szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Súlyosbodik a járványhelyzet.

Koronavírus-járvány
Fellélegezhet kicsit a világ, a Covid-19 ugyan nem tűnt el, de nem keseríti meg a mindennapokat. Ám visszatér-e? És mi van a betegség utóhatásaival? Cikksorozatunkban megtalál mindent, ami a koronavírus-járványról tudnia kell.
Friss cikkek a témában

Magyarországon a negyedik napja nem hunyt el koronavírus-fertőzött, miközben a beazonosított fertőzöttek száma csak öttel nőtt, amivel 4210 fő lett az összes esetszám. Az aktív fertőzöttek száma 736 fő.

A környező országokban nem ilyen jó a helyzet. Szerbiában zavargások törtek ki, miután Vucic elnök bejelentette: ismét hétvégi kijárási tilalom jön, ugyanis egy nap alatt közel háromszázzal nőtt az igazoltan fertőzöttek száma, ami mostanra elérte a 16 719-et. A COVID-19 betegség áldozatainak száma egy nap alatt tizenhárommal emelkedett, a járvány kezdete óta összesen 330-an hunytak el.

Romániában 555-tel emelkedett, és rekordot döntött a napi esetek száma, így szerdán meghaladta a 30 ezret az azonosított koronavírus-fertőzések száma. Az országban eddig egyszer, április 11-én haladta meg az 500-at a napi esetszám, akkor 523 fertőzést diagnosztizáltak. Az ismert aktív esetek száma is újból megközelítette az áprilisi csúcsot: szerdán 7559 fertőzöttről tudtak. Ennél több fertőzött csak az április 29-i tetőzéskor és az azt megelőző két napon szerepelt a járványügyi hatóságok nyilvántartásában.

Az utóbbi 24 órában 18 COVID-19-ben szenvedő beteg vesztette életét Romániában. Ez elmarad az utóbbi hét átlagától, de kedden 31 haláleset volt, ami szintén a járvány első romániai tetőzésének időszakát idézi. Romániában a betegség megjelenése óta 30 175 koronavírus-fertőzöttet azonosítottak, közülük 1817-en életüket vesztették, 20 799-en meggyógyultak, 237 embert pedig intenzív osztályon ápolnak.

Közben jelentősen, 114 esettel – az előző napinál 51-gyel többel – nőtt a koronavírus-fertőzés napi esetszáma az ukrán fővárosban, miután lazítottak a korábban elrendelt karanténszabályokon. A Nemzetbiztonsági és Védelmi Tanács által közölt adatok szerint a járvány kezdete óta Kijevben 5779 esetet regisztráltak. Felgyógyult 1900 fő, meghalt 119 beteg. A városban július 6-án oldottak fel néhány korábbi karanténkorlátozást, egyebek között újra kinyitottak a közétkeztetési intézmények, a színházak és a mozik 22 óra után.

Az egészségügyi minisztérium adatai szerint a járvány kezdete óta Ukrajna egészében 50 414 koronavírus-fertőzést regisztráltak, 23 119-en felépültek, 1306 beteg meghalt. A legtöbb fertőzöttet Kijevben, valamint a nyugat-ukrajnai Lviv és Csernyivci megyékben mutatták ki.

Ausztriáról megírtuk, hogy az ottani hatóságok megkettőzik az ellenőrzést a magyar és a szlovén határon, a busszal érkezőknél útlevélellenőrzés is van. A koronavírus megszaporodott esetei miatt utazási figyelmeztetést adnak ki Romániára, Bulgáriára és Moldovára, és aki ezekből az országokból érkezik, annak 14 napra karanténba kell vonulnia. Sebastian Kurz osztrák kancellár emlékeztetett, hogy a közelmúltban az új fertőzések számának napi növekedése több alkalommal is meghaladta a százat. Hangsúlyozta: a veszély még nem múlt el; helyi szinten gócpontok alakultak ki, és ezekre ott helyben kell reagálni – szögezte le, utalva a Felső-Ausztriában ismét bevezetett szigorításokra. Felső-Ausztriában csütörtöktől a nyilvános zárt helyeken, így az üzletekben ismét kötelező lesz a maszk viselése.

A kétmilliós Szlovéniában egy nap alatt 53-mal nőtt a fertőzöttek száma, a négymilliós Horvátországban pedig 52-vel. Szlovákiában, ahol kicsivel több mint ötmilliónak laknak, az új fertőzöttek száma 31 volt legutóbb.

Mindezek fényében megkérdeztük az operatív törzset és a Külügyminisztériumot, hogy terveznek-e lépni a környező országokban tapasztalható járványhelyzet miatt. A törzs annyit írt, hogy:

folyamatosan értékeljük a környező országok járványügyi helyzetét, és ha szükséges, lépéseket teszünk. A magyarországi járványügyi adatok egyelőre kedvezőek, a sikeres védekezésnek köszönhetően az aktív fertőzöttek, a kórházban ápoltak száma fokozatosan csökken, és az új fertőzöttek száma sem nő tendenciaszerűen.

A külügy azt közölte, hogy „az operatív törzs Szerbia és a világ összes többi országa esetében is folyamatosan figyelemmel kíséri a koronavírus-járvány fejleményeit, és, ha szükséges, döntéseket is hoz”.

(Adatok és információk: MTI, Johns Hopkins Egyetem)

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!