vannak jelen, sokkal inkább az Instagramot használják, ezért ő is így tesz. Amikor arról kérdezték, hogy fogékonyak-e a fiatalok a politikai, társadalmi témákra komolyan is, vagy csak emojikat használva lehet velük kommunikálni, azt mondta:

Ne nézzük le az emojikat! Miért baj az, ha egy fiatal képes kifejezni a véleményét akár egy kis ábrával is? Bizonyos felületek nem az elmélyült beszélgetések terepei, ott nem a hosszan kifejtett álláspontokat kell keresnünk. Ezért is fontosak a személyes találkozások.”

Szerinte nem szabad lebecsülni a fiatalokat azért, mert használják a közösségi médiát.

Rácz arról is beszélt, hogy nem menekül az újságírók elől. „Azt az elvet próbálom követni, hogy akkor nyilatkozom, ha van miről. Közvetlenül a kinevezésem után csak azért, hogy beszéljek, nem éreztem szükségét annak, hogy interjút adjak, hiába kerestek meg nagyon sok helyről. Gyorsan kiderült, hogy a tőlem interjút kérő médiumok nem a szakmai múltamra, a terveimre kíváncsiak, hanem abban az időszakban egy jól kommunikálható politikai termék voltam a szemükben, igyekeztek engem felhasználva is alátámasztani egy általuk kitalált történetet. Ebben a játékban nem vettem részt, és a jövőben sem fogok.”

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!